Svetový deň duševného zdravia, ktorý na 10. októbra každoročne vyhlasuje Svetová federácia duševného zdravia v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) už od roku l992, sa tento rok orientuje predovšetkým na duševné zdravie detí.
Na túto tému sa na celom Slovensku organizujú aj aktivity nielen Ligy za duševné zdravie SR, ale aj jednotlivých regionálnych úradov verejného zdravotníctva, vrátane banskobystrického. „Od pôvodnej snahy pritiahnuť pozornosť k problematike duševného zdravia, sa ťažisko Svetového dňa duševného zdravia postupne presunulo k akcentovaniu rovnocennosti problematiky duševného zdravia so zdravím telesným. Vo vyspelých krajinách zaznamenalo aj významný prienik do oblasti verejného zdravotníctva. Preto jednotlivé RÚVZ organizujú v jeho rámci mnohé vzdelávacie aj propagačné akcie, tento rok zamerané na deti a mládež. K tomuto cieľu smerujú aj zdravotno – výchovné aktivity banskobystrického RÚVZ. Okrem Informačného materiálu pre všetkých riaditeľov základných a stredných škôl v okrese Banská Bystrica a Brezno pod názvom „Príručka pre učiteľov a ostatných pracovníkov školstva“, zameranú na prevenciu samovrážd, psychických porúch a porúch správania sa to budú hlavne osobné návštevy a prednášky našich odborníkov na vybraných základných a stredných školách v pôsobnosti nášho RÚVZ“, informuje o aktivitách vedúca Odboru podpory zdravia (OPZ) banskobystrického RÚVZ MUDr. Silvia Kontrošová.
Práve 10. októbra priblíži žiakom Základnej školy Sitnianska v B. Bystrici MUDr. Hana Vrbanová tému Pomôžte chrániť duševné zdravie v našich rodinách. V ten istý deň sa na Gymnáziu Tajovského na základe dlhoročnej vzájomnej spolupráce uskutoční interaktívny program pre študentov piatich tried druhého ročníka pod vedením psychologičky Mgr. Zuzany Benkovej. Súčasťou bude aj premietnutie videofilmu OPZ pod názvom „O dievčenstve a chlapčenstve“, ktorý sa zaoberá problematikou fyzického , ale aj mentálneho zdravia v období dospievania. Súčasťou tohto preventívneho podujatia poskytnú odborníci banskobystrického RÚVZ informácie o Svetovom dni duševného zdravia a pre záujemcov budú k dispozícii aj edukačné materiály „Depresia“, „Desatoro o tom ako byť duševne zdravý“, „Úzkostné a fóbické poruchy“ a „Poruchy príjmu potravy“. Samozrejme si tento deň pripomenú aj samotní pracovníci RÚVZ nástenkou na tému duševného zdravia.
Doplňujúce informácie:
Od roku 1992, kedy táto iniciatíva vznikla, sa z pôvodných 40 participujúcich krajín rozšírila takmer do celého sveta. V podmienkach stupňujúcich sa nárokov a tlaku na psychiku jednotlivca, narastajúceho počtu negatívnych udalostí v jeho blízkom i vzdialenejšom okolí, sa starostlivosť o duševné zdravie stáva významnou prioritou každého vyspelejšieho systému zdravotníckej starostlivosti . Duševné poruchy nemusia ovládať život pacienta, sú dnes dobre liečiteľné. Bez duševného zdravia neexistuje zdravie. Je potrebné pomôcť ľuďom s duševnou poruchou, aby sa mohli vrátiť k práci a k rodine, ako aj rodičom a učiteľom, aby lepšie porozumeli problémom svojich detí. Ak má dieťa duševné problémy, trpí. Spolu s ním trpia rodičia, lebo si myslia, že zlyhali. A navyše trpia aj učitelia, lebo sa narúša vzdelávací proces. Ak sa nájde príčina a dieťa sa včas dostane k odborníkovi, všetkým sa uľaví a môžu situáciu spoločne zvládnuť. Odborníci, okrem iného združení aj v Lige za duševné zdravie SR si i z týchto dôvodov kladú za cieľ meniť postoje slovenskej verejnosti a znižovať stigmatizáciu ľudí s duševnými poruchami.
Zdroj: RUVZ BB; www.sxc.hu