Výskyt vysoko infekčného ochorenia pedikulózy (zavšivavenia) sa v posledných 10-tich rokoch na celom svete zvyšuje. Postihuje od 2 až do 60 percent populácie všetkých vekových skupín, najviac však v mladšom a detskom veku.
Napadá deti všetkých sociálno-ekonomických skupín obyvateľstva vo všetkých štátoch sveta. Všeobecným predpokladom pre vznik a šírenie týchto ochorení je nízky štandard bývania, nedostatočne vypestované hygienické návyky najmä u ľudí s nízkou vzdelanostnou úrovňou a nízkou všeobecnou gramotnosťou, čo má priamy dopad na zdravotné uvedomenie a je príčinou nezáujmu o vlastné zdravie.
„Tieto okolnosti, spolu s pravdepodobnou stratou účinnosti odvšivovacích prípravkov v dôsledku rezistencie vší voči insekticídom, ktoré tieto prípravky obsahujú, sú príčinou dlhodobého vysokého výskytu pedikulózy. Sú to najmä v predškolské, školské a ubytovacie zariadenia, pričom situácia sa vo výskyte tohto ochorenia nezlepšuje. Pozorujeme zhoršujúci sa trend najmä v takých kolektívnych zariadeniach, ktoré navštevujú deti, mládež i dospelí z rodín a komunít, ktoré sú charakteristické nevyhovujúcimi hygienickými a sociálnymi podmienkami“, uviedla vedúca Odboru detí a mládeže banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva MUDr. Katarína Slotová.
Aj preto odborníci vítajú štart unikátneho pilotného projektu riešenia pedikulózy, ktorý sa bude realizovať v Banskobystrickom kraji. Spolupracovať na ňom bude Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, Ústav rómskych európskych štúdií v Banskej Bystrici a spoločnosť Interpharm. V piatok 25. januára 2013) sa v priestoroch Ústavu rómskych európskych štúdií (bývalá ZŠ na Tatranskej ul. č. 10 v Banskej Bystrici) uskutočnil seminár, ktorý celý projekt odštartoval. Zúčastnili sa na ňom predstavitelia uvedených inštitúcií, ale predovšetkým 30 terénnych sociálnych pracovníkov, ktorí budú projekt už od pondelka 28. januára priamo realizovať v praxi.
Budú spolupracovať aj s detským lekárom a príslušnou školou, ktorú deti navštevujú. Terénni sociálni pracovníci dostali k dispozícii úplne nový prípravok, ktorý na rozdiel od súčasných prípravkov na odstránenie vší, pôsobí unikátnym spôsobom. Namiesto použitia chemických toxických prostriedkov- biocídov, využíva na ničenie vší fyzikálny účinok. Sociálni pracovníci ho budú aplikovať v rodinách, kde majú so všami problémy, v rómskych osadách i špeciálnych školách. Po troch týždňoch sa pilotný projekt vyhodnotí a v prípade úspechu by sa mohol realizovať aj v ďalších regiónoch Slovenska. Informácie z projektu budú podliehať režimu utajenia a v záverečnom hodnotení budú figurovať len výsledné čísla, nie konkrétne mená.
Účinnou zložkou v prípravku nového prípravku je nedráždivý dimetikon (bežná súčasť kvalitných kozmetických prípravkov) vo vhodnom nosiči cyklometikon, ktorý sa po asi 1 hodine odparí. Vši a hnidy sa ničia fyzikálnym spôsobom – aplikáciou prípravku na ich povrch sa zabráni ich dýchaniu, znemožní im vylučovanie tekutín, voš následne praská a hynie. Takto je živá voš definitívne zničená.
Prípravok má mimoriadne účinky aj na hnidy, nepriedušne ich obalí, hnidy následne hynú a po aplikácii ľahko vypadávajú. Nie je teda potrebné ich namáhavo vyčesávať. V prostredí mimo hlavy nemôžu prežiť, nakoľko k životu potrebujú teplo (min. 34 °C) a vlhkosť. Voš sa neprenáša bielizňou, vankúšom ani posteľnou bielizňou. Riedka konzistencia roztoku tohto prípravku umožňuje rýchlu, jednoduchú a šetrnú aplikáciu, jedno 100 ml balenie vystačí na 4 až 6 detských hlavičiek, podľa dĺžky vlasov.
Prípravok je zdravotne neškodný, pokožku nedráždi, použitie je odporúčané aj pre deti a tehotné ženy. Nová forma v spreji umožňuje rýchlu a praktickú aplikáciu kdekoľvek, aj pri organizovaných podujatiach. Špeciálny hrebeň na vši, v tomto prípade slúži len na diagnostiku prítomnosti vši v detskej hlavičke, nie je teda určený na ich vyčesávanie.
„Ak do školy či škôlky príde čo len jeden majiteľ nepríjemného zvieratka, je viac než pravdepodobné, že vši si domov prinesú i jeho spolužiaci. Pedikulózou môžu byť postihnuté aj osoby s dobrým hygienickým štandardom. Zvlášť v detských kolektívoch , kde sa stretávajú deti s rôznymi hygienickými návykmi. Prísne dodržiavanie preventívnych opatrení na predchádzanie vzniku a šírenia tohto parazitárneho ochorenia vrátane zdravotno-výchovných aktivít s cieľom zvyšovania zdravotného uvedomenia dotknutých skupín obyvateľstva je preto je stále aktuálne“, uviedla k téme vedúca Odboru podpory zdravia RÚVZ B. Bystrica MUDr. Silvia Kontrošová.
Voš detská sa šíri hlavne pri priamom styku, najmä v kolektívoch, ako sú rodina, škola, predškolské detské zariadenia, ale aj pri hre. Vši sa prenášajú tesným kontaktom hláv detí napr. pri hre, pri spaní viacerých detí v jednej posteli, tiež pri používaní spoločných hrebeňov, uterákov, kefiek, čiapok, šálov, osobnou alebo posteľnou bielizňou. Ak vši prejdú z hlavy na ošatenie, je možný prenos na iné ošatenie v šatniach.
Zdroj: RUVZ BB