Kraj má za sebou prvý očkovací víkend pre učiteľov, volá po funkčnom systéme náhradníkov

SPRÁVY
1 /

Prvý očkovací víkend v dočasnom očkovacom centre v Banskej Bystrici, ktoré pripravil pre potreby vakcinácie učiteľov Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci so zdravotníckym zariadením Novamed, ukázal viaceré nedostatky registračného systému, ktorý nastavili ministerstvá školstva a zdravotníctva.

Skúsenosti z prvého očkovacieho víkendu v Banskej Bystrici

Kraj preto i prostredníctvom SK8 požiadal ministerstvá o flexibilnejší systém náhradníkov aj skoršie očkovacie zoznamy. Župa tiež predstavila štatistiku záujmu o očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb.

Počas prvého víkendu, kedy sa do očkovania učiteľov organizačne zapojil aj Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), sa v spolupráci so zdravotníckym zariadením Novamed podarilo v dočasnom očkovacom centre v Banskej Bystrici zaočkovať celkovo 1 039 ľudí.

Z nich však len približne dve tretiny tvorili učitelia a ďalší zamestnanci škôl, ktorých zoznamy dodalo ministerstvo školstva.

„Zoznamy pre očkovanie sme dostali v piatok aj v sobotu až okolo polnoci. Kým pre sobotné očkovanie to problém nepredstavovalo, pretože denná kapacita 500 ľudí bola naplnená, na nedeľný termín zostalo voľných asi 300 miest. Tu sa ukázal problém so systémom náhradníkov i špecifikáciou toho, kto patrí medzi kritickú infraštruktúru,“

informoval na utorkovom tlačovom brífingu podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Zľava Ondrej Lunter, Božena Kováčová a Denisa Nincová

Zľava Ondrej Lunter, Božena Kováčová a Denisa Nincová

Chýbajú zoznamy náhradníkov kritickej infraštruktúry

V snahe využiť vakcíny i pripravené očkovacie tímy zástupcovia kraja ešte počas víkendu aktívne komunikovali s ministerstvami zdravotníctva aj vnútra a snažili sa získať zoznamy náhradníkov, ktorým by mohli byť voľné očkovacie látky podané.

„Zistili sme, že databáza náhradníkov z kritickej infraštruktúry neexistuje a očkovacie látky sa podarilo spotrebovať len vďaka aktívnemu prístupu ľudí z Úradu BBSK a spoločnosti Novamed. Okamžite by preto mal byť zavedený pri očkovaní kritickej infraštruktúry systém náhradníkov, na základe ktorého by očkovacie centrá mohli systematickejšie reagovať a kontaktovať ľudí, ktorí prejavili reálny záujem o očkovanie,“

poznamenal vicežupan Lunter.

Podľa jeho slov by sa tiež mala zvýšiť kompetencia samosprávnych krajov pri určovaní toho, kto na území kraja pod kritickú infraštruktúru spadá a môže sa do zoznamu náhradníkov zaregistrovať.

„Okrem zdravotníkov, hasičov, policajtov či zamestnancov škôl tu máme aj ďalšie profesie, ktoré nemôžu svoju prácu vykonávať z domu, sú v neustálom kontakte s ľuďmi a ich výpadok by skomplikoval nielen vykonávanie základných služieb verejnej správy, ale aj chod celej spoločnosti. Hovoríme napríklad o vodičoch autobusov, cestároch, poštových doručovateľoch či predavačkách a predavačoch,“

vysvetlil Ondrej Lunter.

V tejto súvislosti sa už Banskobystrický samosprávny kraj obrátil nielen na samotné ministerstvo zdravotníctva, ale aj na ostatné kraje v združení SK8. Spoločne chcú vytvoriť tlak na vládu, s cieľom otvoriť systém náhradníkov a rozšíriť kompetencie krajov smerom k flexibilnejšiemu očkovaniu.

„Zdôrazňujem, že nejde o snahu meniť vládnu očkovaciu stratégiu. Ide o to, aby sme dokázali v očkovacom centre využiť všetky pripravené dávky vakcíny a kapacity očkovacích tímov. Ak nebudeme mať jasne zadefinované a funkčné systémy náhradníkov, nezvládneme masové očkovanie a v prípade niektorých vakcín hrozí, že vyjdú navnivoč,“

dodal podpredseda BBSK.

Očkovacie tímy pre všetky zariadenia

Na tlačovom brífingu tiež zástupcovia kraja informovali o doterajšom priebehu očkovania zamestnancov i klientov zariadení sociálnych služieb.

„Očkovanie klientov v zariadeniach prebieha za pomoci výjazdového očkovacieho tímu, ktorý zriadila Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Samosprávny kraj má na starosti logistiku samotného očkovania, rovnako očkovací tím do zariadení prepravujeme. Nejde pritom len o zariadenia, ktoré zriaďuje BBSK, ale aj o neverejné a obecné zariadenia, kam s pomocou BBSK očkovací tím príde,“

uviedla Denisa Nincová, riaditeľka odboru sociálnych služieb a zdravotníctva Úradu BBSK.

Podľa jej slov sa vo všetkých zariadeniach sociálnych služieb na území kraja nachádza 4584 klientov, z ktorých je v tejto chvíli zaočkovaných 1153.

„Tento týždeň očkovanie prebieha v zariadeniach v Janovej Lehote, Lučenci, Žiari nad Hronom, vo Veľkom Blhu a Čelároch – Kirti. Stále pokračuje aj očkovanie zamestnancov, tu sme celkovo na úrovni zaočkovanosti 66 percent,“

doplnila Denisa Nincová.

Prístup Banskobystrického samosprávneho kraja k očkovaniu nielen v krajských, ale aj všetkých ostatných zariadeniach sociálnych služieb, ocenila Božena Kováčová, predsedníčka Komisie sociálnych služieb a marginálnych skupín Zastupiteľstva BBSK a starostka obce Janova Lehota.

„Chcem poďakovať BBSK, že koordinuje očkovacie tímy tak, aby počas jedného výjazdu zaočkovali všetkých klientov, ktorí o to majú záujem, a to aj v neverejných a obecných zariadeniach. U nás v Janovej Lehote očkovanie tento týždeň už prebehlo a záujem medzi klientmi bol na úrovni 85 percent, čo je skvelé číslo. Zamestnancov, ktorí už dostali druhú dávku vakcíny je 97 percent – toto je cesta, ako sa ochoreniu COVID-19 brániť,“

povedala Božena Kováčová, predsedníčka poslaneckého klubu HLAS-sociálna demokracia v krajskom zastupiteľstve.

Regionálne rozdiely

Oddelenie stratégií a analýz Úradu BBSK tiež vypracovalo štatistiku, ktorá hovorí o ochote nechať sa zaočkovať medzi zamestnancami krajských zariadení sociálnych služieb. Najmenší záujem o vakcínu proti COVID-19 podľa nej prejavili zamestnanci zariadení v okresoch Revúca, Banská Štiavnica, Detva a Zvolen.

Zdroj: Lenka Štepáneková, Foto: BBSK