Túto otázku si kladie čoraz viac ľudí v našom kraji, vrátane protestných voličov vodcu ĽSNS. Položil si ju aj autor tohto komentára, hľadajúc na ňu adekvátnu odpoveď.
Keďže od nástupu Mariana Kotlebu do funkcie bystrického župana už uplynulo takmer 6 mesiacov a má pred sebou ešte 42 (ak sa nestane niečo nepredvídateľné), môžeme sa odraziť od jeho praktických krokov najvyššieho úradníka Banskobystrického samosprávneho kraja. Takže čo konkrétne urobil pre občanov?
Sľuboval prácu pre ľudí v kraji s druhou najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku. To splnil takmer okamžite, ibaže výhradne pre členov ĽSNS. Na Úrade BBSK pracujú najvyšší funkcionári tejto strany od Bratislavy až po Banskú Bystricu, vrátane ochranky aj s jeho bratom. Ďalší Kotlebovi prívrženci sú v BBRSC a.s.
Teraz začalo vedenia kraja uvádzať do praxe Kotlebov projekt „Lopaty a krompáče“ z krajských peňazí, ktorými platí na 6 mesiacov pomocné ručné práce pri regionálnych cestách zamestnancom niektorých obcí, hoci túto prácu by bez problémov urobili pracovníci Regionálnej správy ciest so svojím strojným vybavením.
Pôvodná vízia vodcu ĽSNS bola taká, že to mali byť lopaty a krompáče na cestách druhej a tretej triedy miesto bagrov, s čím zamestná x-ľudí, ktorí by inú prácu nemali šancu dostať. Nemalo to stáť ani korunu, lebo nástroje si vraj vyrobia. Hoci županov hovorca urobil propagandistické video o tom, ako jeho šéf vytvoril 60 nových pracovných miest v kraji, sú to iba tzv. dočasné verejnoprospešné práce pre zamestnancov obcí. A čo tých takmer 66 tisíc nezamestnaných občanov na území BBSK? O tých sa musí postarať štát…
Župan Kotleba hneď po svojom nástupe vyhlásil studenú vojnu Európskej únii. Okrem toho, že spolu s vlajkou BBSK dal strhnúť z priečelia svojho úradu aj vlajku EÚ, zastavil spolufinancovanie schválených europrojektov v hodnote takmer 5,5 milióna eur pre 14 stredných škôl. Ako jednu z prvých investícií sa pokúsil zrušiť pripravenú výstavbu cyklotrasy Rodinná cestička BB-Sliač-ZV. Odvtedy sme nepočuli o jedinom europrojekte, ktorým by chcel riešiť podľa neho ťaživú ekonomickú situáciu, ktorú mu mal zanechať jeho predchodca. Pritom zdroje EÚ sú najlacnejšie a najviac pomáhajú hospodáreniu krajov.
Pri schvaľovaní záverečného účtu BBSK za rok 2013 sme sa dozvedeli, že kraj hospodáril s prebytkom vyše 9 miliónov eur, z ktorého môže nový župan uhradiť záväzky ešte mu zostane 1,6 milióna eur na rozvojové investičné projekty. Pokiaľ ich však nevymyslia poslanci, jeho stranícky manažment na úrade to asi nebude. Aby zakryl svoju neschopnosť vytvoriť niečo zmysluplné pre kraj, bude Kotleba okolo seba ďalej „strieľať“ slepými nábojmi o údajnom plytvaní verejnými zdrojmi jeho predchodcami a rozkrádaní majetku BBSK, čomu on „záchranca“ zabráni.
Kotlebu a spol. v skutočnosti vôbec netrápi, čo je zo zákona hlavnou úlohou vedenia kraja. Veď vďaka protestným voličom z druhého kola volieb župana je celé stranícke jadro ĽSNS vrátane neho finančne zabezpečené na štyri roky slušnými úradníckymi platmi a môžu si nepokryte robiť stranícku kampaň za krajské peniaze do ďalších volieb – komunálnych (2014), parlamentných (2016) a regionálnych (2017)!
Stačí si pozrieť doslova brutálny obsah posledného vydania mesačníka „Náš kraj“ č.2 alebo nového plátku „Bystrický kraj“ z rozpočtu kraja potom, čo zastupiteľstvo zatrhlo zneužívanie krajské financie na politickú propagandu jeden osoby a jednej strany. Komu by to nestačilo, nech si klikne na oficiálnu webovú stránku BBSK a pochopí, o čom je reč.
Keď si vnímavý pozorovateľ slovenskej a regionálnej politickej scény dá do vzájomnej súvislosti fakty pred novembrom 2013 a teraz v júni 2014, vyjde mu skutočný zámer Kotlebu a spol. Všetko nasvedčuje tomu, že tejto ĽSNS-áckej partičke nejde o proklamovaný rozvoj kraja a lepší život jeho občanov. Zaoberajú sa najmä sami sebou, na čo sa im chtiac-nechtiac skladajú daňoví poplatníci
Azda už viacerí postrehli, že župan Kotleba stihol za pol roka de facto izolovať tento región od normálneho sveta. Otázka neznie, koľko mu to vydrží, ale dokedy to bude tolerovať mlčiaca väčšina z viac ako 650-tisíc občanov Banskobystrického kraja.
Autor: Miro Toman, Foto: Ilustr.