V médiách a na sociálnych sieťach sa už niekoľko dní diskutuje o afére, ktorú vyvolala faktúra Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA) obci Pohorelá za používanie hudobných diel na vlaňajších žiackych besiedkach. Obec má zaplatiť 62 eur a 40 centov.
Znie to neuveriteľne, ale podobné prípady sa môžu stať kdekoľvek aj v Banskej Bystrici, pokiaľ na verejnom podujatí zaznejú skladby známych autorov a vopred ste to neohlásili a čírou náhodou sa objaví na akcii inšpektor SOZA alebo nejaký iniciatívny občan vás udá.
V obci Pohorelá robili v roku 2011 žiacke besiedky ku Dňu matiek a k Privítaniu Mikuláša pri vianočnom stromčeku. Organizátori týchto tradičných akcií ani vo sne netušili, že v zmysle Autorského zákona by mohli porušovať autorské práva skladateľov ľudových piesní, ktoré spievajú deti. Akoby nepoznali prísnych inšpektorov SOZA…
Autorský zákon v §81 odsek 6 hovorí: „Pri verejnom vykonaní hudobného diela je usporiadateľ verejného kultúrneho podujatia povinný najneskôr desať dní pred uskutočnením podujatia oznámiť príslušnej organizácii kolektívnej správy program podujatia, v ktorom ku každému dielu, ktoré má byť verejne vykonané, uvedie jeho názov a meno autora. Ak usporiadateľ tieto skutočnosti organizácii kolektívnej správy neoznámi, predpokladá sa, že na podujatí budú verejne vykonané len tie diela, ku ktorým právo na verejné vykonanie spravuje organizácia kolektívnej správy.“
SOZA interpretuje toto znenie zákona tak, že obec jej mala nahlásiť konanie akcií, na ktorých žiaci miestnej základnej školy spievali autorské piesne „Cesta hore, cesta dolu“ alebo „Vykvitla ruža trojaká“!!!
Problémom majú byť inšpekčné záznamy. SOZA vyslal do Pohorelej začiatkom apríla 2012 inšpektorov (jedenásť resp. päť mesiacov po oboch kultúrnych akciách). Tí dali starostovi podpísať inšpekčný záznam, na základe ktorého si SOZA vyfakturoval 60,40 eur. „Ak by sa starosta v inšpekčnom zázname vyjadril, že na podujatí bola použitá len nechránená hudba- koledy a pôvodné ľudové piesne, inšpektor by to akceptoval a záznam postúpil ďalej s touto pripomienkou. V takomto prípade by SOZA v zmysle Autorského zákona považoval použité hudobné diela za voľné, nepodliehajúce licencovaniu,“ bráni svoj postoj SOZA.
Starosta Jozef Kalman však tvrdí, že obec nemusela hlásiť nič, lebo na žiackych besiedkach sa nereprodukovali žiadne autorsky chránené diela. Inšpekčný zápis podpísal v dobrej viere, lebo to chceli inšpektori: „Chápal som to tak, že to potrebujú pre svojho zamestnávateľa doklad o tom, že tu boli, tak som to podpísal. Bol som presvedčený, že inšpektori na základe osobného rozhovoru pochopili, že ide o folklórne podujatie a obec nemá voči SOZA žiadnu ohlasovaciu či platobnú povinnosť,“ povedal starosta pre médiá. Preto vrátil došlú faktúru od SOZA.
Šéf SOZA Vladimír Repčík však argumentuje tým, že koná len v súlade so zákonom. „Legislatíva rozlišuje iba to, kto je používateľom a o aký druh použitia ide. V tomto prípade išlo o obec Pohorelá a verejné prevedenie, teda skutočnosť, že piesne spievali deti, nemala význam a na tento prípad sa nevzťahovala ani zákonná výnimka.“ Splatnosť faktúry je do 6.júna. Ak ju obec neuhradí, SOZA môže dlžnú sumu vymáhať súdne.
Táto aféra vyvolala veľké pobúrenie na sociálnych sieťach. Mnohí ľudia otvorene protestujú proti šikanovaniu obce za spievanie ľudových piesní žiakmi na besiedke, čo je absurdné. V Bratislave sa v utorok pred sídlom SOZA zišlo niekoľko desiatok ľudí s protestnými transparentmi, ktorí ironicky spievali na verejnosti piesne známych autorov.
A to nie je všetko. Ako sme sa dozvedeli, obec Heľpa, ktorá dopredu ohlásila na SOZA usporiadanie akcie ku Dňu matiek, kde sa spievali pôvodné ľudové piesne, musela zaplatiť 80 eur. Teraz chce starosta tieto peniaze vymôcť späť. Tu už zostáva stáť zdravý rozum…
Po vlne protestov šéf SOZA tvrdí, že príčinou celej kauzy je zlý autorský zákon, ktorý treba zmeniť. „Vo štvrtok mám stretnutie so zástupkyňou Združenia miest a obcí Slovenska, kde sa budeme snažiť nájsť spoločné východiská ako tieto situácie riešiť,“ povedal Repčík na utorkovej tlačovke.
Aj keď sa hovorí, že neznalosť zákona neospravedlňuje, takéto nezmyselné uplatňovanie Autorského zákona voči samospráve je nemiestne a primitívne. Žmýkať peniaze od občanov alebo obcí za spievanie ľudových či iných piesní na obecnej slávnosti, chce naozaj silné nervy, občas aj silný žalúdok…
Je najvyšší čas, aby sa poslanci slovenského parlamentu pozreli na súčasne platný Autorský zákon a aj na základe „Pohorelského precedensu“ pripravili jeho novelizáciu. Mimochodom aj naša redakcia má svoje skúsenosti s odvolávaním sa na tento zákon zo strany RTVS, keď nám nechceli sprístupniť projekt rozvoja banskobystrického štúdia vypracovaný jeho výkonným riaditeľom.
Ak máte aj vy, naši čitatelia, podobné skúsenosti so SOZA alebo so zvláštnou interpretáciou Autorského zákona, tak nám napíšte. Vaše príspevky radi uverejníme.
Zdroj: Bystricoviny.sk