V uplynulom týždni na celom Slovensku ešte dominoval peľ tráv a slabo alergizujúcej pŕhľavy, alergikom však znepríjemňuje život druhé kvitnutie tráv z čeľade lipnicovitých najmä na strednom a severnom Slovensku.
Najvyššie denné koncentrácie peľu lipnicovitých tráv zaznamenali monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, Žiline, Bratislave a Nitre. Peľ pŕhľavy dosahoval najvyššie denné koncentrácie na strednom a severnom Slovensku. Okrem spomínaných alergénov sa v ovzduší vyskytoval aj peľ ružovitých rastlín, skorocelu, štiavu, rastlín z čeľade mrkvovitých, mrlíkovitých a astrovitých.
Peľové spektrum sa však rozšírilo o prvý peľ paliny a ambrózie. Denné koncentrácie spór plesní v ovzduší dosahovali najvyššie hodnoty v Bratislave, Banskej Bystrici a Žiline. Peľové spravodajstvo banskobystrického RÚVZ, ktorého celoslovenským koordinátorom je oddelenie biológie životného prostredia, občania sledujú veľmi pozorne. Svedčia i viaceré reakcie, ktoré táto inštitúcia prijíma mailom či telefonicky.
„Občania nás upozorňujú napríklad aj na nepokosené trávnaté plochy, hlavne v blízkosti detských ihrísk. Musím ich však verejne upozorniť, že podrobnosti o tvorbe, údržbe, ochrane zelene a dočasnom využití plôch zelene nielen na území jednotlivých miest upravujú všeobecne záväzné nariadenie (VZN). V Banskej Bystrici je to nariadenie č. 8/2008 o tvorbe, údržbe a ochrane zelene. V zmysle tohto VZN správu mestskej zelene na pozemkoch, ktorých vlastník alebo nájomca je mesto, zabezpečuje správca plôch mestskej zelene, ktorým je poverená mestská organizácia ZAaReS,“ zdôrazňuje RNDr. Janka Lafférsová z RÚVZ v Banskej Bystrici.
„Vlastník, nájomca či správca pozemku so zeleňou s príslušnou vybavenosťou plochy zelene je povinný udržiavať pozemok v riadnom stave, zabezpečovať sústavnú údržbu, ošetrovanie zelene tak, aby spĺňala kvalitatívne, funkčné a estetické požiadavky na ňu kladené,“ dodáva Lafférsová.
V týchto súvislostiach odporúča obrátiť sa na Mestský úrad Banská Bystrica v súlade s jeho kompetenciami upravenými zákonom č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v platnom znení. RÚVZ ako orgán štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva môže konať len v súlade so zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a nie je kompetentným orgánom vo veci údržby mestskej zelene.
V týchto a nasledujúcich dňoch sa druhové zloženie peľového spektra rozšíri o peľ paliny a ambrózie na väčšine územia Slovenska. Trávy z čeľade lipnicovitých ostávajú však ešte stále najvýznamnejším alergénom, ale ich denné koncentrácie budú pomaly klesať.
Hladiny peľu slabo alergizujúcej pŕhľavy sa výraznejšie nezmenia. Peľ paliny a ambrózie sa bude vyskytovať v ovzduší až do jesene. Peľ týchto dvoch druhov spolu s peľom tráv znamená v letnom období najväčšie riziko pre alergikov. Naďalej sa budú udržiavať veľmi vysoké koncentrácie spór plesní.
Zdroj: RÚVZ BB