Rodina zjedla polievku z muchotrávky, dievča (15) bojuje o život v nemocnici

SPRÁVY
0 /

V banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN) ešte leží s otravou hubami 15-ročné dievča, ktoré s rodinou večeralo hubovú polievku. Ukázalo sa, že išlo o veľmi jedovatú muchotrávku zelenú.

Ďalší členovia rodiny, z ktorej 4 deti ležali v DFN, otec v Rooseveltke  a matka v Lučenci, sú už mimo nebezpečenstva života. 15-ročné dievča však stále bojuje o život, pretože zákerná otrava z muchotrávky zelenej jej zasiahla dôležité telesné orgány.

Testy ukázali, že príčinou otravy je muchotrávka zelená, ktorú si neskúsený hubár ľahko pomýli napríklad s pečiarkou.  Nielenže je prudko jedovatá, ale navyše sa prvé príznaky otravy objavujú až v okamihu, keď je jed vstrebaný v organizme a sú už ťažko zasiahnuté dôležité orgány (najmä pečeň). Muchotrávka zelená alebo muchotrávka hľuznatá (lat. Amanita phalloides) sa považuje za najjedovatejšiu a najnebezpečnejšiu hubu Európy a Severnej Ameriky.

Práve v Detskej fakultnej nemocnici Banská Bystrica dokážu zachraňovať ťažké prípady otravy z húb. Priekopníkom komplexného systému liečby otravy hubami, najmä muchotrávkou zelenou, je profesor Svetozár Dluholucký:

Ak príde hubami  otrávený pacient včas a lekári dodržia bez výhrad náš protokol, zachránime každého.“

Je to varovanie pre všetkých hubárov, aby zbierali len tie huby, ktoré stopercentne poznajú. Muchotrávka zelená má bieložltý, žltozelený až zelenohnedý klobúk, najprv takmer zvoncovito klenutý, potom plocho klenutý až napokon plocho rozložený. Hlúbik, dužnina aj lupene sú belavé (šampiňóny majú lupene svetlé až tmavo hnedé). Hlúbik je hrubý, takmer valcovitý, hore trochu stenčený, vyrastá z tzv. vajíčka (cípovito roztrhaná pošva niekedy nazývaná „kalich smrti“, u šampiňónov chýba) a vo svojej hornej časti má biely prstenec.

Autor: (tom), Foto: aktuality.sk, archív