Svet je v pozore. Z Číny sa rozširuje nebezpečný koronavírus, hlásia prvé obete na životoch. Slovensko je pripravené zabrániť šíreniu tejto nebezpečnej nákazy na našom území.
Nebezpečný vírus sa šíri z Číny
Aktualizované údaje z provincie Chu – pej, kde leží epicentrum šírenia vírusu v meste Wu-chan , hovoria o neustále sa zvyšujúcom celkovom počte potvrdených infekcií. Smrtiaci vírus sa vďaka ľuďom, ktorí sa ním nakazili v Číne alebo v okolitých krajinách, rozšíril už aj do Európy, Slovensko našťastie zatiaľ nezasiahol.
Koronavírus pochádza z rovnakého rodu ako vírus SARS. Vedcom sa zatiaľ nepodarilo vynájsť vakcínu, ktorá by mohla vyliečiť ľudí nakazených koronavírusom. Nateraz jediným riešením pri včasnej identifikácii ostáva maximálna izolácia.
Tento druh vírusu sa môže do tela človeka dostať cez osobný kontakt s infikovaným človekom, ako je podanie ruky, ale stačí aj dotyk s predmetom, na ktorom sa vírus zachytil. Zároveň sa tento typ vírusu šíri aj vzduchom (kašľaním, kýchaním).
Klasickými symptómami u pacienta sú horúčka, ťažkosti pri dýchaní, kašeľ a bolesti hlavy. Ľahšie prípady môžu pripomínať priebeh silnejšieho prechladnutia alebo chrípky, čo značne sťažuje rozpoznanie prítomnosti nebezpečného vírusu. Ten má podľa vedcov inkubačnú dobu okolo dvoch týždňov.
Slovensko reaguje
Premiér Peter Pellegrini, ktorý zastáva aj pozíciu mnistra zdravotníctva, po pondelkovom zasadnutí krízového štábu na pôde rezortu zdravotníctva informoval o viacerých preventívnych opatreniach proti šíreniu koronavírusu z Číny na Slovensko. Prítomný bol aj hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Preveruje sa pripravenosť nielen na letiskách a hraničných prechodoch, ale aj v nemocniciach. Premiér vyzval verejnosť na očkovanie proti chrípke a nešírenie paniky. Odporúča tiež zvážiť cestovanie do zahraničia.
„SR už bude schopná od budúceho týždňa sama vo svojom štátnom laboratóriu na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vedieť potvrdiť výskyt tohto ochorenia, dovtedy však máme zazmluvnené medzinárodné laboratóriá v iných krajinách, kde okamžite pri podozrení zasielame vzorky a odkiaľ nám potom prichádzajú relevantné a oficiálne výsledky,“
uviedol Peter Pellegrini.
Ministerstvo zdravotníctva SR na jeho pokyn v pondelok uvoľnilo 400 000 eur na zakúpenie špeciálneho prístroja pre ÚVZ SR, ktorý by mal pomôcť k zvýšeniu kvality štátneho laboratória.
Slovenský premiér požiadal aj rezort dopravy, aby sa na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika vykonalo cvičenie a „aktivovanie systému aktivít“, ktoré sú potrebné v prípade zachytenia pacienta priamo pri príchode na Slovensko. Kontrola sa vykoná aj na dvoch hraničných prechodoch na Schengenskej hranici – vo Vyšnom Nemeckom a v Čiernej nad Tisou.
Letisko v Bratislave je pripravené
Letisko M. R. Štefánika vykoná cvičenie s témou podozrenia na ohrozenie verejného zdravia. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková Podobné cvičenie s témou výskytu neznámej chemickej látky na palube lietadla sa na letisku vykonalo pred troma mesiacmi. Opatrenia nariaďuje letiskám hlavný hygienik SR a Útvar vedúceho hygienika Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR, nezavádza ich letisko samotné.
„Útvar vedúceho hygienika Ministerstva dopravy a výstavby SR zaslal letiskám na Slovensku vrátane letiska v Bratislave informačný materiál Svetovej zdravotníckej organizácie pre cestujúcu verejnosť o spôsoboch prevencie pred koronavírusom, ktorý je zverejnený v priestoroch letiska a na webstránke letiska,“
informovala Ševčíková a dodala:
„Ak by posádka lietadla prilietajúceho do Bratislavy oznámila riadeniu letovej prevádzky vo veži Štefánik podozrenie z ohrozenia verejného zdravia, bol by spustený vyrozumievací proces, počas ktorého sú o situácii vyrozumené záchranné, bezpečnostné, prevádzkové zložky a zložky integrovaného záchranného systému a postupovalo by sa podľa pohotovostného plánu. Na letisku sa nachádza infekčná miestnosť aj stojisko pre lietadlá pripravené na krízové situácie.“
Štát má situáciu pod kontrolou
Ministerstvo zdravotníctva vydá pokyn na rovnaké aktivovanie a cvičenie pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vo všetkých slovenských regiónoch, aby postupovali spoločne so špeciálnymi záchrannými zložkami. Podľa predsedu vlády ľudia pracujúci v zdravotníckych zariadeniach dostávajú metodické pokyny k tomu, ako sa zachovať v prípade výskytu vírusu.
Premiér Peter Pellegrini vylúčil, že by sa na Slovensku vyskytol potvrdený koronavírus. V Číne by sa malo podľa rezortu diplomacie nachádzať 40 občanov SR. Definitívne výsledky troch prípadov s podozrením na prítomnosť koronavírusu sa majú potvrdiť počas tohto týždňa, ale zatiaľ nič nenaznačuje, že by malo ísť o napadnutie týmto nebezpečným vírusom. To sa napokon v utorok aj potvrdilo.
„Situáciu na Slovensku máme plne pod kontrolou. Riziko predstavujú medzinárodné letiská vo Viedni a v Budapešti.“
povedal Peter Pellegrini.
Úrad verejného zdravotníctva je v pohotovosti
Hlavný hygienik SR Ján Mikas zdôraznil veľmi dôležitý poznatok, že ochorenie sa prenáša z človeka na človeka, čo zvyšuje riziko nákazy:
„Čo sa týka epidemiologickej situácie, určite viete z médií, že jednotlivé čísla o potvrdených prípadoch a o úmrtiach sa zvyšujú. Počítame s tým, že najbližšie dni a týždne sa tieto čísla budú meniť.“
Mikas prízvukuje, že situáciu okolo koronavírusu nepodceňujú a snažia sa byť čo najlepšie pripravení na prípady, keď by sa choroba mohla dostať aj na Slovensko:
„Vydal som usmernenie na postup pri odbere materiálu. ÚVZ pracuje na zavedení špecifickej diagnostiky pre tento vírus. Spolupracujeme aj so zahraničnými laboratóriami, ktoré nám pomáhajú diagnostikovať tento vírus, kým túto metodiku nezavedieme. Zriadili sme telefonickú linku 0917 222 682 a e-mailovú adresu enovykoronavirus@uvzsr.sk, cez ktoré sa môžu ľudia obrátiť priamo na nás.“
Ján Mikas odporúča vyhýbať sa miestnym trhom, kde sa predávajú ryby a živé zvieratá, rovnako tak kontaktu s nimi:
„Ľudia by mali dodržiavať prísnu osobnú hygienu a hygienu potravín. Cestujúci by mali kontrolovať svoj zdravotný stav 14 dní od príchodu z postihnutej oblasti, prípadnú horúčku, kašeľ, bolesť hrdla či dýchavičnosť. V prípade takýchto klinických príznakov je potrebné vyhľadať lekára a informovať ho i o cestovateľskej anamnéze.“
Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva SR doteraz zaznamenali štyri podozrenia na ochorenie spôsobené novým koronavírusom. V jednom prípade bol výsledok negatívny, u zvyšných troch sa s veľkou pravdepodobnosťou predpokladá rovnaký scenár.
Medzitým aj hygienici v Česku preverujú niekoľko podozrení z nákazy koronavírusom, ktorý sa šíri z Číny, kde mu doteraz podľa agentúry AFP podľahlo 82 ľudí. Agentúra DPA v noci na utorok informovala, že prvý prípad nákazy týmto nebezpečným vírusom potvrdili už aj v Nemecku.
Prípady ochorení spôsobených novým koronavírusom hlásili tiež v Thajsku, Japonsku, Južnej Kórei, na Taiwane, v Singapure, Vietname, Nepále, Austrálii, Kanade i v USA. Tri prípady nákazy ako prvé v Európe potvrdili v piatok vo Francúzsku. V sobotu prvého pacienta potvrdili aj v Kanade. Ide o ľudí, ktorí sa nedávno vrátili z Číny, kam cestovali…
Zdroj: (tom) a TASR, Foto: agentúrne a ilustračné