RÚVZ: Nepodceňujte chrípku, môže to mať vážne dôsledky!

SPRÁVY
0 /

Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré postihuje okrem dýchacích ciest celý organizmus. Vzhľadom na existenciu veľkého množstva iných respiračných vírusov, ktoré môžu vyvolať ochorenie podobné chrípke, sa samotná chrípka často podceňuje. Na rozdiel od iných respiračných vírusov, vírus chrípky je schopný spôsobiť vysokú chorobnosť v krátkom čase s ťažkým priebehom ochorenia, ktoré môže končiť úmrtím. Chrípková sezóna 2009/2010 sa výrazne líšila od predchádzajúcich sezón kvôli celosvetovo prebiehajúcej pandémii. Na Slovensku bolo v súvislosti s chrípkou zaznamenaných 86 úmrtí a z nich bol v 56 prípadoch potvrdený pandemický AH1N1 vírus. Na rozdiel od predošlých chrípkových sezón, pri ktorých chorobnosť bola najvyššia v jarných mesiacoch, v sezóne 2009/2010 chrípka dosahovala vrchol koncom novembra 2009.

chripka1„V tohtoročnej chrípkovej sezóne (2010/2011) mala krivka chorobnosti podobný charakter ako väčšinu predchádzajúcich chrípkových sezón, najvyšší počet ochorení bol zaznamenaný v polovici februára. Predbežne bolo na Slovensku zaznamenaných 27 úmrtí a z nich bol v 22 prípadoch potvrdený pandemický vírus AH1N1. Množstvo komplikovaných priebehov chrípky a úmrtí však môže byť väčšie aj vzhľadom na to, že úmrtia na chrípku sa hlásia väčšinou v prípadoch tzv. SARI (Severe Acute Respiratory Syndrome), ťažký akútny respiračný syndróm)“, upozorňuje MUDr. Jana Kerlik z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. V týchto prípadoch sa laboratórne potvrdzuje prítomnosť chrípkového vírusu. Počet úmrtí podľa nej nie je presný aj preto, že v mnohých prípadoch sa chrípka neuvádza ako bezprostredná príčina smrti. Často je to skôr bakteriálny zápal pľúc, metabolický rozvrat, zlyhanie srdca a iné závažné zdravotné následky. Iniciátorom týchto ťažkých komplikácii je však chrípka. Klinicky závažný priebeh ochorenia bol zaznamenaný nielen u starých a chronicky chorých ľudí. Úmrtia odborníci zaznamenali aj u zdravých ľudí pod 50 rokov. Znepokojujúco však pôsobí skutočnosť, že až pri 96 percent smrteľných prípadov bola zistená absencia zaočkovania dostupnou očkovacou vakcínou.

V dostatočne dlhom čase pred začiatkom chrípkovej sezóny 2010/2011 bola k dispozícii očkovacia látka v ktorej boli obsiahnuté všetky typy vírusov chrípky, ktoré cirkulovali v populácii vrátane pandemického vírusu AH1N1. Napriek tomu, že vakcína bola plne hradená zdravotnými poisťovňami, zaočkovať sa dalo len 5,4 percenta populácie, pričom v predošlej chrípkovej sezóne to bolo okolo 12 percent. „Príčinou masového odmietania očkovania môže byť nevedomosť, ako aj mediálne správy o nebezpečenstve očkovania pandemickou vakcínou. Svoju úlohu zohrávajú aj narastajúce antivakcinačné aktivity bez vedecky podložených dôkazov. Faktom však zostáva, že preventívne očkovanie má nenahraditeľné miesto v boji proti závažným komplikáciam, ktoré chrípka spôsobuje. Štatistiky to dlhodobo potvrdzujú“, zdôrazňuje MUDr. Kerlik.

Zdroj: M. Tolnayová, RUVZ