Po Bratislave a Nitre aj v Banskej Bystrici otvorili nové PET/CT pracovisko na včasné zisťovanie nádorových, srdcových, mozgových, cievnych a iných ochorení ešte pred vznikom anatomických zmien v tele pacienta. Má slúžiť najmä obyvateľom stredného a východného Slovenska.
Pracovisko Inštitútu nukleárnej a molekulárnej medicíny sa nachádza sa v areáli starej nemocnice, v blízkosti Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb. Je vybavené moderným diagnostickým prístrojom Biograph mCT, ktorého hodnota dosahuje tri milióny eur. Pomôže hlavne pacientom v skorom štádiu rakoviny, ktorú dokáže včas identifikovať už pri minimálnom rozsahu postihnutia, ale aj pri jej prípadnom opakovaní.
Samotné vyšetrenie zaťažuje vyšetrovaného človeka iba minimálne. Pri zisťovaní nádorov sa ako rádiofarmakum používa značená glukóza. Tá sa dokáže hromadiť práve v miestach výskytu zdrojov rakoviny a zároveň sa dá lepšie posúdiť reakcia na liečbu chemoterapiou.
Na novom pracovisku môžu vyšetriť asi 15 pacientov denne. Jedno dvadsať minútové vyšetrenie stojí okolo 1600 eur, ale správnou diagnostikou sa ušetria značné prostriedky na následnú liečbu onkologických pacientov. Zatiaľ môžu v Banskej Bystrici prijímať klientov dvoch menších súkromných poisťovní, s najväčšou VšZP sa ešte vedú rozhovory.
Čo je to PET/CT
PET (Pozitrónová Emisná Tomografia) a CT (Počítačová Tomografia) sú využívané lekármi na diagnostikovanie a určenie priebehu a štádia ochorenia v tele. Kombináciou týchto dvoch vyšetrení, kde PET vyšetrenie hovorí o biologickej funkcii tela ešte pred vznikom anatomických zmien a CT poskytuje informácie o anatomických údajoch tela ako sú veľkosť, tvar a lokalizácia, môžu lekári oveľa presnejšie diagnostikovať a hodnotiť ochorenia.
Na čo sa využíva toto vyšetrenie
PET vyšetrenie sa najčastejšie využíva na diagnostikovanie rakoviny a zhodnotenie efektu protinádorovej liečby prostredníctvom charakteristických biochemických zmien v nádore. Touto metódou môže byť vyšetrené celé telo.
PET vyšetrenie srdca môže zobraziť prekrvenie srdcového svalu a tým pomôcť odhaliť príznaky ochorení koronárnych artérii. PET vyšetrenie srdca môže tiež určiť, či oblasti srdca, ktoré vykazujú zníženú funkciu, sú vitálne alebo zjazvené, čo je dôsledok infarktu myokardu. V kombinácii s perfúznym vyšetrením myokardu nám PET vyšetrenie umožňuje diferenciáciu nefunkčného srdcového svalu od srdcového svalu, pri ktorom by sa pomocou angioplastiky alebo koronárneho arteriálneho bypassu dal obnoviť krvný prietok a tým by sa zlepšila funkcia srdca.
PET vyšetrenia mozgu sa využívajú na vyšetrenie pacientov, ktorí majú poruchy pamäti neznámej etiológie, podozrenie na nádor alebo potvrdený nádor mozgu, alebo záchvatové stavy, ktoré neodpovedajú na liečbu, a preto sú kandidátmi na chirurgický zásah.
Zdroj: Bystricoviny.sk; izotopcentrum