FOTO: Protestný pochod ľudi z bystrických gastroprevádzok na Námestí SNP proti likvidačným opatreniam vlády

SPRÁVY
4 /

Majitelia a zamestnanci bystrických gastroprevádzok dali v pondelok po štvrtej svojím protestným pochodom Námestím SNP najavo svoj negatívny postoj k likvidačným opatreniam vlády SR v súvislosti s bojom proti šíreniu koronavírusu v druhej vlne. V utorok už platí zákaz zhromažďovania viac ako šiestich ľudí.

Päťdesiatka kuchárov, čašníkov a ďalších pracovníkov z gastroprevádzok spolu s ich majiteľmi odetí v bielych tričkách spolu prešli bystrickým centrálnym námestím dodržiavajúc odstupy s rúškami na tvárach k morovému stĺpu, aj  s horiacimi kahancami v rukách.

Po symbolickej minúte ticha, ktorou si pripomenuli dobré časy gastronómie pochovávané aktuálne  prijatými vládnymi opatreniami počas koronakrízy, zatlieskali a položili kahance k morovému stĺpu s Pannou Máriou.

Medzi účastníkmi protestného pochodu bola aj známy šéfkuchár, majiteľ Bistra Smartfood a Tiffany v Banskej Bystrici Peter Kulhány. Trikrát bol zaradený medzi Top Trend šéfkuchárov na Slovensku, držiteľ striebornej medaily zo svetovej súťaže The Emirates Salon Culinaire Dubaj 2011, so skúsenosťami s prácou v Michellin Guide reštaurácii vo Francúzsku, takže má čo povedať k súčasnej situácii na Slovensku.

Petra Kulhányho sme sa opýtali, čo má znamenať pondelkový protestný pochod na bystrickom námestí:

„Je to podľa nás posledná možnosť vyjadriť svoj názor predtým, ako nám zakázali zhromažďovať sa. Je to strašne narýchlo, ale dodržali sme zákon. Bolo nás tu päťdesiat a dali sme verejne najavo, že nesúhlasíme so zatváraním reštaurácií, nakoľko sú otvorené bez problémov školy, kde sa stretáva v triedach 20 – 30 detí, chodia autobusy, kde je 40 cestujúcich. Ale reštaurácia, ktorá dodržala rozostupy, zabezpečila dezinfekciu a požadované hygienické normy, musí byť zavretá.“

Majster Kulhány pokračoval:

„Nonstop tu boli každé dva týždne hygienické kontroly a dopadli dobre, napriek tomu nás potrestali a bolo nám znemožnené podnikať Platíme úvery, platíme ľudí a živíme rodiny a vyslovene nemôžeme pracovať. V prvej vlne sme nedostali žiadnu satisfakciu, tá finančná pomoc vlády bola výsmechom gastgronómii. Bola to aj minimálna podpora zamestnanosti, doteraz nemáme doriešené nájomné, Tešili sme sa, že prichádza jar, prišlo leto s letnými terasami. Zákazníci nás podporovali, cítili sme od nich úžasnú podporu, boli k nám lojálni a milí. Nadýchli sme a hneď nám prišli daňové kontroly – akcia „Turista“. Nebolo týždňa, čo by k nám neprišli kontrolóri a hneď ako to skončilo, tak nám zakážu podnikať.“

Pre gastroprevádzky je to podľa Kulhányho obrovská facka, ktorú veľa podnikov nedokáže prežiť:

„Onedlho pôjdeme s väčšinou našich zamestnancov na Úrad práce, budeme eliminovať straty. Prvá vlna mňa osobne v mojom podniku stála 30 tisíc eur, otázne je koľko tisíc euro bude stáť druhá vlna a či to ešte ustojím.“

Podobne ako Peter Kulhány sú na tom aj ostatní majitelia gastroprevádzok, a to nielen v meste pod Urpínom, ale na celom Slovensku. Myslel na to niekto z Ústredného krízového štábu či vlády pri prijímaní tvrdých protiepidemiologických opatrení práve voči reštauráciám bez akýchkoľvek analýz výskytu koronavírusu v nich? Asi nie náhodou došlo ku konfliktu medzi ministrom hospodárstva a premiérom vo vláde…

Autor: (tom), Foto: redakčné