Náčelník MsP Piterka po spore s primátorom odstúpil

SPRÁVY
28 /

V programe utorkového mimoriadneho mestského zastupiteľstva sa nachádza aj bod personálne otázky. Po pondelkovej komisii pre dopravu, bezpečnosť, verejnoprospešné služby a poriadok  je zrejmé, že sa bude jednať o riešení sporu medzi primátorom Petrom Gogolom a náčelníkom mestskej polície Ľubomírom Piterkom.

Ten vyvrcholil po júnovom zničení sôch českého výtvarníka  Michala Trpáka na Námestí SNP. Primátor Peter Gogola v súvislosti s týmto incidentom  podal v tejto veci trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, listom i osobne sa ospravedlnil umelcovi, ktorý odhadol škodu na 600.000 českých korún.

Banskobystrický primátor  zároveň vyvodil osobnú zodpovednosť voči  náčelníkovi MsP Ľubomírovi Piterkovi, ktorý podľa neho riadne nezabezpečil súčinnosť mestských policajtov pri strážení sôch na Námestí SNP. Za to mu v danom mesiaci odobral osobné ohodnotenie.

Piterka však proti takémuto postupu primátora protestuje a aj v pondelok na komisii  sa bránil tým, že celá výstava sôch českého výtvarníka v uliciach mesta bola od samého začiatku  z bezpečnostného hľadiska riziková a organizátor, teda mesto Banská Bystrica pochybilo. „Mali sme sochám venovať iba zvýšenú pozornosť prostredníctvom kamerového systému, poskytnúť súčinnosť pri ich montáži  a demontáži. V dokumentoch, ktoré sme dostali, nebola uvedená ani hodnota diela a dokonca nás mesto informovalo, že budú umiestnené v parku v Národnej ulici. Sochy sme napriek tomu na základe vlastnej iniciatívy strážili,“ uviedol  šéf banskobystrickej MsP.

Náčelník  MsP sa vyjadril aj k ukotvenou sôch a k ich statike: Páchatelia zvalili sochy v priebehu niekoľkých sekúnd, keby boli poriadne ukotvené, nemohli by tak ľahko spadnúť.” Zničená socha čierneho „Mysliteľa“  sediaca na vysokej bielej stoličke bola podľa neho k betónovému dielcu tvoriaceho podstavec pripevnená iba štyrmi malými kotvami. Niektoré drevené časti stoličiek vraj boli spráchnivené, o čom má Piterka fotodokumentáciu.

Myslí si, že došlo k pochybeniam pri organizácii výstavy a zabezpečení diel českého výtvarníka a po inštalácii sôch dochádzalo na Námestí SNP k všeobecnému ohrozeniu. „Primátor pri povoľovaní tejto výstavy pochybil a teraz to chce všetko hodiť na plecia mestských policajtov, je to od neho podraz,“ doslova povedal Piterka.

Podľa primátora Petra Gogolu, ktorý bol tiež prítomný na dopravnej komisii, Piterka stratil ako náčelník MsP jeho dôveru viacerými pochybeniami. Okrem nedôslednosti pri strážení sôch na Námestí SNP je to aj zlá personálna práca v mestskej polícii, narušené vzťahy s podriadenými a chyby v riadení, ktoré oslabujú efektívnu činnosť mestskej polície a jej hlavné poslanie v zabezpečovaní verejného poriadku, ochrany občanov a ich majetku. Primátor vyčítal náčelníkovi aj časté zakladanie papúč na autá miesto venovaniu sa inej potrebnej práci policajtov. „Pán náčelník vôbec nechápe, čo znamená slovné spojenie pomáhať a chrániť,” dodal Peter Gogola.

Na zasadnutí komisie sedela aj mestská policajtka Michaela Hartwigová, ktorej však neudelili slovo. Tá v júni verejne obvinila zástupcu náčelníka z údajného sexuálneho obťažovania, čo však bude musieť dokázať pred vyšetrovateľom alebo na súde. Na jej príklade chcel náčelník ukázať, že keď ako štatutár MsP chce riešiť problémy vo vnútri MsP  a navrhuje personálne opatrenia, tie mu neprechádzajú cez primátora, čo mu znemožňuje  efektívne riadiť mestskú políciu a podrýva to jeho autoritu.

Podľa našich informácií spor medzi primátorom a náčelník dospel až tak ďaleko, že padlo aj trestné oznámenie z možného zneužitia právomoci verejného činiteľa, ktorého sa mal dopustiť primátor údajným vybavením sňatia papuče z kolesa auta svojho známeho. Vyzerá to tak, že medzi primátorom Gogolom a náčelníkom Piterkom už nejde len o vecný, ale aj o osobný spor a vzájomnú averziu.

Predseda komisie Jakub Gajdošík vyzval oboch aktérov sporu, aby na utorkové zastupiteľstvo prišli s návrhom riešenia tejto neudržateľnej situácii. „Je to spor dvoch štatutárov, ktorý znemožňuje riadne fungovanie mestskej polície a oslabuje dôveru občanov voči mestským policajtom, ktorí majú chrániť ich bezpečnosť a poriadok v meste. Takto to nemôže ísť ďalej, preto nech primátor a náčelník predstúpia pred zastupiteľstvo a oznámia, ako si to predstavujú ďalej. Tu nemajú miesto žiadne žabomyšie vojny, mestská polícia musí každodenne plniť zo zákona svoje poslanie bez toho, aby jej činnosť ktokoľvek a čímkoľvek podrýval,“ uviedol mestský poslanec pre náš portál.

Podľa zákona č. 564/1991 Z.z. o obecnej polícii v platnom znení náčelníka mestskej polície na návrh primátora volí a odvoláva mestské zastupiteľstvo. Či banskobystrický spor primátor a náčelníka vyústi  až do tohto štádia, alebo sa nájde iné riešenie, ktorým môže byť aj odstúpenie náčelníka  z vlastnej vôle.

Na utorkovom mestskom zastupiteľstve primátor mesta Peter Gogola oznámil poslancom, že náčelník MsP Ľubomír Piterka mu doručil svoje rozhodnutie, že k 15.októbru 2012 odstupuje zo svojej funkcie. Primátor následne vypíše výberové konanie na nového náčelníka MsP. Niektorí poslanci sa Piterkovi poďakovali za odvedenú prácu, aj keď sa napokon nedosaqtl k záverečnému slovu.

Ako povedal odstupujúci náčelník MsP Piterka pre náš  portál, dôvodom jeho odstúpenia sú neprekonateľné názorové spory s primátorom mesta, ktoré mu bránia zodpovedne vykonávať funkciu šéfa banskobystrickej mestskej polície. Ohradil sa voči tvrdeniu primátor Gogolu, že nechápe čo znamená slovné spojenie „pomáhať a chrániť“. Počas jeho vedenia sa MsP v Banskej Bystrici stala miestom, kam sa  ostatné obecné polície chodia učiť novým metódam práce.

Do 15.októbra chce Piterka ešte dotiahnuť dva grantové projekty, ktoré sa mu pre políciu podarilo získať. Celkom to bolo v objeme viac ako 60.000 eur, čo nedosiahlo ani mesto Banská Bystrica. Zatiaľ nevie, kde bude po odchode z mestskej polície pôsobiť, ale so svojou prácou v Banskej Bystrici je spokojný.

Zdroj: Bystricoviny.sk