Rodičia buďte obozretní, v Banskej Bystrici sa objavili automaty s voľným predajom psychotropných látok

SPRÁVY
28 /

Nielen v Banskej Bystrici, ale aj v ostatných mestách sa začali v obchodných centrách objavovať automaty, v ktorých sa dá legálne zakúpiť droga resp. vapové zariadenie na inhaláciu HHC a taktiež sáčky s obsahom HHC.

Reaguje banskobystrický primátor Ján Nosko:

„Pre mňa ako primátora a lekára je to znepokojujúca správa, pretože automaty neoverujú vek a dospievajúca mládež veľakrát končí v nemocnici na pozorovaní. Táto situácia si vyžaduje akútne riešenie.“

Ján Nosko s referentom školskej krízovej intervencie Michaelom Mikulášom

Ján Nosko s referentom školskej krízovej intervencie Michaelom Mikulášom

V uplynulých dňoch obdržala samospráva mesta Banská Bystrica podnet týkajúci sa takéhoto predajného automatu. Okamžite sa tým začala zaoberať mestská polícia. Keďže v uvedenej veci vzniklo podozrenie zo spáchania trestného činu, všetky zistenia postúpila MsP na Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici.

„Uvedomujeme si, že v školách sa šíria psychotropné omamné látky a agresivita medzi deťmi narastá. Preto sme vytvorili pozíciu referenta školskej krízovej intervencie a dali dokopy tím odborníkov, ktorý pripravuje spoločný koncept pre spustenie intenzívnej prevencie na školách v ďalšom období,“

dodáva primátor Nosko.

Podľa výpovedí niektorých žiakov minulý rok bol na slovenských školách rozšírený žuvací tabak. Teraz fičí marihuana, ale aj éčko alebo u starších LSD, No väčšinou je to tráva, pričom hitom je HHC, teda kanabinoid odvodený z konopy, ktoré je voľne dostupné, lebo je stále legálne. Ťažšie drogy sa objavujú u stredoškolákov.

Najmä online sa napríklad predávajú nikotínové vrecká v pestrofarebných oválnych obaloch pripomínajúcich cukríky a svojimi príchuťami sú absolútnym ťahákom pre tínedžerov.

„Chcelo by to reguláciu, čo sa týka atraktivity obalu, koncentrácie nikotínu v jednom vrecku a sankcie predajcom, ak predajú výrobok nedospelému človeku, v podobe definitívnej straty licencie, nielen nejakej pokuty,“

hovorí odborník na závislosti MUDr. Ľubomír Okruhlica, CSc.

Deti a mladiství podľa neho nevedia rozpoznať nebezpečenstvo a stanú sa veľmi rýchlo závislými. Navyše takáto závislosť môže časom viesť ku ďalším závislostiam a ich kombináciám.

Ľubomír Okruhlica

Ľubomír Okruhlica

Zdroj: (tom) a mesto BB  , Foto: FB a ilustračné