Univerzitný TEDx prichádza do Banskej Bystrice už po tretíkrát

SPRÁVY
0 /

Dňa 9. novembra 2019 sa uskutoční  Banskej Bystrici v poradí už tretí ročník TEDxUMB. Ekonomická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici bude hostiť zaujímavých rečníkov a profesionálov z rôznych oblastí.

Tretí TEDx UMB

Je určený primárne študentom, zamestnancom, priateľom a absolventom Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Registrácia je spustená na tedx.umb.sk/2019.

„Som nesmierne šťastný, že už tretím rokom môžeme priniesť medzinárodnú konferenciu TEDx na pôdu našej Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. TEDx je o myšlienkach hodných šírenia, o inšpirácii, o jedinečných príbehoch a v neposlednom rade poskytuje priestor na networking. Aj cez príbehy, ktoré odznejú na treťom ročníku TEDx UMB, chceme prispieť k rozvoju mladých ľudí na našej univerzite a zároveň aj k budovaniu lepších zajtrajškov pre našu generáciu,“

uvádza Michal Mešťan, organizátor TEDx UMB.

Organizátori dali latku zasa o stupienok vyššie a už teraz sa môžu účastníci tešiť na inšpiratívnych rečníkov.

„Budeme mať zaujímavých rečníkov, ktorí sa venujú napríklad aj udržateľnej móde, architektúre, ktorá má pozitívne ovplyvňovať ľudské premýšľanie, cítenie a správanie. Pôsobia vo verejnom aj neziskovom sektore a prinášajú inovácie, ktoré ovplyvňujú dianie na Slovensku,“

upresňuje Radka Brndiarová, organizátorka TEDx UMB.

Ďalšia organizátorka TEDx UMB Eva Ščepková informuje, že počas nasledujúcich týždňov budú postupne predstavovať rečníkov, a to na webovej stránke tedx.umb.sk/2019 a na www.facebook.com/tedxumb1.

Prví rečníci a rečníčky

Prvý z rečníkov Michal Matloň porozpráva, ako navrhovať naše domovy, kancelárie či obchodné domy tak, aby sme sa cítili lepšie a boli zdravší. Michal sa venuje tomu, ako architektúra a prostredie ovplyvňujú ľudské premýšľanie, cítenie a správanie.

Druhý talk na TEDx UMB 2019 bude venovaný udržateľnosti a našim každodenným zvykom. Rečniť bude Zuzana Dutková o tom, ako sa naučiť budovať si zodpovedný a vysnívaný šatník, s úctou k životnému prostrediu a bez prievanu v peňaženke.

Tretia rečníčka Alena Petříková predstaví neviditeľný mikrovesmír a poodhalí nám napríklad aj to, ako dokážu mikroorganizmy v nás rozhodovať o tom, ako sa cítime, alebo na čo máme chuť.

TED

Je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia. Odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet.

Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore a Sir Richard Branson. V roku 2009 TED uvoľnil formát TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie, ako program miestnych, samostatne organizovaných akcií, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED.

Podujatia TEDx sú kombináciou živých vystúpení rečníkov a premietaných videí TED Talks, ktorých účelom je podnecovať intenzívne diskusie a rozširovať obzory.

Zdroj: TEDx UMB, Foto: ilustračné