Vynovené Centrum pre liečbu sklerózy multiplex v Rooseveltke

SPRÁVY
0 /

Komfortné Centrum pre liečbu sklerózy multiplex vybudovali na II. Neurologickej klinike Slovenskej zdravotníckej univerzity pri banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta.

„Centrum má kapacitu tri lôžka, dve sedačky a v súčasnosti má na infúznu liečbu nastavených 16 pacientov. Rekonštrukcia priestorov stála približne 10.000 eur. Financovaná bola zo sponzorských prostriedkov,“ uviedla pre TASR Ružena Maťašeje z referátu internej a externej komunikácie nemocnice.

Pacienti sú po diagnostikovaní tohto nevyliečiteľného ochorenia nastavení na liečbu, ktorá sa podáva ambulantne, a počas terapie strávia v nemocnici neraz dlhé hodiny. Príjemné prostredie zrekonštruovaného centra  im poskytuje maximálny komfort a pohodlie, čo pozitívne vplýva na ich psychiku.

Prednosta kliniky a vedúci centra MUDr. Vladimír Donáth, PhD. k tomu poznamenal: „Všetci pacienti vynovené centrum pochvaľujú. Priestory boli stavebne prispôsobené aj potrebám špeciálne vyškoleného personálu, ktorý musí mať pacienta počas podávania liečby pod dohľadom.“

Centrum pre diagnostiku a liečbu sklerosis multiplex (CDLSM) vzniklo v roku 2008 ako organizačná jednotka zabezpečujúca na najvyššej úrovni komplexnú diagnostickú a terapeutickú starostlivosť pacientov s demyelinizačným ochorením centrálneho nervového systému (CNS) typu sklerosis multiplex.

Liečba sklerózy multiplex je ekonomicky náročná a môže ju poskytovať len 10 centier na Slovensku, ktoré majú so zdravotnými poisťovňami špeciálny zmluvný vzťah. „Tri z týchto zariadení sú schválené Ministerstvom zdravotníctva SR. CDLSM pri FNsP F. D. Roosevelta je jedným z nich,“ dodala Maťašeje.

Skleróza multiplex alebo roztrúsená mozgovomiechová skleróza (sclerosis multiplex) je chronické progredujúce ochorenie nervovej sústavy. Ako prvý ho písal v roku 1868 Jean-Martin Charcot. Charakteristickou črtou ochorenia je súčasné poškodenie niekoľkých rozličných oblastí nervovej sústavy, čo spôsobuje u postihnutých výskyt rôznych neurologických symptómov s obmedzením pohybu.

Morfologickým základom choroby je vznik takzvaných lézií (plakov) sklerózy multiplex – ložísk ničenia myelínu (demyelinizácia) bielej hmoty mozgu a miechy. Spravidla rozmery lézií sa pohybujú od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov, ale pri progresii choroby môže dôjsť ku vzniku veľkých spojených lézií. Strata myelínovej pošvy výrazne negatívne ovplyvní prenos nervového vzruchu a klinicky sa prejaví neurologickými príznakmi typickými pre roztrúsenú sklerózu.

Skleróza multiplex je pomerne rozšírené ochorenie, vo svete existuje okolo 2 miliónov postihnutých. Spravidla vzniká vo veku okolo 30 rokov, ale môže sa vyskytovať aj u deti. Primárna progredujúca forma sa častejšie vyskytuje vo veku okolo 50 rokov. Jej výskyt je častejší u žien (približne v pomere 2:1) a počet ochorení sa pohybuje v rozmedzí od 2 do 150 pacientov na 100 000 obyvateľov.

Zdroj: Bystricoviny.sk