Slovensko malo v kultúrnej sfére vždy čo ponúknuť tak domácemu publiku, ako aj zahraničiu. O našom potenciáli svedčia nielen mnohé televízne súťaže, ale aj pódioví umelci – speváci, tanečníci, herci. Práve záujem o herectvo je u nás nepopierateľný.
Nasvedčujú tomu aj zástupy mladých ľudí, ktorí sa každoročne hlásia na herectvo do Bratislavy na Vysokú školu múzických umení (VŠMU) alebo do Banskej Bystrice na Akadémiu umení (AU). Zo stoviek uchádzačov sa však na školu dostane len hŕstka z nich. Počas štúdia sa ich počet zvyčajne ešte zredukuje, no v konečnej fáze majú títo ľudia divadlu a divákom čo ponúknuť.
Svoje úsilie môžu predstaviť verejnosti študenti prvého ročníka herectva až po polročnej drine. Na verejných skúškach 25. januára 2010 prežívali prvú skutočnú trému a pocit zodpovednosti aj najčerstvejší poslucháči herectva Fakulty dramatických umení AU. Mnohí z nich tak po prvý raz okúsili živý kontakt s divákmi, a to nielen Bystričanmi.
Nad snahami a umeleckými výtvormi nádejných slovenských hercov drží tento rok ochranné krídla veľmi známy a obľúbený český herec Jan Přeučil. Asistenta mu robí Tomáš Tomkuljak, ktorý vyštudoval herectvo práve v Bystrici na Akadémii a momentálne účinkuje v martinskom divadle.
Ako sami tvrdia, ide o ročník veľmi talentovaný. Tohoroční prváci sú sústredení aj disciplinovaní. To je pre herectvo dôležitý predpoklad. Nesmie im tiež chýbať pokora a úcta voči kolegom, divákom aj sebe samým. Tá sa však nadobúda až časom a skúsenosťami. Každopádne majú títo študenti obrovskú energiu. Musia však na sebe ešte veľa pracovať, aby z nich vyrástli nielen kvalitní herci, ale najmä kvalitní ľudia.
Zdroj: Bystricoviny.sk (Silvia Magurská)

















