Rybár: „Nevylučujem zmeny na MsÚ každý mesiac.“

SPRÁVY
6 /

Časté zmeny organizačnej štruktúry na banskobystrickom mestskom úrade (MsÚ) a podivné príkazy prednostu Miroslava Rybára zamestnancom vzbudili verejnú pozornosť. Na poslednom aprílovom zastupiteľstve tieto praktiky kritizovali aj niektorí poslanci.

Najskôr vystúpil predseda najsilnejšieho poslaneckého klubu Smer-SD Ladislav Topoľský s tým, že hoci podľa programu zastupiteľstva mali dostať informatívnu správu o zatiaľ poslednej organizačnej zmene MsÚ, nič nemajú. Informácia bola len na mestskej rade.

Pritom je zvláštne, že za posledných desať mesiacov došlo už k piatej zmene organizačnej štruktúry, ale nikto nevie, k čomu vlastne tie zmeny smerujú, či sa tým má zvýšiť kvalita služieb na úrade alebo má dôjsť k úsporám nákladov. Počet zamestnancov sa po 15 mesiacoch dostal na úroveň zo začiatku roka 2011, pribudlo vedúcich oddelení, ktoré sa však stále menia. Napríklad teraz sa ruší novozaložené oddelenie projektového manažmentu. Flexibilita musí byť, ale aj nejaká istota na úrade. Voči úradníkom ani poslancom to nie je čisté.

Prednosta nechal premietnuť poslancom na  tabuľu svoju piatu organizačnú štruktúru MsÚ. Z jeho pohľadu ide len o technickú záležitosť prehadzovania jedného človeka z miesta na miesto. „Rozdiel medzi dobrým a výborným je v detailoch, ktorí sa vylaďujú každú hodinu. Vo firme to robím pravodelne, nevidím problém, prečo by to nemohlo byť aj na úrade. Nevylučujem, že v zmysle zákona nebude k organizačným zmenám dochádzať aj každý mesiac,” povedal Rybár. Podľa neho každú zmenu stoličky musí zo zákona riešiť zmenou štruktúry MsÚ, čo je v tejto dynamickej dobe normálne a nevidí v tom problém.

Zopakoval, že po pohovoroch s ľuďmi je počítačová gramotnosť úradníkov nízka a mnohí používajú počítač ako písací stroj. Preto dostanú školenie. Ako to mohol prednosta zistiť po niekoľko minútovom rozhovore s každým pracovníkom, nevedno. Faktom však je, že  dlhoroční úradníci na banskobystrickom MsÚ majú certifikát o profesionálnom ovládaní počítača a programov v informačnom systéme.

Poslanec Peter Bielik (Smer-SD) chcel vedieť, ktorí poslanci sú lobisti, keďže prednosta Rybár na nedávnom stretnutí so zamestnancami zakázal úradníkom komunikovať s takýmito poslancami. Tými sú asi všetci, ktorí zastupujú občanov pri riešení ich problémov v meste. Ak je to tak, tak potom podľa Bielika každú vec bude poslanec riešiť len s prednostom a primátorom, ktorí by mu mali do 24 hodín odpovedať na jeho otázky.

Rybár mu odpovedal, že poslanci by  mali komunikovať len s vedúcimi oddelení a nie s jednotlivými úradníkmi. To vraj ukazujú šípky v organizačnej schéme. On chce byť sprostredkovateľom požiadaviek poslancov medzi úradníkmi. Prečo by však nemohol poslanec ako volený zástupca občanov komunikovať so zodpovedným radovým úradníkom riešiacim konkrétny problém, Rybár nevysvetlil. Pochopiteľne ani nemohol, lebo v podstate je to hlúposť.

Zaujímavé bolo, že pri tejto kritickej diskusii sa prednosta Rybár sebe vlastným spôsobom usmieval, akoby bol stále nad vecou. „Budeme pracovať len lepšie, aby občania mesta mali radosť chodiť na úrad, úradníkom dáme dobové kostýmy, aby sa tu ľudia cítili skvele a to je asi všetko,“ utrúsil v diskusii. Podobne sa správal aj primátor Peter Gogola, ktorý necháva voľne  konať svojho prednostu  od jeho menovania do funkcie bez toho, aby sa k spôsobu jeho činnosti vyjadroval, o nejakej kritike ani nehovoriac. Pritom podľa zákona o obecnom zriadení je štatutár mesta zodpovedný aj za riadenie mestského úradu.

Vyzerá to tak, že prednosta MsÚ Rybár sa ako nováčik v samospráve za pomaly 16 mesiacov vo funkcii najvyššieho mestského úradníka veľa nenaučil a vôbec nepoučil. Často vyhlasuje, že do samosprávneho úradu chce vniesť podnikateľský štýl riadenia, ale ak to má byť neustále vnášanie neistoty a chaosu medzi zamestnancov, tak je to vskutku zvláštny druh podnikania. Nehovoriac o tom, že úradníci nesmú podnikať, hoci v prípade pána prednostu nevadí, že je stále konateľom troch firiem (vo VISIT BB s.r.o. je za mesto aj členom dozornej rady), z ktorých jedna má dlhoročnú zmluvu s mestom na tlač Radničných novín. Akoby to však nikomu nevadilo…

Najhoršie na tom je, že prednosta Rybár nielenže svojimi nevyberanými spôsobmi  chtiac-nechtiac ponižuje dlhoročných úradníkov-profesionálov, ale sa snaží „vyrásť“ aj nad poslancami, čo bolo pred ním a zrejme bude aj dlho po ňom niečo nevídané. Možno to súvisí s individuálnymi psychologickými danosťami človeka, ale k tomu by sa musel vyjadriť nejaký odborník.

Nevedno, kde skončí prednostom sľubovaná každomesačná zmena organizačnej štruktúry mestského úradu. To napätie a chaos v banskobystrickej samospráve môže poľahky prerásť do apatie radových úradníkov. Čo potom budú s tým robiť vedúci oddelení a vedenie mesta, ťažko povedať.

Isté je však jedno. Služby mestského úradu si platia občania svojimi daňami a chcú, aby boli kvalitné. Mali by ich však vykonávať profesionálni úradníci a nie amatéri, obzvlášť nie na vedúcich funkciách.

Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman)