Zamestnanci pozor: Od 1. januára 2023 stúpne minimálna hodnota stravných lístkov

SPRÁVY
0 /

Zamestnanci budú mať aj v roku 2023 nárok na stravný príspevok, ktorý bude mať vyššiu hodnotu. Zamestnávateľ môže zabezpečiť stravu v stravovacom zariadení. Vo väčšine prípadov však zamestnanec dostáva stravné lístky.

Nárok na stravné lístky v roku 2023 (rovnako ako aj v roku 2022) má zamestnanec v trvalom pracovnom pomere (TPP), ktorý je v práci viac ako 4 hodiny (pri štvorhodinovom pracovnom čase stravné nedostanete). V prípade, že zamestnanec pracuje dlhšie ako 11 hodín, zamestnávateľovi sa odporúča prispievať mu aj na druhé teplé jedlo. Nie je to však povinnosť zamestnávateľa. U ľudí, ktorí pracujú za minimálnu mzdu spravidla zamestnávatelia šetria aj pri stravnom.

Ak vám teda zamestnávateľ poskytuje ku mzde aj stravné lístky, mali by ste vedieť, že dôjde k zmene ich hodnoty. Minimálna hodnota stravného lístka by mala od Nového roka stúpnuť na 5,10 eura. Pre TASR to potvrdilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR s tým, že cenu stravného upravuje rezort práce opatrením, ktoré bude po ukončení legislatívneho procesu uverejnené v Zbierke zákonov.

Predpokladáme, ak sa v legislatívnom procese nič nezmení, že opatrenie bude účinné od 1. januára 2023. Opatrenie však bude včas predtým, samozrejme, publikované v Zbierke zákonov,“

spresnil tlačový odbor MPSVR.

Rezort práce už 4. októbra v predbežnej informácii o návrhu opatrenia na zvýšenie súm stravného uviedol, že minimálna hodnota stravného lístka sa zvýši zo 4,80 na 5,10 eura. Znamená to aj zvýšený príspevok na stravu pre zamestnancov, keďže 55 % z tejto sumy uhrádza zamestnávateľ.

„Máme dobre nastavený systém. Akonáhle inflácia stúpa, ministerstvo práce na základe údajov od Štatistického úradu zvyšuje sumy stravného a cestovných náhrad. Dotkne sa to aj ľudí, ktorí dostávajú gastrolístky a tiež tých, ktorí alternatívne berú finančný príspevok. Celkovo tým pomôžeme státisícom zamestnancov na Slovensku,“

uviedol minister práce Milan Krajniak.

Milan Krajniak

Milan Krajniak

Minimálna hodnota stravovacej poukážky je podľa Zákonníka práce (ZP) 75 % stravného na pracovné cesty v trvaní od 5 do 12 hodín. Pri sume stravného 6,80 eura je minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,10 eura. ZP určuje minimálnu hodnotu stravovacej poukážky, zamestnávateľ sa môže rozhodnúť poskytovať stravovaciu poukážku vo vyššej hodnote.

Zvýšením stravného na pracovné cesty MPSVR reaguje na vývoj indexov cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. Stravné na pracovné cesty sa naposledy upravovalo opatrením o sumách stravného od 1. septembra.

V auguste 2022 dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní v SR hodnotu 105, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 5 percentuálnych bodov. Za základňu sa považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého boli naposledy opatrením upravené sumy stravného.

Zdroj: TASR a MPSVR  , Foto: ilustračné