Rozhodla o tom vláda na svojom stredajšom rokovaní. Zákaz vychádzania neplatí, tak ako doteraz, v čase od 1.00 do 5.00 hod. Obmedzenie pohybu sa nevzťahuje na osoby s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom na ochorenie COVID-19 vykonanom v rámci celoplošného testovania.
Testovanie
V okresoch, kde sa uskutoční tento víkend druhé kolo plošného testovania, bude potrebný aktuálny antigénový test, ktorý sa vykoná v čase od 7. do 8. novembra. V ostatných okresoch stačí ten doterajší z testovania 29. októbra až 1. novembra. Vzniknú tak covidové certifikáty s rôznou dobou platnosti.
V okresoch, ktoré vláda určila pod 0,7 % počtu pozitívnych z prvého kola celoplošného testovania 31. 10. resp. 1.11., bude mať negatívny certifikát dvojtýždňovú platnosť do 14.11. v ostatných okresoch kde bude 2.kolo sa v dňoch 7. a 8. novembra budú vydávať nové covid certifikáty s týždňovou platnosťou, pričom tie pôvodné stratia svoju platnosť, hoci tá nebola na nich vyznačená. Je otázne, ako sa toto dokáže identifikovať a kontrolovať…
Osoby pôsobiace v bezpečnostnom systéme, zamestnanci štátu alebo vykonávajúci prácu vo verejnom záujme, príslušníci záchranných a bezpečnostných zborov alebo ozbrojených síl môžu mať aj test z 5. a 6. novembra. Možné je preukázať sa aj negatívnym RT-PCR testom
Ktokoľvek, kto sa po tomto víkende bude chcieť pohybovať v takzvaných červených okresoch, ktoré budú podliehať druhému kolu celoplošného testovania, musí mať k dispozícii aktuálny test na ochorenie COVID-19.
Výnimky zo zákazu vychádzania
Bez negatívneho testu si bude možné počas zákazu vychádzania zabezpečiť nevyhnutné základné životné potreby, ako nákup potravín, liekov, drogérie, pohonných látok či krmiva pre zvieratá. Výnimka sa týka aj cesty do zdravotníckeho zariadenia s cieľom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného a cesty späť. Výnimka platí i na cestu na test. Zákaz sa nevzťahuje ani na deti do desiatich rokov.
Rovnako možno ísť bez negatívneho testu na pohreb blízkej osoby, uzavrieť manželstvo či ísť na krst. Platí to aj pri ceste s cieľom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na ňu odkázaný. Výnimka je aj na prechádzku so psom alebo mačkou do 100 metrov od miesta bydliska a na cestu s cieľom starostlivosti o hospodárske zvieratá.
Rodičia budú môcť svoje deti doviesť do jaslí či do materskej školy. Výnimka zo zákazu sa týka aj cesty do školy v prípade žiakov nultých ročníkov, prvého až štvrtého ročníka základnej školy, základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ako aj cesty do a zo zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.
Zákaz vychádzania neplatí ani pre ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a majú o tom doklad nie starší ako tri mesiace. Rovnako pre tých, ktorým bolo diagnostikované v období od 1. augusta do 23. októbra.
Výnimku zo zákazu majú aj osoby, ktorých zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožní vykonanie testu. Platí aj pre ľudí so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím, ľudí so závažnou poruchou autistického spektra alebo ľudí s ťažkým, vrodeným alebo získaným imunodeficitom, ako aj pre onkopacientov.
Zákaz vychádzania sa nevzťahuje ani na osoby, ktoré majú v čase testovania nariadenú izoláciu alebo nariadenú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo všeobecným lekárom pre deti a dorast. Rovnako platí výnimka pre tých, ktorí sa z totožných dôvodov nemohli dať otestovať v prvom kole.
Výnimku majú aj vodiči nákladnej dopravy, autobusovej dopravy, piloti, členovia posádky lietadla a iní členovia leteckého personálu, posádka v lodnej doprave, rušňovodiči, vozmajstri, vlakové čaty a obslužní pracovníci v železničnej doprave vstupujúci na územie SR. Platí to v prípade, ak územie opustia do 48 hodín od vstupu.
Obmedzenie sa nevzťahuje ani na väzňov a ľudí vo výkone väzby, ktorí sa môžu preukázať negatívnym výsledkom antigénového testu zabezpečovaným Zborom väzenskej a justičnej stráže.
Prechádzanie zo zelených do červených okresov
Test je potrebný aj na pohyb v červenom okrese. Ak niekto bude potrebovať ísť v budúcom týždni napríklad z Bratislavy do okresu Dunajská Streda, v ktorom bude opäť testovanie, musí mať podľa premiéra Igora Matoviča certifikát o tom, že absolvoval test alebo potvrdenie o absolvovaní PCR testu:
„Keďže ešte nebudú v každom okrese zriadené mobilné odberové miesta, bude treba cez víkend ísť na test zo zeleného do červeného okresu. Obce, ktoré sú na hranici medzi takzvanými červenými a zelenými okresmi, budú zrejme vystavené väčšiemu náporu ľudí.“
Minister obrany Jaroslav Naď má v dostatočnej kapacite zabezpečiť testovacie miesta aj na pretestovanie ľudí, ktorí prídu z vedľajších okresov. Matovič povedal:
„Urobíme všetko preto, aby od pondelka bola k dispozícii možnosť otestovať sa v každom okresnom meste, ktoré je v zelenom pásme, kde nebude druhé kolo pretestovania. Keď napríklad v utorok bude niekto potrebovať ísť do druhého regiónu, aby si mohol ísť urobiť test, a mať tak aktuálny. Týka sa to 25 okresov, Bratislavy a Košíc.“
Ďalší vývoj situácie bude závisieť od toho, či sa prijatými opatreniami podarí znížiť počty infikovaných ľudí alebo koronavírus sa bude ďalej šíriť.
Ozývajú sa nespokojné mestá a obce
Z okresov, kde na základe rozhodnutia vlády bude tento víkend druhé kolo celoplošného testovania, sa ozývajú nespokojné hlasy. Ozval sa už aj banskobystrický primátor Ján Nosko.
Združenie miest a obcí myjavského regiónu žiada pred testovacím, aby samosprávam významne sa podieľajúcim na organizácii tejto „vojenskej“ operácie mali možnosť súbežne evidovať zoznamy testovaných osôb.
Podľa predsedníčky združenia Marcely Paveskovej sa niektoré osoby s pozitívnym výsledkom testu ďalej voľne pohybovali a bez ich porovnania s vyhotoveným zoznamom ich nebolo možné identifikovať.
Združenie samospráv pred týmto víkendom predložilo Okresnému úradu v Myjave viacero požiadaviek:
„Žiadame, aby už v piatok 6. novembra bol dodaný všetok potrebný materiál, pričom testy a certifikáty žiadame dodať minimálne s 10-percentným navýšením. Rovnako žiadame preplatenie všetkých nákladov, ktoré vznikli samosprávam a aj vyplatenie odmien zdravotníckym pracovníkom v termíne do 15. Decembra.“
Obce a mestá tohto regiónu žiadajú aj o úpravu času testovania tak, aby sa po oba dni začínalo o 7:00 hod. a končilo v sobotu o 20:00 a v nedeľu už o 16:00 hod.. Ďalšou požiadavkou je následné pretestovanie všetkých pozitívne testovaných občanov PCR testami.
Mesto Myjava i viacero obcí z okresu začiatkom týždňa upozorňovalo na nezrovnalosti v štatistikách pozitívne testovaných ľudí. Podľa ich vlastných štatistík malo v celom okrese z 19 193 testovaných pozitívny test 145 osôb. Oficiálne čísla zverejnené ministerstvom obrany však hovoria o 17 753 testovaných osobách a 249 pozitívnych testoch, z čoho pochopiteľne vyšlo aj vyššie percento dôležité pre zaradenie či nezaradenie okresu do druhého kola testovania.
Zdroj: TASR a (tom), Foto: ilustračné