V piatok 22. septembra sa v Parku pod Pamätníkom SNP uskutoční slávnostná vojenská prísaha

SPRÁVY
0 /

Takmer 400 nových vojakov zloží verejne slávnostnú vojenskú prísahu v piatok 22. septembra 2023 o 9:00 hod. v banskobystrickom Parku pod Pamätníkom SNP za účasti náčelníka Generálneho štábu OSSR generála Daniela Zmeka, štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Mariána Majera a ďalších predstaviteľov rezortu obrany či hostí.

Slávnostná vojenská prísaha

Po absolvovaní náročného sedemtýždňového základného vojenského výcviku zložia čakatelia štátnej služby a kadeti Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika záväzok nasadiť zdravie a život pri obrane vlasti a svojich spoluobčanov.

Daniel Zmeko

Daniel Zmeko

Svoje rozhodnutie stať sa profesionálnymi vojakmi, ktoré prejavili už počas náročného výberového konania tak pretavia do reality a pripoja sa k elite našej spoločnosti pripravenej plniť stanovené úlohy aj tam, kde už kapacity a spôsobilosti ostatných zložiek štátu nestačia.

Novodobé ozbrojené sily sú budované na pevných morálnych a hodnotových pilieroch, medzi ktoré patrí aj odkaz bojovníkov Slovenského národného povstania, ako aj ostatných bojovníkov proti fašizmu na všetkých frontoch druhej svetovej vojny.

Marián Majer

Marián Majer

Z programu

08:50 napochodovanie jednotiek

09:00 otvorenie slávnostnej vojenskej prísahy

09:10 slávnostný akt vojenskej prísahy

09:20 príhovory hostí

09:50 slávnostný pochod

10:00 ukončenie slávnostnej vojenskej prísahy

V súvislosti s vojenskou prísahou treba počítať s niekoľkými obmedzeniami

V stredu 20. septembra (po 19:00 hod.), vo štvrtok, ako aj počas celého piatkového predpoludnia bude uzatvorený úsek ulice Československej armády pri Parku pod Pamätníkom SNP pred budovou Spoločného operačného veliteľstva Ozbrojených síl SR (Československej armády 7).

Parkovisko na Štefánikovom nábreží pod Baštou bude uzavreté od štvrtka, 21. septembra (po 19:00 hod.).

V piatok, 22. septembra budú po skončení vojenskej prísahy ulica aj parkovisko sprístupnené  v závislosti od demontáže technického zázemia podujatia, v samotnom parku bude v piatok predpoludním zároveň obmedzený prechod peších a cyklistov od Námestia slobody v oboch smeroch, ako aj cez priľahlý úsek korčuliarskej dráhy.

Na účely parkovania vozidiel odporúča mesto návštevníkom podujatia využiť okolité verejné parkoviská, najmä parkovisko na Mičinskej ceste.

Viac informácií  nájdete na: https://www.banskabystrica.sk/…/slavnostna-vojenska…/.

Zdroj: Mesto BB a MO SR, Foto: ilustračné