Banská Bystrica počas víkendu otestovala 29 053 ľudí, pozitívnych bolo 182 (0,63 %)

SPRÁVY
16 /

V Banskej Bystrici sa začal druhý deň plošného testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19. Záujemcom je k dispozícii 19 mobilných odberných miest (MOM), ktoré sa otvorili načas a tak je testovanie na všetkých 55 odberových stanovištiach v plnom prúde.

Deň druhý nedeľa

Aj druhý deň plošného testovania obyvateľov na prítomnosť ochorenia COVID-19 sa začal v Banskej Bystrici bez problémov a načas. Testovanie je na všetkých  19 mobilných odberných miestach  zriadených mestom od 8:00 hod. v plnej permanencii a  55 dobre naladených odberných tímov už od rána vykonalo niekoľko desiatok odberov. Mesto pripomína, že registračný formulár je otvorený aj počas celej nedele na testovanie.banskabystrica.sk.

Na Slovensku sa v sobotu vykonalo 1 303 949 antigénových testov. Pozitívny výsledok malo 9 979 ľudí, čo predstavuje mieru pozitivity 0,77 percenta.

„V Banskej Bystrici už máme za sebou viac ako šesť hodín druhého testovacieho dňa. Zatiaľ je všetko v poriadku a aj napriek tomu, že sú odberné tímy celý deň v pracovnom nasadení, ľudí vítajú s úsmevom na tvári. Počasie je dnes podstatne lepšie a verím, že posledné hodiny už všetkým ubehnú rýchlo a neželaných výsledkov bude čo najmenej,“

informoval popoludní primátor Ján Nosko.

V meste pod Urpínom bolo v nedeľu k 14:00 hod. zo 7 144 otestovaných v tento deň 57 pozitívnych prípadov (0,8 %).  Spolu so sobotňajšími  číslami sa Banská Bystrica zatiaľ drží na úrovni 0,57 percent.

Po ôsmej večer sme sa dozvedeli konečný výsledok víkendového plošného testovania  v Banskej Bystrici. Celkovo sa v mobilných odberných miestach na území mesta dalo otestovať 29 053 ľudí. Pozitívnych bolo 182, čo je 0,63 percenta.

SOBOTA: 16 362 otestovaných, z toho 78 pozitívnych

NEDEĽA: 12 691 otestovaných, z toho 104 pozitívnych

SPOLU: 29 053 otestovaných, z toho 182 pozitívnych

„Som rád, že online rezervačný systém sa osvedčil aj pri vyššom počte záujemcov a obyvatelia ani návštevníci z iných obcí či miest nemuseli čakať v dlhých radoch. Na testovaní a jeho prípravách sa týždeň čo týždeň podieľa mnoho ľudí a ja si ich nasadenie veľmi vážim. Mnohí z nich idú z jednej práce do druhej a aj keď sú unavení, nepovedia nie a pomáhajú nám ďalej. Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na prípravách či realizácii testovania a aj ľuďom, ktorí sa prišli dať otestovať. Ostáva mi povedať už len jediné – vydržme! Spolu to zvládneme.“

uviedol na záver testovacieho víkendu banskobystrický primátor Ján Nosko.

Deň prvý sobota

Banskobystrický primátor Ján Nosko v sobotu dopoludnia vydal prvú správu z priebehu plošného testovania v meste pod Urpínom:

„Hlásenie z terénu: všetky tímy sú dobre naladené a od vedúcich jednotlivých odberných stanovíšť nemáme hlásené žiadne problémy. Kuchárky zo ZŠ s MŠ J. Bakossa dnes mohli ostať doma, no namiesto toho od rána vypekajú buchty pre členov troch odberných tímov zriadených na tejto škole. Je obdivuhodné, ako sa vedia ľudia spojiť, nezištne podať pomocnú ruku alebo len tak potešiť iných aj takouto chutnou dobrotou.“

V 55 odberných tímoch je 110 zdravotníkov a 165 administratívnych pracovníkov. Celkovo 32 príslušníkov Ozbrojených síl SR a približne 20 štátnych policajtov dohliada na plynulý chod a pomáha navigovať záujemcov o testovanie na príslušné odberové stanovištia. O  objekty, v ktorých sú zriadené mobilné odberné miesta sa stará 18 technicko-prevádzkových pracovníkov a školníkov. V teréne je aj 16 príslušníkov mestskej polície.

Popoludní k  14:00 hod. informoval primátor o priebežnom stave testovania v našom meste:

„Plošné testovanie v Banskej Bystrici prebieha pokojne, nezaznamenali sme žiadne problémy. Doposiaľ  bolo otestovaných celkovo 8 845  ľudí, z toho pozitívnych na ochorenie COVID-19 bolo 37, čo predstavuje cca 0,41 %.

Všetky mobilné odberné miesta zriadené mestom Banská Bystrica sa zavreli o 20:00 hod. Ján Nosko tak mohol informovať o výsledkoch za sobotu:
Počas prvého dňa využilo možnosť dať sa otestovať na prítomnosť ochorenia COVID-19 celkovo 16 362 ľudí, z toho pozitívnych bolo 78, čo predstavuje 0,48 percent. Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľajú na zabezpečení skríningového testovania. Poďakovanie patrí aj všetkým Banskobystričanom a obyvateľom okolitých obcí za disciplínu a zodpovedné správanie.“
Plošné testovanie v Banskej Bystrici pokračuje aj v nedeľu od 8:00 hod.

e

Mesto pripomína, že rezervačný systém dostupný na stránke www.testovanie.banskabystrica.sk  je otvorený aj počas celého víkendu. Na testovanie antigénovými testami sa môžu prihlásiť nielen Banskobystričania, ale aj všetci záujemcovia bez trvalého pobytu v meste Banská Bystrica a obyvatelia z okolitých obcí, v ktorých sa mobilné odberné miesta nepodarilo vytvoriť.

Medzi zaregistrovanými sú aj  ľudia, ktorí nemali prístup k internetu a registráciu im cez call centrum vykonali zamestnanci mestského úradu. Rovnako sa do systému, za pomoci terénnych pracovníkov, zaregistrovali aj osoby žijúce v marginalizovaných komunitách.

Na každom mobilnom odbernom mieste dohliadajú na plynulý chod príslušníci štátnej polície i ozbrojených síl. O verejný poriadok v okolí odberných miest sa stará mestská polícia. Každý otestovaný záujemca dostane osobne do vlastných rúk (nie formou SMS) písomné potvrdenie o výsledku testu v zmysle metodiky Ministerstva zdravotníctva SR k testovaniu formou antigénových testov.

Všetky tímy sú dobre naladené a od vedúcich jednotlivých odberných stanovíšť nemáme hlásené žiadne problémy. Zároveň ma teší aj informácia z banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva o tom, že čísla pozitívnych na ochorenie COVID-19 sa zlepšujú a majú klesajúci trend. Verím, že sa všetci budú správať zodpovedne aj naďalej a budú dodržiavať platné odporúčania. Pretože to, že sme negatívni dnes, nemusí platiť počas ďalších dní,“

hovorí primátor Ján Nosko.

Ján Nosko

Ján Nosko

Na celej akcii sa podieľa takmer 400 ľudí a všetkým patrí veľká vďaka od samosprávy. S vedúcimi odberných tímov mesto v piatok popoludní absolvovalo záverečné školenie a bolo z nich cítiť odhodlanie najbližšie dva dni pracovať na plné obrátky.

„Keďže nám štát certifikáty nedodal, vytlačili sme si svoje. Aj poradové lístky a ochranné pomôcky sme zháňali, kde sa len dalo. Plošné testovanie síce vymyslela vláda, ale všetko hodila na krk samosprávam. Hoci sme v Banskej Bystrici upozorňovali, že preferujeme pred plošným testovaním cielené komunitné testovanie najohrozenejších skupín obyvateľstva, rozhodnutie vlády musíme rešpektovať. Mysleli sme hlavne na ľudí, ktorí by bez testu nemohli ísť do práce alebo do prírody,“

uviedol viceprimátor Jakub Gajdošík.

Vláda rozhodla, že bez ohľadu na to, aká vážna je situácia v tom ktorom okrese, plošné testovanie sa bude opakovať v okresoch s najvyššou pozitivitou. V praxi sa môže stať, že 10 okresov bude mať pozitivitu 3 % a zvyšné okolo 0,5 %. Aj napriek tomu sa bude testovať prvých 37 okresov v tabuľke. A to ministerstvo zdravotníctva hlási zlepšovanie pandemickej situácie a zvýšenie počtov očkovania…

Podľa údajov RÚVZ v Banskej Bystrici bolo v banskobystrickom okrese za obdobie 14 dní zaznamenaných 1 333 prípadov.

Došlo k stabilizácii výskytu ochorenia COVID-19 s poklesom o 23 percent oproti predchádzajúcemu 14-dňovému obdobiu, keď mala incidencia hodnotu 1 563 na 100 000 obyvateľov. Pri zachovaní uvedeného trendu budeme môcť byť zaradení z tretieho stupňa varovania do druhého stupňa varovania podľa kritérií regionálneho semaforu,“

dopĺňa Mária Avdičová z banskobystrického RÚVZ.

Zdroj: Zdenka Marhefková a (tom), Foto: ilustračné