S príchodom jesene sa aj v okolí Banskej Bystrice rozbehla hubárska sezóna, rastú všetky druhy, ale pozor! Zbierajme len také druhy, ktoré poznáme a keď nie sme si istí, tak nechajme radšej hríb v prírode.
Varovným príkladom je mladý hubár, ktorý leží v Rooseveltovej nemocnici s príznakmi ťažkej otravy hubami. Previezli ho k nám z Bratislavy, lebo v Banskej Bystrici je špecializované pracovisko pre liečbu ťažkých otráv hubami. Podľa všetkého si pomýlil jedlú bedľu vysokú s jedovatou bedličkou ostrošupinatou. „Jeho stav je stále vážny,“ informovala médiá hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.
Neskúsený hubár si v lese veľmi ľahko pomýli výzor jedlej huby s jedovatou huby . V prípade bedličky ostrošupinatej je prsteň huby pevne prirastený k hlúbiku, jedlá bedľa vysoká má veľký prsteň ľahko oddeliteľný od hlúbika. Otrava bedličkou sa prejavuje zlyhávaním pečene a obličiek.
S komplexným systémom liečby otravy hubami (najmä muchotrávkou zelenou) prišiel profesor Svetozár Dluholucký, známy pediatera dekan Fakulty zdravotníctva SZU v Banskej Bystrici.„Ak príde hubami otrávený pacient včas a lekári dodržia bez výhrad náš protokol, zachránime každého.Naším protokolom liečime bez následkov vyše 92 percent detí a dospelých,“hovorí prof. Dluholucký.
Príznaky otravy hubami podľa druhu sa prejavujú najskôr za 4 hodiny a niekedy až po 24 hodinách. Najnebezpečnejšia fáza otravy prichádzapo nevoľnosti, vracaní a hnačke, kedy má postihnutý človek zrazu pocit úľavy. Práve vtedy však jed začína napádať bunky v genetickom kóde. Bez rýchlej a účinnej liečby môžu byť následky otravy smrteľné, keď prestane fungovať pečeň.
Preto treba pri zbere húb zachovať opatrnosť a zbytočne neriskovať. Ani atlas húb bez skúseností nemusí byť vo voľnej prírode tým najlepším vodítkom. V košíku nech skončia len také druhy, ktoré stopercentne poznáme. Napokon dôležitá je aj správna príprava húb na konzumáciu.
Zdroj: Bystricoviny.sk