Ľudia majú problém s dodržiavaním vládneho obmedzenia pohybu, kolabovala doprava

SPRÁVY
14 /

Slovensko sa prebudilo do začiatku atypického veľkonočného obdobia, v ktorom by občania mali dodržiavať pravidlá radikálneho obmedzenia slobodného pohybu počas nasledujúcich šiestich dní Veľkonočných sviatkov. Ako sa presviedčame od rána, viacerí Bystričania majú problémy s výkladom najnovšie prijatých opatrení vlády SR,  ktoré v pondelok večer oznámil jej predseda Igor Matovič.

Aktuálna situácia

Množstvo ľudí, ktorí plánovali presun z miest do iných okresov počas Veľkonočných sviatkov, muselo vzhľadom na prísne vládne nariadenia obmedzujúce voľný pohyb vyštartovať na cestu už v utorok. Nečudo, že hlavne na výpadovkách z Bratislavy sa tvorili zápchy.

V meste Banská Bystrica zatiaľ akoby pulzoval koronavírusový život tak ako doposiaľ. Autá aj autobusy MHD vozia ľudí do práce alebo na nákupy či do iného cieľa cesty, všetci majú rúška na tvári, policajtov veľmi nevidno. Problematické to je pri prechode z okresu do okresu, kde policajné hliadky posilnené armádou kontrolujú prechádzajúce vozidlá. Doplácajú na to najmä autá rozvážajúce tovar po kraji či ľudia idúci do práce a tým pádom aj firmy stratou času, lebo musia preukazovať kam idú. Tvoria sa kolóny.

Bystričania, ktorí vyrážajú za prácou či svojimi podnikateľskými aktivitami za hranice okresu Banská Bystrica, musia počítať so zdržaním pri policajných kontrolách. Tie sú napríklad na R1 Sielnici aj na starej ceste pred Sliačom, pred Nemeckou, za Donovalmi či pred Turčianskymi Teplicami. Zdržanie spôsobuje vypisovanie dotazníkov s overení  totožnosti a účelom cesty, čo sa bude dodatočne  kontrolovať  políciou u zamestnávateľov.

Pokiaľ sa jedná o firemné vozidlá, vodič by mal mať pri sebe aj doklad o objednávke či poverenie od majiteľa firmy, potom je prejazd bez väčšieho zdržania. Horšie je to v ostatných prípadoch, kde treba s policajtom vyplniť dotazník. Kvôli tomuto úkonu sa miestami vytvárajú kolóny a zvyšuje to nervozitu u vodičov. Niektorí postupne strácajú trpezlivosť. Týka sa to najmä výjazdov z väčších miest za hranice okresu. Tvoria sa kolóny, niekde sa čaká desiatky minút, inde to postupne ide do hodiny a viac. Taký bol stav na slovenských cestách dopoludnia.

Situácia na cestách sa komplikuje, v okolí Bratislavy skolabovala doprava

Policajné kontroly na hraniciach okresov však postupom času prinášajú čoraz väčšie kolóny áut. Vodiči hlásia, že  pod Strečnom smerom do Žiliny sa zdržíte asi 45 minút a za Kysuckým Novým Mestom v smere do Žiliny minimálne dve hodiny.

Na hlavných ťahoch v okolí hlavného mesta Bratislavy je situácia neudržateľná. Na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Bratislavy sa stojí sa už od Zelenča.

„Doprava na vstupe do Bratislavy skolabovala,“ 

informuje Bratislavský samosprávny kraj. Upchaté sú podľa BSK všetky príjazdové cesty a jazdu do hlavného mesta v stredu odporúčajú zrušiť.

„Hodinu stojím na D1 pri Zelenči smerom do BA. A týmto tempom tu budem stáť minimálne ďalšiu hodinu a pol. Na riadenie krajiny je potrebný zdravý rozum, a mali by sme ho konečne začať používať. To, na čo sme aj na vláde upozorňovali, sa bohužiaľ stalo realitou (hlasovanie skončilo 9:4),

napísal na sociálnej sieti poslanec Marián Viskupič (SaS), ktorý zároveň apeloval na premiéra Igora Matoviča, aby zrušil aspoň kontroly na hraniciach okresov.

Podpredseda vlády Richard Sulík (SaS) vyjadril svoju nespokojnosť s daným stavom slovami:

„Kvôli 800 mŕtvym na chrípku ročne si ekonomiku nelikvidujeme. Kvôli 500 nakazeným na koronu áno. Po celom Slovensku sa tvoria kilometrové zápchy na inak poloprázdnych diaľniciach. Zavreli sme desaťtisíce malých obchodov a vláda nie je v stave im ani len prispieť na nájomné. Bohužiaľ, hodiny argumentovania na vláde a koaličnej rade nepomohli. Toto je šialené a musí to skončiť. Premiérovi sa žiaľ neviem dovolať. Z boja proti koronavírusu si vláda spravila fetiš.“

Nasledovala tvrdá reakcia premiéra Igora Matoviča:

„Nemám rád, ak ľudia z koaličného tímu hrajú svoje sebecké hry. Čakal by od nich, že mi v ťažkej situácii podržia chrbát. Neschopnosť podporiť čokoľvek nepopulárne konané vo verejnom záujme a postovať na FB svoje výplody mysle, je v tejto chvíli mimoriadne nezodpovedné. Tým dupľom, že na rozdiel od obyčajných ľudí o dosť viac veľmi dobre vedia, ako vážna v skutočnosti je naša situácia.“

Podľa premiéra mali byť kontroly námatkové, ale „zrána sa to niektorým hliadkam vymklo trochu z rúk…“ 

Minister obrany Jaroslav Naď z OĽaNO  si myslí, že vláda musí byť naďalej zodpovedná. Kritizuje „populistické“ statusy koaličných kolegov:

„Už sme uvoľnili dopravné kontroly. Kamióny sa púšťajú, kontroly sa robia len námatkovo podľa evidenčných čísel vozidiel. Malo by to byť v poriadku.“

Kolaps dopravy sa už podpísal aj pod obrovské problémy v zásobovaní potravinami a vstupmi do prvovýroby. Upozornila na to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Najkritickejšia situácia bola od rána najmä pred vstupom do Bratislavy.

Poľnohospodári, potravinári a obchodníci podľa nej vyzývajú kompetentných, hlavne ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a ministra vnútra, aby urýchlene riešili vzniknutú situáciu, ktorá môže skončiť kolapsom v zásobovaní obyvateľstva.

Ako sa ukázalo, v kolónach stáli aj zdravotníci,  tehotné ženy, autá s liekmi a iným dôležitým tovarom, ale aj kamióny, ktoré mali mať voľný prejazd. Vyzeralo to ako destabilizácia krajiny…

Matovičov predchodca a súčasný podpredseda NR SR Peter Pellegrini k aktuálnej situácii na cestách uviedol:

„Takto vyzerá chaos v podaní predsedu vlády. Najskôr silné reči o ochrane ľudí pred vírusom. Keď sa mu situácia vymkla z rúk a skolabovala doprava v celej krajine, pokojne to hodil na našich vojakov a policajtov. Oni pritom len napĺňajú jeho príkaz. A ešte aj na svojom FB z nich urobil doslova aktivistov, ktorí nepochopili, čo od nich chcel. A potom to samozrejme obratom vymazal! Tomu sa hovorí čistá deštrukcia štátu. Nielen vo vzťahu k ľuďom, ale aj k tým, ktorí pracujú pre štát. Jeho schopnosť schovávať sa za ľudí je neospravedlniteľná.“

Popoludní sa situácia na cestách ukľudnila. Prěmiér Matovič sa síce snažil zvaliť zodpovednosť za stredajšie kolóny na cestách na ministerstvo vnútra a policajného prezidenta, ale tí konali len na základe uznesenia vlády a uzáverov Ústredného krízového štábu.  Podľa toho mali kontrolovať každé auto, teda nielen námatkovo, čo ešte pred uplatnením zákazov z uznesenia vlády potvrdil v TA3  aj minister vnútra.

Policajný prezident Milan Lučanský k tomu poznamenal:

„Je mi úprimne ľúto, že vodiči, na ktorých sa dnes vzťahovala výnimka na presun z okresu do okresu, strávili hodiny v kolónach. Policajný zbor postupoval tak, ako bolo určené po zasadnutí krízového štábu. V žiadnom prípade mi neprináleží hodnotiť, či to boli dobré, alebo zlé opatrenia. Mojou úlohou ako policajta, je splniť pokyn bez emócií.“

Práve minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) sa podvečer ľuďom ospravedlnil za kolóny na cestách:

„Opatrenia sme zjemnili, mám informácie, že teraz už kolóny nie sú. Verím, tí, čo pôjdete zajtra do práce, už v kolónach stáť nebudete. Chcem vás požiadať, buďte ústretoví aj voči nám, pochopte, že opatrenia prijímame v časovom strese.“

Ak sa však nezmenia prijaté usmernenia  ministerstva vnútra k policajným zložkám, môže to pokračovať aj vo štvrtok.  Silové zložky totiž konajú na základe rozkazov, ktoré musia byť  v súlade so zákonom…

Vládne uznesenie

Mimoriadne opatrenie v podobe obmedzenia voľného pohybu ľudí a zákazu vychádzania v termíne od stredy 8. apríla od 00:00 hod. do pondelka 13. apríla 23:59 hod.

Je zakázané:

Zhromažďovať sa s inými osobami okrem osôb, ktoré žijú v spoločnej domácnosti a akýkoľvek pohyb na verejných priestranstvách  okrem výnimiek.

Výnimky sa vzťahujú na:

1. Osoby, ktoré pôjdu do a zo zamestnania vrátane podnikatelia, ktorí budú cestovať za výkonom svojej činnosti;
2. Osoby, ktoré pôjdu na nákup v nevyhnutnom rozsahu na nákup potravín, liekov, drogérie alebo krmiva pre zvieratá v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc;
3. Osoby, ktoré pôjdu zabezpečiť starostlivosť o deti alebo zvieratá v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc;
4. Osoby, ktoré pôjdu natankovať pohonné hmoty v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc;
5. Osoby, ktoré pôjdu do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladnej starostlivosti, pričom si bude môcť zobrať sprievod vo forme jednej ďalšej osoby;
6. Osoby, ktoré pôjdu do prírody za účelom pohybu v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc;
7. Osoby, ktoré pôjdu na pohreb blízkej osoby;
8. Osoby, ktoré pôjdu za účelom starostlivosti o príbuzného, ktorý je na starostlivosť; odkázaný v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc.

Čo hovoria právnici

Podľa ústavného právnika Vincenta Bujňáka ak by malo platiť vládne uznesenie o obmedzení pohybu ľudí zo zákona, tak by sa musel rozšíriť súčasný núdzový stav. Doposiaľ totiž platí núdzový stav iba pre zdravotníctvo vyhlásený ešte vládou Petra Pellegriniho z 12. resp. 16. marca 2020.

„Dnes nemáte v rámci núdzového stavu zavedené, aby takéto obmedzenie bolo namieste. Čiže by sa to muselo rozšíriť. Musia byť však precízne stanovené výnimky tak, aby to spadlo do pojmu nevyhnutný rozsah a na nevyhnutný čas. To znamená, že keby prijali zákaz vychádzania v týchto dňoch bez ohľadu na to, či má niekto napríklad svoju vlastnú záhradku v inom okrese, chcel by do nej ísť a s nikým tam neprichádza do styku, tak toto by riadne vybočovalo z rámca ústavného zákona. Pretože to nie je nevyhnutné, aby človeku zakázali ísť na svoju vlastnú záhradu.“

Právnik na občianske právo a verejnú správu Martin Alušic upozorňuje na ďalší nedostatok prijatého vládneho uznesenia:

„Neviem, či to bol úmysel, že pri zákaze neuviedli žiadne časové obdobie.  Kým obmedzenia s výnimkami majú určený jasný začiatok a koniec, v prípade zákazu to jednoducho nie je. Podľa schváleného nariadenia teda aj budúci týždeň po Veľkonočných sviatkoch môže aj ďalej pokračovať náš zákaz zhromažďovať sa. A to kdekoľvek na ulici, akýmkoľvek spôsobom, s akýchkoľvek dôvodov. Teda okrem osôb, ktoré žijú v spoločnej domácnosti.“

Vyjadrenie podpredsedníčky vlády Veroniky Remišovej

Hoci premiér Matovič to pri vyhlásení vládnych opatrení k obmedzenie pohybu ľudí na území Slovenska od stredy 8. apríla do pondelka 13. apríla 2020 nepovedal, už samotný fakt, že okrem členov vlády za OĽaNO  pri ňom nestáli ministri z koaličných strán SaS, Sme rodina a Za ľudí nasvedčoval, že nie všetci ministri podporili prijaté uznesenie.  Dokazuje to vyjadrenie podpredsedníčky vlády Veroniky Remišovej (Za ľudí):

„Počet nakazených koronavírusom posledné dni mierne klesá, je to veľmi dobrá správa, chcem sa poďakovať občanom za dodržiavanie odporúčaní a zdravotníkom a ostatným pracovníkom, ktorí sa podieľajú na dobrom fungovaní krajiny, za ich ťažkú prácu.

Dnes vláda rozhodla o obmedzení pohybu počas sviatkov. Od stredy do pondelka. Na koaličnej rade aj na rokovaní vlády som za stranu ZA ĽUDÍ navrhla, aby sme to ľuďom neprikazovali, nezapájali do toho políciu a armádu, ale aby sme ich o to požiadali. Som hrdá na našich občanov, ako sa doteraz správajú a som si istá, že aj našu výzvu by pochopili. Žiaľ, môj návrh neprešiel, preto som sa na vláde pri hlasovaní o tomto bode zdržala. Cieľ máme rovnaký, ale strana ZA ĽUDÍ bola za inú cestu, ako to dosiahnuť.

Ako vidno aj z vývoja v Číne a iných ázijských krajinách, akékoľvek obmedzenia zo strany štátu nákazu nezničia, iba ju držia pod kontrolou. S nákazou sa budeme stretávať dlhé mesiace a zvládneme ju iba vtedy, ak sa všetci budú snažiť dodržiavať opatrenia proti jej šíreniu. Keďže aspoň časť opatrení budeme musieť dodržiavať dlhodobo, je dôležité, aby boli ich ľudia dodržiavali nie kvôli hrozbe pokuty, ale kvôli ochrane života a zdravia svojich detí, rodičov, starých rodičov alebo susedov.

V týchto ťažkých časoch musí byť rovnováha medzi tým, čo štát požaduje od občanov a úlohami, ktoré zvládajú orgány štátu. Občania Slovenska pristupujú k epidémii zodpovedne a bolo chybou, ak by sa neprimerane prísnymi opatreniami dobrá spolupráca medzi štátom a občanmi narušila, ako sa to začína prejavovať v niektorých iných krajinách. Za stranu Za ľudí preto navrhujeme namiesto nových opatrení dodržiavať tie súčasné a zvýšiť informovanosť a a osvetu medzi ľuďmi o význame ich dodržiavania.

Okrem toho navrhujeme zlepšiť podmienky v štátnych karanténnych zariadeniach, aby sa v nich obmedzilo riziko šírenia nákazy v karanténnych zariadeniach. Sme tiež za obmedzenie stretávania sa s ľuďmi mimo vlastnej domácnosti (skupina 2 alebo 3 ľudí) a dôsledné dodržiavanie 2 metrového odstup vždy, keď je to možné

Každé obmedzenie fungovania krajiny prináša veľké ekonomické škody, ktoré veľmi zle vplývajú na situáciu ľudí a na štátny rozpočet. Bolo by chybou, keby sme kvôli nefungujúcej ekonomike a nedostatočnému finančnému zabezpečeniu zdravotníctva nemohli riešiť iné veľké výzvy, ktoré nás čakajú. Už dnes kríza ohrozuje zdravie chronicky chorých ľudí. A odvrátiteľné ochorenia kvôli zlej organizácii zdravotníctva každý rok pripravia o život tisícky ľudí. Boj proti epidémii koronavírusu je dôležitý, prijímané opatrenia ale musia byť vyvážené, racionálne a nesmú ohrozovať životy občanov, ktorých trápia iné ochorenia.“

Vyjadrenie podpredsedu NR SR Petra Pellegriniho

Podľa bývalého premiéra a súčasného podpredsedu NR SR Petra Pellegriniho (SMER-SD) premiér Igor Matovič  neverí ľuďom, volá políciu a vojsko:

„Slovensku sa aj vďaka ráznym opatreniam hneď na začiatku pandémie darí bojovať s koronavírusom lepšie ako v okolitých štátoch. Ľudia nariadenia poctivo dodržiavajú a patrí im za to vďaka. Preto niet žiadneho dôvodu na ďalšie tvrdé sprísňovanie podmienok pohybu občanov.

Ak by premiér dôveroval ľuďom a oni dôverovali jemu, stačilo by sa mu ľuďom verejne prihovoriť a poprosiť ich o spoluprácu. Igor Matovič však ľuďom neverí a chce vidieť v uliciach policajtov a vojakov. Je to zbytočné mocenské gesto, ktoré môže vážne narušiť dôveru a spoluprácu naprostej väčšiny občanov so štátnymi orgánmi.

Pevne verím, že v riešení problémov silovými zložkami nenájde premiér nebezpečnú záľubu aj v budúcnosti. Všetkých prosím, aby sme napriek pochybným dôvodom a vlastnému nepohodliu tieto opatrenia v našom spoločnom záujme rešpektovali. Nenechajme si vziať našu solidaritu, súdržnosť a disciplínu, len spolu to zvládneme.“

Vláda SR okrem obmedzenia pohybu ľudí od 8. apríla do 17. apríla 2020 obnoví kontroly na hraniciach s Rakúskou republikou, Maďarskom, Českou republikou a Poľskou republikou. Zároveň určila hraničné priechody, na ktorých je počas trvania dočasného obnovenia kontrol na vnútorných hraniciach v rámci schengenského priestoru možné prekročiť hranice SR.

My sa v priebehu dňa budeme snažiť získať ďalšie vyjadrenia k zavedeniu obmedzenia pohybu ľudí počas Veľkonočných  sviatkov platné od stredy 8. apríla, ktoré by Vám pomohli správne sa zorientovať v prijatých zákazoch a výnimkách.

Policajné kontroly

Polícia avizuje kontroly zákazu pohybu na hraniciach okresov. ​Kontroly bude vykonávať aj na verejných priestranstvách.

Dôvod výnimky z obmedzenia voľného pohybu  od 8. do 13. apríla bude musieť každý kontrolovaný občan doložiť hodnoverným spôsobom, napríklad potvrdením od zamestnávateľa či živnostenským listom. Polícia bude overovať každý prípad, preto bude potrebné tiež preukázať svoju totožnosť, uviesť telefónne číslo, cieľ cesty a jej účel.

„Kto nebude rešpektovať obmedzenie pohybu, toho policajt vráti naspäť. Inak mu bude uložená sankcia,“

informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Polícia avizuje kontroly zákazu pohybu na hraniciach okresov. Pripomína, že výnimku majú tí, ktorí cestujú do a z práce alebo v súvislosti s podnikaním či obdobnou činnosťou. Umožnené sú tiež cesty do zdravotníckeho zariadenia z dôvodu neodkladného vyšetrenia, prípadne sprevádzanie blízkej osoby alebo príbuzného. Výnimku z obmedzenia si možno uplatniť tiež z dôvodu pohrebu blízkej osoby.

„Policajné hliadky spoločne s príslušníkmi Ozbrojených síl SR budú kontrolovať všetky vozidlá, ktoré budú prechádzať jednotlivými okresmi na diaľniciach a cestách I. a II. triedy,“

približuje polícia na sociálnej sieti. Zároveň apeluje na vodičov, aby necestovali, ak to naozaj nie je potrebné, keďže kontrolám je potrebné sa podrobiť aj opakovane, čo spôsobí značné zdržanie na cestách.

Policajné hliadky budú tiež kontrolovať osoby, ktoré sa budú pohybovať na verejných priestranstvách v rámci jednotlivých okresov s cieľom odhalenia osôb, ktoré do daného okresu prišli z iného okresu. Preto je nutné, aby každý, kto opustí svoje bydlisko, mal pri sebe doklad totožnosti.

„A to platí aj pre všetky osoby nachádzajúce sa vo vozidle,“

zdôrazňuje polícia. V prípade porušenia nariadenia štátu o obmedzeniach pohybu bude občanom podľa polície hroziť sankcia až do výšky 1 659 eur. Za nenosenie rúška zase policajt môže vyrubiť pokutu 1 000 eur.

„Ak dôjde ku klamstvu zo strany občana, bude možné si spätne vyhodnotiť jeho pohyb pomocou video záznamu z palubných kamier systému Soitron a sankcia ho neminie,“

upozorňuje polícia.

Policajný zbor tiež zdôrazňuje, že každý policajt na mieste vyhodnocuje každú situáciu individuálne a jeho pokyn je záväzný. V prípade nedodržania opatrení alebo klamstva môže auto otočiť a poslať späť domov, prípadne udeliť pokutu. Kamionisti budú mať počas celých sviatkov výnimku na prejazd.

Autor: (tom) a TASR, Foto: ilustračné