Zo soboty na nedeľu prechádzame na letný čas, takže sa vyspíme o hodinu menej

SPRÁVY
0 /

Stalo sa v našich končinách pravidlom, že koncom marca prichádza k zmene času! Zo soboty na nedeľu 31. marca 2024 sa mení zimný na letný čas. O druhej v noci sa naše hodiny posunú na tretiu, takže sa vyspíme o hodinu menej.

Prechádzame na tzv. stredoeurópsky letný čas (SELČ). Na zimný sa vrátime 27. októbra 2024. Túto zmenu využíva väčšina krajín Európskej únie, niektoré štáty USA a Blízkeho východu. Europoslanci už rokovali o zrušení zmeny času, pretože tieto prechody na letný či zimný čas stratili svoje opodstatnenie, ale jednotlivé štáty EÚ ich návrh zatiaľ neakceptovali.

Benjamin Franklin

Benjamin Franklin

Na myšlienku zmeniť čas tak, aby sa šetrilo denné svetlo pre potreby ľudí, prišiel v roku 1784  americký spisovateľ, štátnik, vynálezca a fyzik Benjamin Franklin v jednom zo svojich článkov.

Prvý návrh na oficiálne zavedenie letného času dal londýnsky staviteľ William Willett v roku 1907 v eseji „The Waste of Daylight“ (Mrhanie denným svetlom).

William Willett

William Willett

Na území Slovenska sa  zaviedol letný a zimný čas počas prvej svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, potom v rokoch 1940 až 1949. Od roku 1979 sa stredoeurópsky letný čas uplatňoval každý rok a trval u nás šesť mesiacov.

Od roku 1996 sa dĺžka SELČ aj na Slovensku zosúladila so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie na sedem mesiacov. Upravuje to nariadenie vlády.

Letný čas je označenie systémovej úpravy merania času, pri ktorej sa v letných mesiacoch roku nepoužíva čas daný príslušným časovým pásmom, ale ten, ktorý je o určitú dobu (obvykle o 1 hodinu) posunutý dopredu. Vyplýva to aj z toho, že väčšina ľudí je aktívnejších večer po západe slnka, ako ráno. Cieľom je tiež úspora elektrickej energie, ktorá by bola inak potrebná pre večerné osvetlenie, avšak tento argument v poslednej dobe postupne slabne.

Zmena času má mnohé klady, ale aj zápory. Jeho odporcovia tvrdia, že proklamované šetrenie energie je zanedbateľné. Napríklad prieskumy energetikov hovoria, že letný čas ušetrí iba 0,5 % spotreby energie a vedie k zvýšenej spotrebe pohonných hmôt.

Medzi nevýhody patrí aj chaos v období zmeny časov, s ktorým sa spája meškanie vlakov, dopravné nehody, ale aj možné zdravotné problémy. Zdá sa, že by bolo asi najlepšie, keby po celý rok platil jednotný čas.

Niektorým ľuďom však spôsobuje zmena času orientačné problémy a zmenu biorytmov. Chvíľu trvá, kým si zvyknú na nový čas. Tak či onak si nezabudnite počas tohto víkendu prestaviť hodiny.

Autor: (tom), Foto: ilustračné a archív