Knihy pre Vás a Vašich blízkych na Vianoce

Súťaž
2 /

V tomto predsviatočnom zhone, nakupovaní a hľadaní darčekov Vám prinášame niekoľko súťaží o zaujímavé knihy, ktorými môžete urobiť radosť sebe alebo svojim blízkym. Na úvod súťažíme o tri knihy.

Peter Šloser: Mafiánska poprava?

Pod pseudonymom Peter Šloser píše bývalý policajt, ktorý svoju 30 – ročnú kariéru ukončil ako plukovník. V posledných rokoch bol okrem zločincov nútený bojovať aj proti „krivákom“ vo vlastných radoch. Hlavne vďaka nim vznikla jeho prvá kniha Mafiánska poprava? (Ikar, 2019).

„Nikdy som svoju budúcnosť nespájal s písaním kníh. Ale život je ako šachová partia. Hráč si niekedy zbytočne pripraví stratégiu, pretože tá sa môže zmeniť po neočakávanom ťahu súpera. V živote je súperom každého z nás osud. A ten zohral najväčšiu úlohu aj v mojom prípade. Samozrejme, s aktívnym pričinením mojich protihráčov. Hodenie polien pod nohy z ich strany bola tá najlepšia vec, ktorá sa mi mohla pritrafiť,“

hovorí autor Peter Šloser.

Príbeh sa odohráva vo fiktívnej pohraničnej dedine Híd a vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci, s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy, sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku, zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Autor neopisuje len reálne zákulisie zločinu a (ne)schopnosť štátnych zložiek bojujúcich proti nemu, ale aj prepojenie úplatných politikov na krivých policajtov a mafiu.

Ukážka z knihy

Na úzkej ulici pred jedným z rodinných domov v obci Híd na južnom Slovensku zaflekovalo čierne béemvéčko.

„Čau, otec, čo sa pripravuješ na preteky?“ prihovoril sa vodičovi mladý chalan v mikine s kapucňou na hlave, keď si sadol na miesto spolujazdca.

„Erik, si myslíš, že by som ťa budil ráno o piatej, aby si mi išiel robiť navigátora?“ odpovedal vodič, pričom auto prudko akcelerovalo a letelo úzkymi uličkami. Svetlomety rozrážali tmu a auto o necelú minútu vyletelo na hlavnú cestu vedúcu do okresného mesta.

„Tak povedz konečne, čo sa stalo,“ dobiedzal syn. Aj v matnom svetle šíriacom sa z prístrojovej dosky auta si Erik všimol na otcovej tvári zachmúrený výraz.

„Nejaká sviňa nám podpálila kamióny,“ povedal bez toho, aby pozrel na syna. „Pred chvíľou mi volali policajti.“

Erik vedel, čo to znamená, ale aj tak sa spýtal: „Čo chceš teraz robiť?“

„Teraz? Ideme do firmy a pozriem sa, ako to vlastne vyzerá.“

„Koľko kamiónov zhorelo? Všetky?“

„To ešte neviem.“

„Ale veď ti volali policajti. Ti nepovedali?“

„To mi volal policajt zo stopäťdesiatosmičky. A ten to nevedel. Hneď som na seba hodil šaty a volal som ti.“

„Hm. Podozrievaš niekoho?“ spýtal sa syn, aj keď poznal otcovu odpoveď.

„Erik, to je zbytočná otázka. Bratia Diňovci týmto vykopali vojnovú sekeru. A za to mi zaplatia. Kruto zaplatia.“

Erik vedel, čo má otec na mysli. Často to doma opakoval. A vedel, že je toho schopný.

Amy B. Scher: Ako sa uzdraviť, keď už nič nepomáha

Kniha Ako sa uzdraviť, keď už nič nepomáha (Noxi, 2019) ponúka komplexný sebaliečivý prístup, týkajúci sa mysle, tela aj ducha. Autorka knihy roky trpela vážnou chorobou, ktorú sa jej ani napriek urputnej snahe nedarilo vyliečiť. Najskôr skúšala klasickú liečbu, potom sa vrhla na alternatívne metódy, ale dlhodobé zlepšenie nenastávalo.

Po dlhej a strastiplnej ceste si uvedomila, že jediným spôsobom, ako vyliečiť svoje telo, je uzdraviť najskôr svoju dušu a svoj život. Až keď sa naozaj zamerala na svoje nespracované emócie, traumy a vzťah k sebe samej, dostavilo sa skutočné uzdravenie. Kniha prináša jednak autorkin osobný príbeh, jednak praktický návod, ako môžete objaviť reálne príčiny svojich ťažkostí, postupne ich všetky vyriešiť, a  tým dosiahnuť zdravie a rovnováhu.

Ukážka z knihy

Predstavte si, že ste nádherný košatý strom. Máte veľký pevný kmeň, korene, ktoré siahajú hlboko do zeme a konáre vypínajúce sa až do neba. Jedného dňa si všimnete, že niečo nie je celkom v poriadku. Vaše listy sú krehké a plné dierok a konáre ovísajú od ťažoby. Hľadáte, ale nedokážete nájsť nijakú jasnú príčinu zmeny vášho stavu.

Ihneď začnete panikáriť a lepšie sa starať o svoje listy a konáre. Postrekujete ich a liečite, robíte všetko možné, ale nič sa nemení. Listy, ktorým sa venujete, sú iba vizuálnym dôsledkom nejakého problému, ktorý má váš strom. Pôda, v ktorej rastie, predstavuje vaše základy. Všetko pochádza z pôdy…

Barbora Vanická: Dvere v kúte sveta

Fantasy príbeh Dvere v kúte sveta (Ikar, 2019) poteší najmä mladých čitateľov. Iste sa spriatelia s dvanásťročným Adamom, ktorý ich  cez zvláštne dvere vezme do Stromorohu,  čarovného sveta, v ktorom žijú rozličné magické bytosti ovládajúce živly.

Ukážka z knihy

„Asi by si mal vedieť, že si sa dostal do… do Stromorohu,“ zašepkalo zelenovlasé dievčatko a vážne pokývalo hlavou. Vystrašený a špinavý Adam, ktorý vôbec nemal dobrý deň, myslel, že vybuchne. Za svoj dvanásťročný život sa už musel vyrovnať s panovačnou sestrou, jej uchichotanými kamarátkami aj desivou učiteľkou matematiky. Zatiaľ sa mu podarilo získať si takmer jedného kamaráta.

Práve dnes prvýkrát v živote zablúdil. Pri pokuse dostať sa domov, otvoril nesprávne dvere a našiel sa v inom svete – Stromorohu, ktorý sa rozprestiera okolo obrovského umierajúceho Stromu Anat – prvého a najväčšieho stromu, aký kedy vznikol. Chránia ho správcovia mágie, zázračné bytosti rôznych tvarov a farieb, ktoré sú príchodom Adama rovnako ohromené ako on.

Spolu s Evou, jeho panovačnou dvojičkou, veselým Tomim, vážnou, tichou Petrou a so zvláštnym Samom, ktorý hovorí len „kúsok po kúsku vytvoríme celok“, musia prekonať nástrahy, ktorými sa Stromoroh len tak hemží. Adam sa nachádza pred neľahkou úlohou, ako prežiť medzi toľkými rôznorodými ľuďmi a nezblázniť sa.

Súťaž

Do žrebovania o knihy Mafiánska poprava?, Ako sa uzdraviť a Dvere v kúte sveta zaradíme všetkých, ktorí do stredy 4. decembra 24:00 hod. nám na mailovú adresu consulting.toman@gmail.com zašlú odpoveď na otázku: Akú knihu práve čítate?“

K odpovedi nezabudnite pripojiť svoju spätnú adresu s telefónom, aby sme Vám v prípade vylosovania mohli odovzdať výhru. Ďakujeme za porozumenie

Zdroj: AG, Foto: ilustračné