FOTO: V Banskej Bystrici a okolí začne v lete premávať nový turistický vláčik NEUSOHL EXPRESS

SPRÁVY
3 /

Banská Bystrica patrí k obľúbeným a vyhľadávaným mestám na mape Slovenska. V uplynulých rokoch sa podarilo vďaka mnohým projektom zlepšiť ponuku pre obyvateľov, ako aj pre domácich i zahraničných návštevníkov.

V nastavenom trende chce samospráva pokračovať, čoho dôkazom je aj nová atrakcia – turistický vláčik. Premávať bude počas hlavnej letnej sezóny júl – august denne a v mesiacoch jún a september cez víkendy a sviatky. Pripravený je okruh historickým centrom mesta, výlety do malebnej Španej Doliny či historického Hronseku, ale aj rôzne špeciály.

Neusohl Express

Neusohl Express

Turistický vláčik v piatok 19. mája 2023 na Námestí SNP uviedli do života a symbolicky pokrstili medovinou zo Strednej odbornej školy Pod Bánošom, primátor mesta Ján Nosko a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

„Som rád, že aj napriek nepriaznivej finančnej situácii, v ktorej sa nachádzame, sme dokázali vyčleniť 60 tisíc eur na realizáciu tohto projektu. Zároveň ide o výsledok dobrej spolupráce s Banskobystrickým samosprávnym krajom, ktorý prispel sumou 30 tisíc a čiastku 10 tisíc eur investovalo Ministerstvo dopravy SR. Aj touto cestou sa im chcem poďakovať a verím, že turistický vláčik zatraktívni nielen naše mesto, ale aj celý región,“

uvádza primátor Ján Nosko.

Ján Nosko

Ján Nosko

Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko zaobstarala vozidlo od tradičného výrobcu z rodinnej firmy v maďarskom meste Tata, ktorý dodáva turistické vláčiky v rámci celej Európy. Disponuje dvomi oddeliteľnými vozňami, s celkovou kapacitou 52 cestujúcich. Má aj miesto pre invalida, resp. kočík, a v prípade nepriaznivého počasia je možné zatiahnuť bočné priehľadné plachty, aby boli cestujúci chránení pred dažďom či vetrom.

„Teší ma, že turistom môžeme ponúknuť nielen Banskú Bystricu, ale aj okolité obce. Rozvoj cestovného ruchu má zmysel a ja som rád, že vznikajú nové produkty nielen pre miestnych obyvateľov, ale hlavne priťahujú ľudí z okolitých krajov. Zároveň majú z toho úžitok podnikatelia, ktorí sú mimoriadne dôležití preto, aby sme zachovali produktívny život v regióne,“

hovorí predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

Ondrej Lunter

Ondrej Lunter

Vláčik bude k dispozícii na objednávky pre skupiny či ako doprava na vybrané podujatia, pričom suma bežného lístka bude štyri eurá a dôchodcovia, deti, darcovia krvi a ZŤP zaplatia dve eurá.

„Prevádzku turistického vláčika odštartujeme v júni tohto roka, a to prostredníctvom okruhu po historickom centre. Budúci rok ho chceme presunúť aj do iných lokalít ako Špania Dolina či Hronsek. Zároveň by sme ho radi využili aj na rôzne produkty cestovného ruchu – tzv. tematické jazdy, napríklad pivnú tour po banskobystrických pivovaroch. Poďakovanie si zaslúži aj Tomáš Pastorok z Oddelenia cestovného ruchu MsÚ Banská Bystrica, ktorý sa veľkou mierou pričinil o tento vláčik,“

objasňuje Jiří Pěč, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko.

Jiří Pěč

Jiří Pěč

Okrem Banskej Bystrice bude vláčik tento rok premávať aj do Zvolena, konkrétne do sedla pod Pustým hradom. Harmonogram a všetky informácie o prevádzkovom poriadku, prípadne aktuálnych výlukách, budú zverejnené na webových stránkach www.centralslovakia.eu alebo www.visitbanskabystrica.sk.

Branislav Kováčik, poslanec MsZ – predseda komisie pre cestovný ruch a zahraničné vzťahy vidí význam prevádzky turistického vláčika pre cestovný ruch dodáva:

„Chcel by som vyzdvihnúť spoluprácu medzi Mestom Banská Bystrica a BBSK, ktorej výsledkom je aj nový turistický vláčik Neusohl Expres podľa historického pomenovania nášho mesta v minulosti. Vláčik bude v rámci cestovného ruchu, ktorý spája nás všetkých, veľmi atraktívny nielen pre domácich Bystričanov, ale aj pre turistov a návštevníkov mesta. Myslím, že hlavne rodičia s deťmi to budú vnímať ako príjemné spestrenie voľných chvíľ na našom krásnom námestí a v ďalších častiach nášho historického mesta, určite využijú aj tie dlhšie jazdy do okolia Banskej Bystrice či pri významných akciách v meste pod Urpínom.“

Branislav Kováčik

Branislav Kováčik

Prínos novej turistickej atrakcie pre rozvoj cestovného ruchu v meste i kraji vyzdvihol poslanec BBSK a člen komisie regionálneho rozvoja a cestovného ruchu krajského zastupiteľstva  Ján Beljak:

„Ja sa rovnako teším z toho, že dobré dielo sa podarilo. Turistický vláčik sprístupní návštevníkom atraktívne miesta krajského sídla v Banskej Bystrici a okolí vrátane Zvolena. Pri kúpe vláčika bolo zagarantované, že zvládne aj cestu na Pustý hrad, čo ocenia najmä skôr narodení spoluobčania, aby si pozreli túto historickú pamiatku.“

Nový turistický vláčik Neusohl Express sme si mohli vyskúšať krátkou jazdou po Námestí SNP a treba povedať, že to nemá chybu. Malí i veľkí Bystričania spolu s návštevníkmi mesta sa majú na čo tešiť.

Zľava Ján Nosko, Ondrej Lunter Jiří Pěč a Ján Beljak

Zľava Ján Nosko, Ondrej Lunter Jiří Pěč a Ján Beljak

Zdroj: Dominika Adamovičová a (tom)  mesto BB a redakčné, Foto: mesto BB a redakčné