Opäť súťažíme o knihy: Krásny život tučniakov aj Slnečnice

Súťaž
0 /

Mesiac knihy je vo svojej polovici a my Vám prinášame ďalšiu knižnú súťaž. Príbeh o Miriam, ktorej vzťah skomplikujú, okrem iného, aj tučniaky a príbeh dvoch ľudských životov, ktoré by sa naplnili, keby im okolnosti priali.

Ivana Alexi: Krásny život tučniakov

Čas vraj všetko vyrieši… alebo zamotá? Miriam má dvadsaťšesť rokov a užíva si život mladej zamestnanej ženy bez záväzkov. Vrúcne, ozajstne miluje iba svoju rebelku babi a čudného psa, ktorý sa k nej pridal na ulici. Jediným jej nepriateľom je čas, neúprosne jej pripomína, čo všetko už nedobehne a nevráti.

Miriam sa rozhodne pre zmenu, lenže práve vtedy utrpí bolestnú porážku – zomiera babi, jej opora. Útechu nachádza v mailovej schránke, na bezpečnej pôde rozhovorov s náhodným neznámym. Ich čoraz osobnejší vzťah skomplikujú tučniaky, obézni domáci miláčikovia a jeden príbeh dvoch autorov, ktorý nemal mať nič spoločné s realitou…

Ukážka z knihy

Takže, bejby, mýlila si sa. Aj tučniaky mávajú depresie. Zdolajú púť, ťažkú a plnú nástrah, pretože vedia, čo ich čaká na jej konci. Teplo lásky, v ktorej zabudnú na tie najukrutnejšie mrazy. Keby sa ich príbeh skončil tam, mali by naozaj krásny život bez nároku na depresie. Lenže samičky sa jedného dňa vydajú na vlastnú púť. Tučniak ostane opäť sám.

Stojí na mieste, kde ju zazrel po prvý raz, a odvtedy bude jedinou náplňou jeho života pozorovanie ľadovcovej krajiny a nádej, že sa raz milovaná vráti. Vidí ju v každej kryhe, vločke, v závanoch vetra počuje jej hlas. Signálom, známym len im dvom, jej po vetre posiela zúfalý odkaz: prosím, vráť sa, láska. Bez tvojho tepla ma rozožiera chlad!

Ivana Alexi

Autorka knihy Krásny život tučniakov (Ikar, 2020), patrí k ženám, ktoré stíhajú všetko. Pracuje v administratíve a popri zamestnaní študuje právo na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Narodila sa v Nových Zámkoch, kde s krátkymi prestávkami žije dodnes. Píše poviedky, ktoré uverejňuje na internetovom portáli Slavonica.

Novela Krásny život tučniakov osloví najmä ženy, ktoré sa vyhýbajú povrchným vzťahom. Autorkiným najlepším relaxom sú dlhé prechádzky so psom Belom, krížencom bígla. Belova svojská povaha poslúžila ako predloha pri tvorbe charakteru „líškopsa“ Oskara. Večery trávi Ivana Alexi v spoločnosti dobrej knihy. Uprednostňuje najmä romány s kriminálnou zápletkou alebo odborné knihy z oblasti psychológie.

Sarah Winmanová: Slnečnice

Ellis a Michael sa prvý raz stretnú, keď majú dvanásť. Ich neveselé zoznámenie prerastie do hlbokého priateľstva. Preháňajú sa na bicykloch po oxfordských uliciach, učia sa plávať, objavujú poéziu a spoločne čelia Ellisovmu neľútostnému otcovi. Spoznávajú svetlé aj tienisté stránky života.

Jedného dňa ich blízky vzťah nadobudne nový, chúlostivý rozmer. Z chlapcov sa stanú muži. O desať rokov je však Ellis ženatý s Annie a po Michaelovi niet ani stopy. Kam sa podelo celé jedno desaťročie? A čo sa medzitým stalo?

Bol by to príbeh o láske, keby to dopadlo inak. Ibaže všetko sa zmenilo… Alebo sa v skutočnosti nezmenilo nič? A tak to predsa len bude príbeh o láske. O láske vo všetkých jej podobách.

Román Slnečnice (Ikar, edícia Odeon, 2020) je obrazom dvoch ľudských životov, ktoré by sa naplnili, keby im okolnosti priali, keby boli spoločenské, kultúrne a rodinné pomery iné. Je to poetické, nádherne zdržanlivé rozprávanie o láske a osamelosti. Aj o žiali z bolestnej straty blízkych, znásobenom márnymi telesnými aj umeleckými túžbami, no najmä nenaplnenými túžbami srdca.

Ukážka z knihy

Ešte sme sa nedostali k slnečniciam, pripomenul Michael.

Veru nie. Dobre, takže Vincent dúfal, že si na juhu zariadi ateliér, lebo dychtil po priateľoch, po ľuďoch rovnakého razenia ako on.

Asi bol osamelý, dodal Michael. Asi preto to ucho a temnota.

Aj ja si to myslím, povedala Dora. Bolo to v roku tisícosemstoosemdesiatosem. Čakal, kým sa k nemu pridá ďalší umelec. Volal sa Paul Gauguin. Hovorí sa – a je to veľmi pravdepodobné –, že slnečnice namaľoval ako dekoráciu do Gauguinovej izby. A urobil veľa verzií, nielen túto. Je to pekná predstava, však? Niektorí vravia, že je to výmysel, no ja tomu verím. Kvety na plátne na znak priateľstva a zvítania. Muži a chlapci by mali byť schopní nádherných vecí. Obaja si to zapíšte za uši, dodala a stratila sa v kuchyni.

Počuli, ako naložila koláč na tanier, otvorila zásuvku s príborom a pretavila radosť do piesne.

A pozrite, ako maľoval! zvolala, keď ju náhle nová myšlienka opäť vtiahla do izby. Pozrite na tie ťahy štetcom, vidieť ich. Hrubé a robustné. Autor tejto kópie prevzal aj jeho maliarsku techniku, lebo vanGogh rád maľoval rýchlo, akoby ho čosi ovládalo. A keď sa to všetko spojí… svetlo, farba, vášeň, je to…

Štrkot kľúča v zámke ju pripravil o reč. Otec sa prehnal popri nich do kuchyne. Ani necekol, ale bolo ho počuť. Čajník tresol na sporák, šálky hrkotali, zásuvky plieskali. Večer nebudem doma, zahrmel.

Sarah Winman

Britská herečka a spisovateľka, debutovala v roku 2011 celosvetovo úspešným románom When God Was a Rabbit (v českom preklade Když byl bůh králík).

Kniha jej priniesla niekoľko ocenení vrátane úspechu v kategórii Nováčik roka v Galaxy National Book Awards.

Súťaž

Do žrebovania o knihy Krásny život tučniakov a Slnečnice zaradíme všetkých, ktorí nám do pondelkovej polnoci 23. marca 2020  zašlú na mailovú adresu consulting.toman@gmail.com správnu odpoveď na otázku:

„Kde študuje spisovateľka Ivana Alexi?“

K odpovedi nezabudnite pripojiť svoju spätnú adresu s telefónom, aby sme dvom z Vás v prípade vylosovania mohli odovzdať výhru. Ďakujeme za porozumenie.

Zdroj: Ikar (AG), Foto: ilustračné