Mesto Banská Bystrica testuje v Rudlovej nové retardéry

SPRÁVY
2 /

Na spomaľovacie prahy (retardéry) sú rôzne názory. Pravdou je, že sú považované za prostriedok pre bezpečné spomalenie vozidla, preto sa používajú najmä v obytných zónach miest či obcí. Na druhej strane pre motoristov to znamená väčší nápor na zaťaženie náprav vozidiel prechádzajúcich cez tieto umelé prekážky na ceste, ale aj vyššiu hlučnosť a emisie počas prechádzania cez retardér.

Novinka v meste pod Urpínom

V každom prípade používanie retardérov zaviedlo na svojich cestách viacero samospráv, pretože si to priali obyvatelia bývajúci pri frekventovaných miestnych komunikáciách v snahe prinútiť vodičov dodržiavať predpísanú rýchlosť. Preto ich niekde volajú aj „ležiaci či spiaci policajt“.

Mesto Banská Bystrica v niektorých mestských častiach používalo doteraz klasické žltočierne  kovové alebo umelohmotné spomaľovače, ktoré však boli často hlučné, nemali dlhú životnosť a časom sa zdeformovali alebo poškodili. Niekde sa dokonca používa zvýšenie vozovky s nábehmi. Teraz prichádza naša samospráva s novinkou.

„Obyvatelia niektorých častí mesta nás opakovane žiadajú o osadenie spomaľovacích prahov. Týka sa to najmä lokalít, v ktorých nie sú chodníky a autá v nich rýchlou jazdou ohrozujú chodcov. Aj napriek tomu, že obyvatelia sa prevažne zhodujú na potrebe spomaľovačov, málokto ich chce pri vlastnom dome. Dôvodom je najmä hluk či otrasy, ktoré vznikajú pri prejazde vozidiel. Nevýhodou je aj ich absentujúca funkcia počas zimného obdobia, keď ich je vždy potrebné odinštalovať, aby mohla byť vykonávaná zimná údržba,“

uvádza primátor mesta Ján Nosko k aktuálnemu testovaniu nových retardérov a dodáva:

„Zakúpili sme preto nové spomaľovacie vankúše z iného materiálu, ktorý nespôsobuje hluk ani otrasy a skúšobne sme ich osadili v mestskej časti Rudlová. Pozitívom je tiež to, že môžu byť na ceste osadené aj v zime, a tak budú užitočné počas celého roka. V prípade, že od obyvateľov Rudlovej dostaneme pozitívnu spätnú väzbu, v budúcnosti plánujeme takéto spomaľovacie vankúše umiestniť aj v iných častiach mesta.“

Odborníci radia motoristom

Spomaľovací prah môže podstatne zaťažiť nápravy vozidla nezávisle od rýchlosti, ktorou cez retardér prechádzate. Nápravám môžete uľaviť aj správnym spôsobom jazdy. Nikdy nebrzdite ani nezrýchľujte priamo na retardéri.

Pri brzdení sa totiž hmotnosť vozidla presúva nad prednú nápravu, ktorá je dodatočne zaťažená aj motorom. Analogicky, pri zrýchľovaní sa zvýši zaťaženie zadnej nápravy. Preto odborníci odporúčajú, aby ste pred retardérom vždy uvoľnili brzdový pedál.

Autor: (tom), Foto: ilustračné