Lunter, Klus a Mičev: Príďte 4. novembra voliť zmenu v našom kraji!

SPRÁVY
20 /

V pondelok dopoludnia sa v bystrickom Národnom dome stretli Ján Lunter, Martin Klus a Stanislav Mičev na tlačovej besede s novinármi. Z nej zaznela spoločná výzva voličom zmeny, aby nič nepodcenili a v sobotu 4. novembra prišli v čo najväčšom počte k volebným urnám.

Mobilizácia voličov zmeny

Na úvod tlačovej besedy sa Ján Lunter poďakoval  Martinovi Klusovi a Stanislavovi Mičevovi za ich podporu jeho kandidatúre. Váži si ich rozhodnutie vzdať sa v jeho prospech, ktoré nebolo ľahké. Víta aj podporu ich odborných tímov a kandidátov na poslancov z viacerých strán. Dôležité bude aj zloženie zastupiteľstva BBSK, s ktorým bude musieť nový župan úzko spolupracovať.

„Som si vedomý toho, že keď chodím po kraji, ľudia chcú zmenu. Nechcú, aby z nášho kraja odchádzali mladí ľudia, nechcú, aby naše ženy pracovali niekde v Rakúsku a muži na montážach v zahraničí. Chceme kraj, v ktorom sa dá dobre žiť a do ktorého sa oplatí vrátiť,. Verím, že je nás väčšina takýách a že môžeme zvíťaziť, ale základná podmienka je prísť k volebným urnám a zvoliť zmenu, bez toho to nejde,“

uviedol Ján Lunter.

Stanislav Mičev pokračuje v kampani za účasť svojich podporovateľov vo voľbách a zvolenie Jána Luntera na bystrického župana:

„Tak ako povedal Ján Lunter, to rozhodnutie skončiť volebnú kampaň nebolo jednoduché, pretože sme do to dali veľa úsilia i financií. Napriek tomu som rád, že k tomu došlo a plníme náš cieľ – urobiť radikálnu zmenu v tomto kraji. Nemôže tu zostať súčasný predseda, ja pevne verím, že sa nám tento cieľ podarí splniť. Ján Lunter to má zložité , prevzal na seba veľkú zodpovednosť, ale vo finiši na cieľovej rovinke mu pomôžeme. Chcem vyzvať všetkých svojich voličov, aby v sobotu prišli voliť Luntera a naše úsielie nevyšlo nazmar.“

 Predvolebné preferencie síce naznačujú, že favoritom krajských volieb bystrického župana je Ján Lunter, ale poraziť Mariana Kotlebu môže len pri vysokej účasti voličov. Na to nabádajú skúsenosti z nedávnej histórie, keď napríklad v roku 2004 kandidoval v prezidentských voľbách proti Vladimírovi Mečiarovi pravicový kandidát Eduard Kukan, ktorého v prvom kole favorizovali prieskumy verejnej mienky, ale jeho uspokojení voliči napokon neprišli v dostatočnom počte k volebným urnám a on sa nedostal do druhého kola

Pred štyrmi rokmi bol favoritom volieb predsedu BBSK vtedajší úradujúci župan a europoslanec Vladimír Maňka, ktorému v prvom kole chýbalo do zvolenia pol percenta  hlasov.  V druhom kole však prehral s Marianom Kotlebom aj kvôli nižšej účasti svojich voličov, z ktorých mnohí považovali jeho víťazstvo za samozrejmé a neprišli voliť, kým druhá strana získala aj množstvo tzv. protestných hlasov.

Ako upozornil politológ Martin Klus, 30 – percentný Lunterov náskok pred Kotlebom v poslednom predvolebnom prieskume AKO bol vypočítaný z maximálnej volebnej účasti, ktorá sa reálne pri voľbách do VÚC nedosahuje. Takýto vysoký rozdiel môže byť demotivačný.

„Preto je dôležité, aby ľudia v sobotu 4. novembra nezostali sedieť doma kvôli počasiu či sebauspokojeniu, že je to vopred vyhraté. Toto bude rozhodujúce, pretože ak v nšom kraji dostane päť rokov vládnutia Marian Kotleba, tak to budem považovať za malú tragédiu nielen pre náš kraj, ale aj demokraciu na Slovensku. Ak opäť vyhrá, môže to byť pre neho vstupenkou do druhého kola prezidentských volieb a toho sa obávam ešte viac,“

 povedal Martin Klus.

Podľa samotného Jána Luntera pri prieskumoch rozhodujú rôzne koeficienty. Jedným z nich je „koeficient hanby“, keď volič sa neprizná, koho ide voliť. Ďalším je „koeficient zodpovednosti“, ktorý hovorí o tom, či voliči prídu k volebným urnám.

Utorkový koncert v bystrickom Urban Spote: Teraz ide o každý hlas!

 Vyvrcholením kampane Jána Luntera bude utorkový koncert v Urban Spote (bývalé kino Hviezda) 31. októbra od 17:00 hod., na ktorý spoločne s Klusom a Mičevom srdečne pozývajú všetkých obyvateľov Banskobystrického kraja. Okrem iných sa hlási aj množstvo umelcov z Bratislavy, ktorí chcú prísť podporiť Jána Luntera pred sobotňajším súbojom s Marianom Kotlebom.

 Na tomto koncerte vystúpia zatiaľ známi účinkujúci: Michal Kaščák, Braňo Jobus, Martin Geišberg, Živé kvety, Ján Gordulič, Vec, Zuzana Fialová, Robert Ragan Trio, Marián Kováč, Sushiside, Mladosť, Mário Nikolíny, Daniel Pastirčák, Malý cynik a ďalší.

Vstup je voľný. Bohatá účasť osobností sľubuje nevšedný zážitok a okrem vážnych vecí aj kopec zábavy.