Peter Pellegrini: Vždy som mal a mám veľkú pokoru pred ľuďmi so slobodným názorom

SPRÁVY
9 /

V piatok protestovali v uliciach slovenských miest tisíce ľudí proti súčasnej politickej situácii na Slovensku po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, žiadajúc vyvodenie politickej zodpovednosti. V Bratislave aj v nedeľu pokračujú koaličné rokovania, ktoré by mali v pondelok dať odpoveď na otázku, ako sa vládna koalícia vyrovná s tlakom verejnosti na zmenu.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu a Smeru Peter Pellegrini sa k týmto otázkam vyjadril v relácii RTVS Sobotné dialógy. Spoločenskú atmosféru na Slovensku vníma citlivo a  nie je to ani pre neho nič príjemné. Váži si však demokratické hodnoty:

„Vždy som mal a mám veľkú pokoru pred ľuďmi a vyslovovaním ich názoru. V demokratickej krajine nikomu nemožno upierať právo, aby šiel slobodne vyjadriť svoj názor. Rozumiem emóciám, ktoré prevládali na zhromaždeniach naprieč celým Slovenskom. Som rád, že to prebehlo slušne a bez nejakých násilností.“

Bystričan Peter Pellegrini nevníma zhromaždenia občanov ako štátny prevrat:

„Sme demokratický štát. Nikto proti takýmto protestom, pri ich organizovaní, počas ich priebehu alebo po ich skončení neprotestoval ani nevyvíjal žiadne aktivity, aby tento slobodný prejav občanov akýmkoľvek spôsobom zmaril.“ 

Pellegrini by sa cítil podstatne horšie, keby videl, že sa bráni sloboda slova alebo sa zakazuje novinárom písať to, čo píšu posledné dva týždne a niekomu by sa zatvárali ústa. To sa na Slovensku nedeje. Treba rešpektovať, že ľudí pobúrila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Za absolútne nevyhnutné považuje podpredseda vlády udržať stabilitu krajiny.  Na požiadavku odchodu Roberta Kaliňáka z vlády reagoval slovami:

„Stabilita krajiny je priorita a osobné záujmy jednotlivcov musia ísť bokom. Hotová vec jeho odchodu z postu ministra vnútra bude až vtedy, keď sa to povie verejne.“

Podľa neho Smer pochopil požiadavku koaličného partnera Most – Híd, preto na spoločné rokovania  musia  prísť s takou ponukou, aby to upokojilo súčasnú napätú situáciu a umožnilo pokračovať vo vládnej koalícii s garanciami stability.

Súčasne Peter Pellegrini vyhlásil, že Smer sa v žiadnom prípade nebude v NR SR opierať o podporu poslancov Kotlebovej ĽS NS:

„Nebudem súhlasiť, aby vláda, ktorá by po nejakých nezhodách mala pokračovať ďalej, visela na šnúrkach od Kotlebových trenírok.“

 Nevyhnutnou podmienkou pokračovania súčasnej vládnej koalície SMER-SD, SNS, Most -Híd je spoločná dohoda, ktorá sa nezaobíde bez personálnych a kvalitatívnych zmien vládnutia. Múdrejší budeme po skončení prebiehajúcich rokovaní hlavných predstaviteľov koaličných strán.

 

Autor: (tom) a agentúry, Foto: ilustračné