FOTO: Župné trhy budú aj tento rok, odštartujú už v piatok v Banskej Bystrici

SPRÁVY
0 /

Po úspešnom pilotnom ročníku pokračuje Banskobystrický samosprávny kraj v tradícii organizovania Župných trhov aj v tomto roku. Priestor na nich opäť dostanú regionálni producenti a remeselníci, prvý z trhov sa uskutoční už v piatok 31. marca v Banskej Bystrici.

Stánky s regionálnymi výrobkami, ukážky remesiel, tvorivé dielne i vystúpenia folklórnych súborov. To všetko prinesú aj tento rok do celkovo siedmich miest po celom kraji Župné trhy. Tie organizuje Banskobystrický samosprávny kraj prostredníctvom svojej Rozvojovej agentúry už po druhý raz a po mimoriadnom úspechu pilotného vlaňajšieho ročníka.

„Nultý ročník Župných trhov sa stretol medzi návštevníkmi i predajcami s veľkým úspechom. Svoju produkciu na nich predstavilo osem farmárov a 46 regionálnych producentov, účasť verejnosti sme rátali na tisíce. Verím, že tento ročník bude ešte úspešnejší a že možnosť odprezentovať sa na ňom využije ešte viac producentov z našich regiónov. Je to priestor, ktorý sme vytvorili cielene pre nich a pre ich podporu,“

povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Ondrej Lunter

Ondrej Lunter

Župné trhy sú tento rok rozdelené na jarnú a jesennú časť, prvý z nich sa uskutoční už v piatok 31. marca od 10:00 do 18:00 hod. v priestoroch Starej Tržnice v Banskej Bystrici. Chýbať nebudú originálne, predovšetkým veľkonočné výrobky, ktoré tvoria miestni ľudia z Banskobystrického kraja s láskou, z lokálnych surovín a s ohľadom na zachovávanie tradícií.

Atmosféru podujatia spríjemní a podčiarkne sprievodný program – popoludňajšie vystúpenie detského folklórneho súboru Radosť a tvorivé dielne zamerané na tvorbu kraslíc i pletenie korbáčov. Symbolické otvorenie trhov s účasťou zástupcov župy i mesta je naplánované na 15:00 hod.

Podobne zostavený program čaká na návštevníkov Župných trhov aj v ďalších mestách. Konať sa budú vždy od 10:00 do 18:00 nasledovne:

21. apríla – Lučenec, Námestie Republiky

5. mája – Revúca, Námestie slobody

2. júna – Zvolen, Námestie SNP

7. až 9. júla – Detva, Podpolianske slávnosti

8. až 10. septembra – Banská Bystrica, Radvanský jarmok

29. septembra – Brezno, Námestie generála M. R. Štefánika

6. októbra – Žiar nad Hronom, Žiarsky jarmok

Zdroj: Lenka Štepáneková, Foto: BBSK