Mestá sú frustrované, nemajú potrebné informácie k plánovanému plošnému testovaniu ľudí

SPRÁVY
4 /

Únia miest Slovenska po spoločnom rokovaní členských miest musí konštatovať, že aj napriek maximálnemu spoločnému úsiliu je proces prípravy na celoplošné testovanie obyvateľstva z objektívnych príčin nerealizovateľný.

Mestá nemajú jednotné informácie k pripravovanému celoplošnému testovaniu a v tejto chvíli nie je jasné, ako môžu v tomto procese spolupracovať so štátom. Rovnako, ako v prvej vlne pandémie, aj teraz sú pripravené spolupracovať s maximálnym nasadením, aby Slovensko zvládlo súčasnú krízu.

Bez jasných a zrozumiteľných pokynov to ale nedokážu zvládnuť. Mestá sa obávajú, že nebudú vedieť zabezpečiť všetky zamýšľané úlohy tak, aby bol tento masový projekt úspešný. Sú právom nahnevané a frustrované.

Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček hovorí:

„Nebudeme hľadať vinníkov a nechceme, aby sa do tejto situácie ťahala politika. Musíme si udržať chladnú hlavu a riešiť problémy, ktoré nás v najbližších týždňoch čakajú. Investujme energiu a peniaze do reálnych a bezpečných riešení. Toto nepovažujeme za reálne ani za bezpečné riešenie. Zomknime sa a buďme zodpovední. Len tak sa spoločne z tejto krízy dokážeme dostať.“

Únia stále očakáva jasnú a zrozumiteľnú metodiku, ako majú mestá postupovať, za čo sú zodpovedné a v čom im štát podá pomocnú ruku. Mestá stoja aj naďalej v prvej línii boja proti pandémii a sú odhodlané chrániť svojich obyvateľov. S prázdnymi rukami a bez jasných pokynov však nedokážu garantovať úspešnosť vládou zamýšľaných cieľov.

Už od začiatku medializácie témy celoplošného testovania obyvateľstva intenzívne komunikujem s ďalšími zástupcami Únie miest Slovenska. Testovanie sa má v rámci celej republiky uskutočniť už o necelé dva týždne. Všetci sme sa zhodli na tom, že tento krok podporujeme a pri jeho realizácii chceme byť v maximálnej možnej miere nápomocní. Tlačí nás však čas a neustále sa vynárajú nové otázky. Na túto situáciu sa usilujeme čo najlepšie pripraviť, no chýbajú nám presné a podrobné informácie, ktoré potrebujeme pre dôkladné zabezpečenie testovania, a tiež k informovaniu obyvateľov,“

uvádza banskobystrický primátor Ján Nosko a dodáva::

„Naše obavy považujeme za oprávnené, nakoľko v konečnom dôsledku sú práve zástupcovia samospráv tí, ktorí nesú zodpovednosť za najväčšiu logistickú akciu v dejinách Slovenskej republiky. Veríme preto, že čoskoro dostaneme presné inštrukcie a budeme môcť zabezpečiť plynulý priebeh testovania.“

V týchto chvíľach je už jasné, že šírenie pandémie je rýchlejšie, ako rozpačité prípravy na celoplošné testovanie, akokoľvek dobre bol tento zámer myslený. Pri súčasných číslach by celoplošné testovanie bol už len akýsi audit, ktorý nám ukáže, aký je stav v daný deň, ale nič by neriešil. Je viac ako isté, že stojíme pred uzavretím krajiny.

Potvrdzuje to aj samotný premiér Igor Matovič, ktorý minulú sobotu vyhlásil konanie dvojdňového celoplošného testovania obyvateľov Slovenska počas dvoch po sebe nasledujúcich víkendov počnúc posledným októbrovým dňom. Ešte predtým už od tohto piatku má prebehnúť trojdňové pilotné testovanie v pandémiou najviac postihnutých okresoch Bardejov, Dolný Kubín,  Námestovo a Tvrdošín.

Dnes už Matovič hovorí o tom, že plošné testovanie prostredníctvom antigénových testov  sa možno ani neuskutoční, pretože bude potrebné zavrieť celú krajinu:

„Opatrenia, ktoré sme prijali, sa už mali prejaviť, ale vôbec to nezabralo. Ten protivietor je veľmi silný. Je tu rozhodnutie, či pôjdeme do celoplošného testovania alebo lockdownu. Ak by sme vypli ekonomiku, spôsobí to škody na ekonomike 80 až 100 miliónov denne. Je to v rukách odborníkov. Keď povedia, že máme zatiahnuť brzdu, tak ju zatiahneme.“ 

O všetkom má rozhodnúť štvrtkové rokovanie Ústredného krízového štábu…

V súvislosti s plánovaným plošným testovaním vznikol web www.somzodpovedny.sk, na ktorom sa budú zverejňované aktuálne informácie o celoplošnom testovaní a odpovede na najčastejšie otázky. Minister obrany Jaroslav Naď k tomu poznamenal:

„Snažíme sa poskytovať vám všetko potrebné cez médiá, tlačové správy a už aj prostredníctvom tohto webu. Prosím, nie sme v ľahkej situácii, viem, že máte množstvo nezodpovedaných otázok, budeme sa zo všetkých síl obsiahnuť ich čo najväčšie množstvo.“

Vznikol aj videonávod, ktorý podrobne ukazuje, ako bude testovanie vyzerať:

Zdroj: (tom) a Únia miest Slovenska , Foto: ilustračné