Maturitný týždeň stredoškolákov v plnom prúde

SPRÁVY
0 /

Maturitný týždeň pre 54.449 stredoškolákov odštartoval v utorok 12.marca slovenčinou. Maturanti si mohli vybrať  zo štyroch tém písomnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry, ktoré sa vyžrebovali a vyhlásili prostredníctvom  živého vysielania Slovenského rozhlasu.

maturita„Test a sloh z predmetu slovenský jazyk a slovenská literatúra by malo absolvovať 2230 študentov zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským, ktorí takisto maturujú  z predmetu maďarský jazyk a literatúra,“ uviedol hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Skúšky z ukrajinského jazyka a literatúry bude skladať 31 študentov zo stredných škôl s týmto vyučovacím jazykom.

V stredu 13.marca  čaká maturantov  externý test a slohová prácu z vybraného povinného cudzieho jazyka. „Spomedzi cudzích jazykov sa až 73 percent študentov prihlásilo na anglický jazyk,“ dodáva  Michal Kaliňák. Druhým najčastejšie zvoleným jazykom je nemčina, ktorú si vybralo spolu 11.426 študentov. Najmenej 19 maturantov bude tento týždeň skladať skúšky z taliančiny. Témy slohových prác z cudzích jazykov po vyžrebovaní zverejňujú na webe.

Vo štvrtok 14. marca je na programe maturít test z matematiky, ktorý v tomto roku absolvuje  9.020 stredoškolákov. Maturitný týždeň končí v piatok 15.marca externým testovaním a slohovou prácou z vyučovacieho jazyka maďarského a ukrajinského pre študentov na školách týchto národnostných menšín. Ústne skúšky budú o 20.mája do 7.júna.

Študenti sa pri tohtoročných písomných maturitách už nemôžu spoliehať na to, že keď im to nevyjde, môžu si to vynahradiť  na ústnych skúškach. Doteraz platilo, že ak študent dostal na ústnej maturite jednotku až trojku, mohol mať z externej  alebo písomnej formy internej časti aj nula bodov, pričom zmaturoval. Ak dostal štvorku, z externej časti musel mať minimálne 33 percent a zároveň zo slohu či eseje minimálne 25 percent.

Riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NUCEM) Romana Kanovská vysvetľuje: „Doposiaľ bola teda rozhodujúca váha známky z ústnej časti maturitnej skúšky. Aby študent zvládol maturitu úspešne, podľa nových pravidiel musí okrem známky 1,2 alebo 3 z ústnej formy dosiahnuť viac ako 33 percent z externej časti alebo viac ako 25 percent z písomnej formy internej časti.“ To platí aj pre cudzie vyučovacie jazyky.

Ak maturant skúškou dospelosti neprejde, opraviť písomnú časť maturity si bude môcť až spolu s budúcoročnými maturantmi. Reparát ústnej časti môže zložiť v septembri tohto roka alebo vo februári 2014. Náhradný termín písomných maturít je naplánovaný na 16. – 19. apríla 2013. Školy dostanú výsledky študentov  najneskôr desať dní pred začiatkom ústnych maturít, teda pred ich odchodom na akademický týždeň. Všetky informácie o príprave a priebehu maturít 2013 sú na www.nucem.sk/sk/maturita .

V utorok boli vyžrebované  štyri témy písomnej formy internej časti maturitnej skúšky: úvaha na tému „Sociálna internetová sieť – náš sluha či pán“, umelecký opis Slovenska „Kam len oko dovidí“, rozprávanie na tému „I malé meškanie môže spôsobiť veľké problémy“ a diskusný príspevok o spolužití človeka a zvieraťa „Kto teba, pes, smie nazvať psom? Ty si môj priateľ milý. Dobre by bolo, keby ťa dejiny pochopili“ od Jána Smreka. Písomnú prácu museli maturanti stihnúť odovzdať v limite 150 minút. V rámci externej časti zo slovenského jazyka a literatúry maturanti písali 90-minútový test, ktorý obsahoval 40 úloh s výberom odpovede a 24 úloh s krátkou odpoveďou.

Aj počas tohtoročných písomných maturít sa na internete objavil maturitný test zo slovenského jazyka, ktorý však bol falošný. Potvrdil to hovorca ministra školstva Michal Kaliňák aj riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská: Zachytili sme akési zaručené kľúče správnych odpovedí k testom zo slovenského jazyka, išlo však o falzifikáty. Podobné veci sprevádzajú maturitné skúšky každý rok. Autori tzv. zaručených testov vedia, že vždy vzbudia pozornosť médií a študentov.“

Aj keď každá skúška, tú maturitnú nevynímajúc, predstavuje pre každého študenta istú dávku stresu, podľa našich informácií písomná časť maturít pre drvivú väčšinu študentov banskobystrických stredných škôl nie je takým veľkým strašiakom, ako by sa niekomu mohlo zdať. Myslia si to aj ich učitelia. Tak nech to všetkým vyjde.

Zdroj: Bystricoviny.sk