FOTO: Keď krása spája krajanov

SPRÁVY
0 /

Riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník prijal pozvanie krajanov z „dolnej zeme“ a 24. januára 2020 otvoril v Galérii Babka v Kovačici výstavu obrazov insitného maliarskeho umenia svetoznámeho autora Pavla Hajka, pre ktorého to bola už jeho 71. výstava.

Stretnutie s krajanmi vo Vojvodine

Naivné maliarstvo našich krajanov vo Vojvodine v Srbsku, najmä v takmer čisto slovenských obciach – v Kovačici a Padine – je charakteristické svojou úprimnosťou, autentickým a jedinečným  štýlom, bezprostredným oslovením o pravde života jednoduchých, pracovitých a šikovných ľudí. V úcte k svojim tradíciám takto tvoria maliari, potomkovia rodín, ktoré sa v minulosti vysťahovali z územia súčasného Banskobystrického samosprávneho kraja na „dolnú zem“.

V Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici bola v novembri minulého roku z iniciatívy predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntera, honorárneho konzula Srbskej republiky na Slovensku Mojmíra Vrlíka a zakladateľa Galérie Babka v Kovačici Pavla Babku otvorená mimoriadne úspešná výstava reprezentatívneho výberu insitného umenia Kovačica známa i neznáma. Záštitu nad výstavou prevzala ministerka kultúry Slovenskej republiky Ľubica Laššáková.

Práve výstava v meste pod Urpínom predstavovala prvý oficiálny krok v procese zápisu insitného maliarstva do reprezentatívneho zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a tiež aj začiatok intenzívnejšej spolupráce medzi Stredoslovenským múzeom a našimi krajanmi z Vojvodiny. V rámci nej nasledovalo pozvanie na otvorenie obľúbenej cyklickej výstavy Na zdravie Pavla (keďže mnohí maliari i kultúrni a spoločenskí činovníci nesú práve meno Pavel), ktoré v Banskej Bystrici s radosťou prijali.

Za Banskobystrický samosprávny kraj a Stredoslovenské múzeum vycestoval za krajanmi otvoriť výstavu Pavla Hajka riaditeľ múzea Marcel Pecník. S hostiteľom Pavlom Babkom navštívil jeho galériu i viaceré miesta v obci Kovačica, ktorú poznáme zmalebných obrázkov. Spoločne ich prijal aj miestny evanjelický farár a senior Pavel Sklenár, ktorému M. Pecník odovzdal ako dar publikáciu o sv. Cyrilovi a Metodovi a monografiu obce Poniky, ktoré s kolektívom autorov napísal.

Zaujímavosťou je, že v druhej publikácii je zachytená aj rodina Sklenárovcov z Poník (stará mama autora sa za slobodna volala Sklenárová) a možno pomôže aktívnemu seniorovi v pátraní po jeho predkoch v slovenskej, ako niektorí hovorievajú „pravlasti“ a prinesie jemu a jeho okoliu obsažné poznanie jedného z krásnych kútov Slovenska.

Ďalšie dary – publikácie, prezentačné predmety BBSK a múzea – krajanom odovzdal M. Pecník večer pri otvorení výstavy, na ktorú sa zišlo toľko miestnych ľudí, že vernisáž musela byť na nádvorí galérie. Chladné počasie účastníci vydržali v radosti zo stretnutia a dobrej pohode, ktorá je tam medzi Slovákmi takmer až samozrejmosťou. Prihovorili sa všetci zúčastnení Pavlovia, starosta obce i zástupkyňa slovenskej ambasády v Belehrade.

Výstava obrazov Pavla Hajka

Potom už výstavu obrazov, s typickým a pre P. Hajka jedinečným zobrazovaním motívov kohútov, otvorili svojimi príhovormi a želaniami P. Sklenár a M. Pecník. Všetkých potešil aj bohatý kultúrny program, ktorý pripravili členovia miestnych spolkov všetkých vekových kategórií, od detí až po seniorov. Aj to bolo dôkazom, aký silný a bohatý je kultúrny život vojvodinských Slovákov.

„Bolo pre mňa veľkým potešením otvoriť takúto výstavu a zároveň navštíviť a spoznať našich ľudí žijúcich na „dolnej zemi“. V Kovačici i Padine som bol prvýkrát, ale isto sa tam vrátim, tie miesta i krajania ma očarili. S pokorou, úctou, ale aj radosťou som odovzdal novým priateľom dary zo Slovenska, aby ich nielen potešili, ale aj obohatili,“

uviedol riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník a dodal:

Avšak najväčšmi som sa tešil, že som im mohol tlmočiť srdečné pozdravy od kolegov zo Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, pána župana i celého Banskobystrického samosprávneho kraja, ako aj od všetkých u nás doma, „na horniakoch“, ktorým sa páči ich umenie a kultúra a ktorí na nich myslíme a držíme im palce, čo chceme aj viac aktívne prejavovať. Pripili sme si spoločne nielen Na zdravie Pavla, ako sa aj volá cyklus výstav, ale aj na zdravie slovenskej kultúry a ich krásneho umenia. Ak kultúra poľudšťuje, tak slovenské kúty Vojvodiny veľmi voňajú človečinou.“

V Padine

Na druhý deň navštívil M. Pecník najstaršieho 82 – ročného aktívneho maliara Jána Bačúra  v Padine neďaleko Kovačice, v takmer úplne slovenskej dedine. V rozhovore v jeho ateliéri i domácej galérii mu J. Bačúr predstavil svoju tvorbu, úspechy i vzťah k Slovensku. Pred odchodom domov na Slovensko ešte prebehla návšteva v Dokumentačnom centre Dr. Janka Bulíka v Kovačici spolu s jeho zakladateľom Pavlom Balážom, ktoré je dôležitým prvkom nielen zachovávania, ale aj tvorby tamojšej slovenskej kultúry.

Aj krajania z Vojvodiny poslali do do Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici vzácne knižné dary. Tie budú sprístupnené pre širokú verejnosť i bádateľov prostredníctvom múzejnej knižnice.

Okrem toho sa riaditeľ kovačickej galérie a riaditeľ najstaršieho bystrického múzea dohodli, že spoluprácu medzi inštitúciami a tým pádom aj medzi krajmi i štátmi prehĺbia ďalšími, už pravidelnými výstavami a spoločnými aktivitami pri skúmaní a prezentovaní slovenskej kultúry doma i v zahraničí. Bude sa rozhodne na čo tešiť.

Zdroj: Martina Saktorová, Foto: SSM