Mesto chce koncepčne riešiť problém alkoholizmu

SPRÁVY
6 /

Mesto Banská Bystrica má ambíciu stať sa prvým slovenským mestom, kde bude prebiehať pilotný projekt medicínsko – sociálneho centra integrovanej pomoci ľuďom, ktorí trpia alkoholizmom. Návrh pilotného projektu poslali zástupcovia mesta a odborníci v tejto oblasti predsedovi vlády Slovenskej republiky.

Vedúci Oddelenia sociálnej a krízovej intervencie MsÚ Karol Langstein, MUDr. Martin Somora, psychiater, riaditeľ CPLDZ Banská Bystrica a Doc. MUDr. Stanislav Kunda CSc., psychiater, odborný lekár pre liečbu toxikománií a alkoholizmu vypracovali projekt, ktorého cieľom je koncepčne uchopiť a najmä riešiť problematiku alkoholizmu a s ním súvisiace patologické javy v spoločnosti.

„Banská Bystrica dlhodobo patrí medzi mestá, ktoré sú v otázkach sociálnej pomoci vzorom ostatným samosprávam na Slovensku. Aj tento projekt má veľký potenciál pomôcť riešiť problém, ktorého komplexné riešenie dlhodobo na Slovensku chýba,“

konštatoval  primátor mesta Peter Gogola.

Násilie v dôsledku užívania alkoholických nápojov sa podľa autorov projektu nerieši dôsledne aj z toho dôvodu, že neexistujú protialkoholické záchytné stanice a nadväzujúce nízkoprahové až podprahové služby. Vychádzajú aj zo štatistík, ktoré tvrdia, že 15 – 20% ľudí, ktorí žijú v generačnej chudobe, trpia závislosťou. V našich podmienkach je pritom najdostupnejšou látkou vyvolávajúcou závislosť práve alkohol.

„Predkladaný projekt je snaha o systémové riešenie, ktoré môže v ďalšom procese nadväzovať na sieť krízovej intervencie a Centrum pre liečbu drogových závislostí. Momentálne však niečo podobné na Slovensku absentuje. Našou ambíciou je na základe tohto pilotného projektu zhodnotiť jeho pozitíva, negatíva a odporúčania pre legislatívne zmeny tak, aby sa problém alkoholizmu začal riešiť komplexne a efektívne,“

povedal Karol Langstein, vedúci Oddelenia krízovej intervencie na MsÚ.

Navrhovaný projekt má medzirezortný charakter, znamená to, že prepája problematiku rezortu zdravotníctva, sociálnych vecí a rodiny ale aj rezortu vnútra. V prípade, že tento projekt podporí vláda  Slovenskej republiky, vzniknúť by malo medicínsko – sociálne centrum, ktorého jednotlivými článkami by boli: protialkoholické záchytné izby, nízkoprahová nocľaháreň, nízkoprahové denné centrum, špecializovaná ambulancia AT a denný stacionár pre liečbu drogových závislostí.

Zdroj: mesto BB