Jesenná údržba bežkárskych tratí v okolí Banskej Bystrice je v plnom prúde

SPRÁVY
0 /

Mestská organizácia ZAaRES sa v zimných mesiacoch stará o lyžiarske trate pre bežkárov na Plážovom kúpalisku a vo východnej časti Kremnických vrchov. V jeseni je to už tradične kosenie okrajov lesných ciest a zvážnic,  terénne úpravy, opilovanie náletových drevín, ktoré zasahujú do tratí či zbieranie kameňov, ktoré by mohli poškodiť techniku.

V Kremnických vrchoch môžete v týchto dňoch vidieť celkom čulý ruch. Postarali sa oň pracovníci banskobystrických Záhradníckych a rekreačných služieb, ktorí začali s prípravou bežkárskych tratí na blížiacu sa zimnú sezónu.

Záhradnícke a rekreačné služby mesta Banská Bystrica (ZAaRES) zodpovedajú za úpravu bežeckých tratí aj vo východnej časti Kremnických vrchov, ktoré sa  minulý týždeň upravili. Pre bežkárov je k dispozícii upravená trasa medzi Králikmi a Kordíkmi, trasa Králiky – Hostinec, Králiky – Skalka a tiež trasa Králiky – Kordícka zvážnica – Kordíky.

Kosia okraje lesných ciest a zvážnic, opilujú náletové dreviny zasahujúce do tratí a zbierajú kamene, ktoré by mohli poškodiť techniku. Okrem toho na viacerých exponovaných miestach pristúpili pristúpili pracovníci ZAaRESu i k rozšíreniu ciest bagrom, aby sa v zime mohol bezpečne po zvážniciach pohybovať ratrak.

Čistili sa tiež rúry, ktoré majú popod zvážnice odvádzať menšie potoky. Často boli upchaté a voda tiekla vrchom, čo nám v zime spôsobuje pri úprave tratí problémy. V Starohorských vrchoch sa upravujú bežecké trate  medzi Šachtičkami a Donovalmi.

Budúci týždeň čakajú úpravy aj zvážnice v okolí Šachtičiek. A potom zostáva už len počkať na poriadnu snehovú nádielku a milovníci zimného športu môžu vyraziť na bežky.

hovorí riaditeľ ZAaRESu Ivan Šabo.

Ivan Šabo

Ivan Šabo

Autor: (tom), Foto: ZAaRES