IKEA bude bližšie k zákazníkom aj v Banskej Bystrici, otvorí tu výdajné miesto

SPRÁVY
10 /

IKEA plánuje byť pre zákazníkov dostupnejšia a udržateľnejšia a zaistiť im pohodlnejšie nakupovanie. V roku 2020 otvorí výdajné miesta v troch preferovaných slovenských mestách: Banská Bystrica, Nitra  a Žilina.

Úspešná spoločnosť na trhu

Spoločnosť IKEA rastie a od základov mení svoj spôsob podnikania. Finančné výsledky ukazujú, že minulý rok bol pre ňu úspešný. Celkový obrat spoločnosti IKEA Bratislava totiž stúpol o 9,2 % na 117,1 milióna eur. Obchodný dom IKEA v minulom finančnom roku navštívilo viac než 2,9 milióna ľudí, z ktorých 1,4 milióna tvorili platiaci zákazníci.

„Neustále pracujeme na zlepšovaní našich služieb a dostupnosti pre čo najviac ľudí. Na to, aby sme splnili očakávania našich zákazníkov, investujeme do nových predajných kanálov, inovatívnych formátov obchodov a digitálnych platforiem,“

vysvetľuje Mounia El Hilali, generálna riaditeľka IKEA a riaditeľka v oblasti trvalej udržateľnosti pre Českú republiku, Maďarsko a Slovensko a dodáva:

„Aby sme dokázali vyhovieť aktuálnym potrebám našich zákazníkov, prechádzame najväčšou transformáciou v histórii značky IKEA. V posledných rokoch sme podnikli dôležité strategické kroky smerom do budúcnosti a sme si vedomí toho, že potrebujeme zohraný tím zamestnancov. To práve oni pomáhajú svojou expertízou, poradenstvom a odbornými znalosťami o bytovom zariadení zlepšiť životy ľudí a splniť ich sny o bývaní. Súčasťou vízie IKEA vytvárať lepši každodenný život pre čo najviac ľudí je aj záväzok prejsť do roku 2030 len na obnoviteľné a recyklované materiály, a splniť tak ciele v rámci stratégie IKEA  Dobré pre ľudí a planétu.“

Nová IKEA bude pohodlnejšia

IKEA sa zameriava na to, aby ľuďom zjednodušila nakupovanie on-line a v obchodných domoch ponúka inovatívne digitálne riešenia. Ide o nové a vylepšené služby dopravy, montáže alebo napríklad inštalácie.

„Obchodné domy IKEA zostávajú aj naďalej dôležitou súčasťou nášho podnikania a taktiež aj predmetom našich ďalších investícií. Obchodný dom je miesto, kde sa naši zákazníci môžu stretávať s odborníkmi IKEA a s ich pomocou plánovať svoje bývanie a čerpať inšpiráciu. V minulom roku sme do obchodných domov investovali viac ako 500 000 eur,

hovorí Federica Barberis, obchodná riaditeľka pre Českú republiku, Maďarsko a Slovensko.

Výdajné miesto IKEA aj v Banskej Bystrici

V roku 2020 IKEA plánuje otvoriť v Nitre, Banskej Bystrici a Žiline „neznačkové“ výdajné miesta, ktoré bude prevádzkovať externá spoločnosť. Vďaka tomu bude IKEA bližšie k zákazníkom v miestach, ktoré v rámci vyzdvihnutia zásielok preferujú.

„Výdajné miesta zákazníkom ponúkajú možnosť vybrať si, kde a kedy si chcú objednávku vyzdvihnúť. To, že si dovezú výrobky domov sami, je cenovo dostupnou alternatívou k dopravnej službe,“

informuje Federica Barberis. Koncom januára IKEA spustí nový responzívny web s vylepšenou funkciou vyhľadávania, aktualizovaným obsahom, ako aj novými kategóriami a filtrami.

Retailový líder v oblasti cirkulárnej ekonomiky

Cieľom IKEA je byť do roku 2030 úplne cirkulárnou spoločnosťou. IKEA všetky nové výrobky už od začiatku vyvíja tak, aby bolo možné ich upraviť, opraviť, opätovne použiť a znova predať, čím znižuje množstvo odpadu.

Lokálne sa potom zameriava predovšetkým na dve oblasti. V tej prvej rieši to, ako predchádzať vzniku odpadu a ako zaistiť, aby všetok produkovaný odpad bol opäť využitý v dodávateľskom reťazci.

Na Slovensku sa veľkému úspechu teší iniciatíva Druhý život látkam. Kolekciu ÅTERSTÄLLA tvorí osem výrobkov a vyrába sa zo zostatkových látok priamo z obchodného domu IKEA Bratislava, ktoré by inak skončili ako odpad. Vznikla v spolupráci s chránenou dielňou Dom Svitania v Jakubove. Najobľúbenejším výrobkom z kolekcie je darčeková taška na fľašu.

Druhou oblasťou je inšpirácia a zapojenie zákazníkov do cirkulárnej spotreby. Cieľom IKEA je poskytnúť zákazníkom vedomosti, inšpiráciu a služby, ktoré im pomôžu s predĺžením životnosti, zdieľaním, prenájmom alebo s opätovným predajom ich nábytku.

„Chceme našich zákazníkov podporovať po celú dobu životnosti ich nábytku, nech už potrebujú čokoľvek, t.j. nech už sa jedná o udržanie perfektného stavu výrobku, potrebu náhradných dielov alebo keď chcú nábytok predať, prípadne darovať,“

uvádza  Vladimír Víšek, manažér v oblasti trvalej udržateľnosti pre Českú republiku, Maďarsko a Slovensko.

V tejto oblasti IKEA už spustila iniciatívu Druhý život nábytku, v rámci ktorej môže zákazník spätne predať nepotrebný nábytok IKEA. Do budúcnosti hľadá spoločnosť ďalšie služby a iniciatívy, o ktoré mohla svoje portfólio v tejto oblasti rozšíriť.

Zdroj: Alexandra Strapáková, Foto: ilustračné a IKEA