Vo štvrtok 21. septembra bude v priestoroch Múzea SNP konferencia ITAPA DEFENCE 2023 spojená s výstavou

SPRÁVY
0 /

Nový formát – ITAPA DEFENCE 2023 sa bude venovať aktuálnym témam, ktoré rezonujú vo svete a v rezorte obrany. Jednodňová konferencia zameraná na inovácie v obrannom priemysle je organizovaná v spolupráci s Ministerstvom obrany SR. Uskutoční sa 21. septembra 2023 s unikátnou lokáciou v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici.

Konferencia ITAPA DEFENCE 2023

ITAPA DEFENCE sa bude venovať aktuálnym témam. Aká je situácia v obrane SR a aká bude budúcnosť obranných systémov? Ako inovujeme Severoatlantickú alianciu? Aké výhody v partnerstve prináša DIANA? Ďalšími témami budú aj kybernetická bezpečnosť, biotechnológie a ľudské vylepšenia, inovácie v detekcii a snímkovaní hrozieb, či ochrana energetickej infraštruktúry.

„Cieľom konferencie ITAPA Defence je poukázať na novinky a inovácie v rezorte, ako aj ukázať riešenia, ktoré sa dajú využiť rovnako v obrannom priemysle, ako aj v bežnom živote. Konferenciu a jej obsah sme pripravili v spolupráci s Ministerstvom obrany SR a inovačným akcelerátorom DIANA“

vysvetľuje programový riaditeľ ITAPA Samuel Arbe.

Samuel Arbe

Samuel Arbe

V diskusii na tému „Ocitli sme sa na križovatke medzi východom a  západom?“ sa stretne  minister obrany SR Martin Sklenár a Peter Bátor, veľvyslanec, stály predstaviteľ SR pri NATO.

Medzi ďalších významných spíkrov patria náčelník generálneho štábu ozbrojených síl SR – Daniel Zmeko, riaditeľka plánovania investícií a financovania projektov – Michaela Kollárová, DIANA Transition Team, Commercial Lead – Adrian Dan, Kelly Chen z NATO Innovation Fund a Michal Homza z Ministerstva obrany SR či ďalší skvelí experti a partneri podujatia.

„DIANA (Defence Innovation Acceleratorfor North Atlantic) je novu súčasťou  NATO, ktorá spolupracuje s poprednými výskumníkmi a podnikateľmi v celej Aliancii a pomáha im vyvíjať technológie na udržanie bezpečnosti obyvateľov NATO. DIANA priniesla aj na Slovensko príležitosti, kde tento akcelerátor spája univerzity, priemyselné odvetvia, aby spolupracovali aj s ďalšími inovátormi pri riešení kritických obranných a bezpečnostných výziev“

hovorí Michaela Kollárová z Ministerstva obrany SR.

Program bude končiť bezplatným popoludňajším podujatím ITAPA OPEN TALK, kde bude primárnou témou rastúci vývoj technológií a ich významný vplyv na povahu hybridných hrozieb v oblasti obrany.

Výstava ITAPA DEFENCE EXPO pre verejnosť

V rámci podujatia ITAPA DEFENCE bude fungovať aj vonkajšia expozícia ITAPA DEFENCE EXPO o obrannom priemysle v areáli Múzea SNP, kde je vstup pre verejnosť bezplatný.

Môžete sa tešiť na pestrý program vonkajšieho areálu Múzea SNP. Postarajú sa oň odmínovací stroj Božena, bojový tank Leopard 2A4, samohybná kanónová húfnica Zuzana, terénne vozidlo Polaris od Ministerstva obrany Slovenskej republiky, ktoré už desaťročia zachraňujú životy civilného obyvateľstva. Samozrejme, nemôže ani chýbať ukážka sanitného vozidla, špeciálne upraveného pre vojenské účely a nasadenia v ťažkých terénnych podmienkach s výškou hladiny do 60 cm.

Expozíciu doplní vozidlo od spoločnosti Aliter Technologies, ktoré ponúka zabudované „MMR“ (Mobilné Miesto Riadenia) prostriedkov VIMA a SILWA. MMR je určené na poskytovanie služieb informačných a komunikačných technológií samostatne, alebo v zostave malých tímov, s využitím vlastných prvkov pre zber a zdieľanie informácií zariadeniami VIMA a SILWA.

Nenechajte si ujsť jedinečnú možnosť vidieť obrnené vozidlo Gerlach, ktoré reflektuje najnovšie bojové taktiky od Zetor Engineering. Robotiku a AI zastúpia duo Crawler a Ringo od spoločnosti RoboTech. Pásový robot Crawler je určený do terénnu a robot Ringo naopak do interiéru, oba spája ich účel využitia vo vojenskom priemysle a navigácia pomocou umelej inteligencie.

Ak niekto zvažuje svoju budúcnosť v ozbrojených silách SR, bude mať jedinečnú možnosť navštíviť vedomostný stánok PONOŠ zo Sekcie ľudských zdrojov MO SR, kde sa zároveň môže zúčastniť aktivít zameraných na zvyšovanie pripravenosti obyvateľstva na obranu štátu.

V stánku REGRUTI si zas budete môcť pozrieť statickú ukážku ručných zbraní od Síl pre špeciálne operácie. Súčasťou výstavy bude aj partnerský stánok v spolupráci s firmou Rekord Hale Namiotowe, ktorá zabezpečuje stanové konštrukcie pre civilný a vojenský trh.

Rodiny s deťmi, či nadšenci ornitológie a kynológie si prídu na svoje počas sokoliarskeho predstavenia (o 15:30 hod.) a dynamickej kynologickej show Vojenskej polície (10:30 a 13:30 hod.).

Atmosféru budú dotvárať tri vystúpenia umelcov z hudobného telesa Vojenská hudba Banská Bystrica (o 12:30, 15:30 a 17:00 hod.). Kto bude mať záujem bližšie spoznať našu históriu, môže sa zúčastniť exkurzie po vystavených exponátoch v areáli Múzea SNP.

Výstava bude otvorená od 9:00 hod. do 18:00 hod.

Zdroj: Katarína Lepiešová MO SR a ilustračné, Foto: MO SR a ilustračné