Medzinárodný deň tanca, ktorý vnikol na pamiatku Jeana-Georgea Noverra, tvorcu moderného baletu, sa na celom svete oslavuje už od roku 1982 29.apríla. Dátum stanovila Tanečná komisia Medzinárodného divadelného inštitútu, UNESCO.
Divadlo Štúdio tanca sa každoročne pripája k tejto iniciatíve. Aj tento rok tak budú mať diváci možnosť zhliadnuť tanečné improvizácie profesionálnych tanečníkov umeleckého súboru Divadla Štúdia tanca a študentov Tanečného odboru Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Tancovať sa bude na Námestí SNP a v priľahlých uliciach.
Svetový deň tanca sa tak v Banskej Bystrici uskutoční v súlade s hlavným posolstvom svetového dňa – vrátiť tanec z divadelných sál, do ulíc, na námestia, do parkov…Podľa profesora Alkisa Raftisa, prezidenta Medzinárodného tanečnej komisie a autora tohtoročného oficiálneho posolstva ku dňu tanca, je návrat tanca do exteriérov, krokom späť k prirodzenosti. Zároveň považuje tanec v uliciach za vítanú zmenu pre tanečníkov, ktorí tak načas opustia štyri steny skúšobných sál. Nedokonalosti spôsobené vonkajšími, nie práve ideálnymi podmienkami, podľa neho hravo prekoná radosť náhodných okoloidúcich.
Dátum a čas: 29. 4. 2011, 13:00 – 15:00 hod
Miesto: Námestie SNP a priľahlé ulice v Banskej Bystrici
Zdroj: Štúdio tanca

















