Rok so županom Kotlebom azda stačil aj jeho voličom

SPRÁVY
12 /

Tak je za nami rok s bystrickým županom Mariana Kotlebom vo vedení Banskobystrického samosprávneho kraja. Nevedno komu ako, ale azda už aj viacerým z jeho 71.397 voličov sa už otvorili oči.

Kotlebov volebný program 

Kto si ešte pamätá, s čím vyhral líder ĽSNS  vyhral vlaňajšie novembrové županské voľby v druhom kole? Jeho program bol prostý: „Odstránim nespravodlivé zvýhodňovanie nielen cigánskych parazitov pred slušnými ľuďmi, zvýšim zamestnanosť a zlepším podmienky na život a bývanie slušných rodín. Zlepším bezpečnostnú situáciu aj v odľahlých častiach Banskobystrického kraja.“

Čo teda stihol urobiť župan Marian Kotleba od svojej inaugurácie 20.decembra 2013 pre občanov Banskobystrického samosprávneho kraja? Skúsme si to zrekapitulovať v kocke.

Zhorený Hummer a nástup ĽSNS na krajský úrad

Krátko po inaugurácii jeho hovorcovi Miroslavovi Beličkovi za záhadných okolností  zhorel na sídlisku v Podlaviciach neslávne známy pruhovaný Hummer, ktorého vrak potom majiteľ ako „obeť“ vystavil na hornom konci Námestia SNP.

Onedlho župan na svojom novom úrade zamestnal vedúcich predstaviteľov ĽSNS takmer z celého Slovenska. Vrátane ochranky, ktorá vymenila hnedozelenú za čiernu a stráži kľud županovej nepokojnej duše. Z Úradu BBSK akoby sa stala nová centrála jeho strany.

Kotleba začal svojsky plniť jeden zo svojich volebných sľubov, že zvýši zamestnanosť. Zatiaľ sa mu to darí len pre svojich verných na úrade a v Banskobystrickej regionálnej správe ciest. Cez túto krajskú firmu uviedol do života aj svoj volebný projekt „Krompáče a lopaty“, keď dal na pár mesiacov prácu nezamestnaným v niektorých obciach pri údržbe ciest, hoci BBRSC a.s. súčasne platila svojich zamestnancov na to určených.

Keď župan nemá rád EÚ ani NATO

Líder ĽSNS aj v pozícii župana uznáva symboly. Pri oslave výročia vzniku vojnového Slovenského štátu 14.marca 2014 nechal odstrániť „okupantskú“ vlajku Európskej únie spolu s krajskou. Hneď od počiatku svojho mandátu dal najavo nepriateľstvo k EÚ, keď sa pokúsil zastaviť europrojekty  na nákup školskej techniky za 5,46 milióna eur 22 riaditeľom stredných škôl zrušením 5-percentného spolufinancovania. Rovnako sa pokúsil zmariť aj projekt cyklotrasy Rodinná cestička, ktorý sa však vďaka krajským poslancom podarilo dokončiť. 

V priebehu roka prišiel Banskobystrický kraj kvôli nekomunikácii vedenia s ministerstvom pôdohospodárstva ako gestorom eurofondov o 10,5 milióna eur schválených na obnovu domovov sociálnych služieb a regionálnych ciest. Kotleba hádže vinu na poslancov, s ktorými vedie nezmyselné vojny nepodpisovaním ich uznesení, ale fakty hovoria proti nemu – tento kraj stráca miliónové  investície z EÚ a naši ľudia prácu!

Bystrický župan sa predviedol aj počas osláv 70.výročia SNP, keď na historickú budovu Úradu BBSK nechal vyvesiť transparent s nápisom „Yankees go home, stop NATO!“, ktorý sa potom presťahoval pod Urpín. Mesto i kraj tým síce utrpeli medzinárodnú hanbu, ale Kotleba si žije vo svojom vlastnom uzatvorenom svete.

Izolácia kraja

Nečudo, že siedmi župani ho vylúčili z Klubu predsedov VÚC SK8 a náš kraj sa mu tak podarilo odizolovať od zvyšku  Slovenska. Určite k tomu prispelo aj vydávanie krajského  mesačníka Náš kraj s extrémistickým obsahom za peniaze daňových poplatníkov. To mu síce zatrhlo zastupiteľstvo BBSK, ale on si príležitostne vydáva podobnú tlačovinu Bystrický kraj. Mimochodom počuli ste o nejakom významnejšom slovenskom či zahraničnom politikovi, ktorý by bola zavítal na oficiálnu návštevu k bystrickému županovi? Zostal sám ako „kôl v plote“.

Pred voľbami sa Kotleba zastrájal, ako zatočí s politickou mafiou a údajne nevýhodnými zmluvami po svojom predchodcovi. Rozdával trestné oznámenia na všetky strany, ale okrem veľkohubých slov sa neudialo nič. Dokonca nedávno sa verejne priznal k tomu, že zamestnanci úradu z radov ĽSNS mu na jeho účet odvádzajú zo svojich mesačných platov percentá.  Robia to vraj dobrovoľne a on to považuje  za úplne normálne.

Rekapitulácia

Existuje jedno slovenské príslovie: „Zabudol vôl, že teľaťom bol.“ Ak si protestní voliči Mariána Kotlebu v novembri 2013 mysleli, že tak vypečú s doterajšou vládnou politikou, tak po roku jeho županstva to vyzerá tak, že vypiekli sami so sebou. Čo je však horšie, postihuje to aj nás ostatných, ktorí sme ho nevolili. A pred nami sú ešte tri roky…

Autor: Miro Toman, Foto: Ilustr.