Niektorí Bystričania, ktorí denne chodia okolo prázdneho podstavca na Námestí slobody, si kladú otázku, kam sa podela socha Lenina a čomu má slúžiť podstavec z červeného mramoru, ktorý tu stojí ako nemý svedok našej socialistickej histórie?
Leninove sochy stáli pred rokom 1989 prakticky v každom väčšom meste ako symbol socializmu pod sovietskym dohľadom. Pamätníci si možno spomenú aj na obrovský kosák s kladivom z nerezového plechu, ktorý bol osadený na Huštáku blízko cestného nadjazdu. Ten slúžil bezdomovcom ako dočasné bývanie, kým ho po novembri 1989 neodstránili a jeho oceľové diely skončili v zberných surovinách.
Pamätník V.I. Lenina sa zrodil na prelome 70-tych a 80-tych rokov minulého storočia na banskobystrickom Stavoprojekte ako súčasť dotvorenia námestia pri Dome kultúry (autor architekt Jozef Chrobák). Zvláštny červený vysokoleštený mramor bol dovezený až z Ruska a jednotlivé kusy sa osádzali do špeciálneho lôžka s originálnym škárovaním. Aj na vtedajšiu dobu to bola značná investícia.
Až prišla novembrová revolúcia v roku 1989 a padol socializmus. Z Československa odišli sovietske vojská a postupne sa z miest odstraňovali sochy vodcu svetového proletariátu aj so symbolmi socializmu. Začiatkom 90-tych rokov odstránili aj obrovskú bronzovú sochu Lenina v Banskej Bystrici a priestor pred ňou dostal symbolický názov Námestie slobody. Socha mala podľa pamätníkov skončiť v areáli vtedajších Technických služieb mesta a potom akoby sa po nej zľahla zem.
Na mieste zostal iba podstavec, ktorý už pomaly dvadsať rokov viac či menej odoláva zubu času. Z času na čas sa stáva miestom tréningu skaterov alebo stretnutí mladých ľudí, občas si na mramorových stenách zgustnú sprayeri s nie celkom vydarenými grafickými výtvormi. V škárach mramorových platní rastie burina a nikto nevie, čo s tým.
Nás v tejto súvislosti zaujímajú dve veci:
– čo sa stalo s bronzovou sochou Lenina po jej odstránení z mramorového podstavca a kde sa nachádza dnes?
– čo ďalej s mramorovým podstavcom na Námestí slobody?
Boli by sme radi, keby ste nám pri hľadaní odpovedí na tieto otázky pomohli vy-naši čitatelia. Privítame vaše názory i návrhy k tejto téme. Ak máte nejaké informácie, ktoré by nás doviedli k stope po stratenom Leninovi z podstavca, sem s nimi, môžeme pátrať spoločne.
[poll id=“38″]
Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman)