FOTO: Kaplnka sv. Jána Nepomuckého na stanici hynie

SPRÁVY
5 /

Možno málokto z Banskobystričanov vie, že na železničnej stanici Banská Bystrica-mesto sa nachádza národná kultúrna pamiatka. Je ňou kaplnka sv. Jána Nepomuckého, z ktorej sa však postupom času stáva ruina.

pamiatka1Nedávno sme si pripomenuli 620. výročie smrti tohto českého svätca, ktorý zahynul ako mučeník. Je smutné, že kaplnka pod Urpínom postavená na počesť sv. Jána Nepomuckého aj s jeho sochou, ktorá sa stala národnou kultúrnou pamiatkou, zostala „Bohom zabudnutá“ na banskobystrickej železničnej stanici. Žiaľ podobný osud má viacero historických pamiatok v meste, napríklad aj kaštieľ Radvanských…

V Registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok v banskobystrickom kraji nájdete zruinovanú kaplnku pod poradovým číslom 209. Zatiaľ čo Pamiatkový úrad SR sa stará o to, aby sa na Kalvárii nad kaplnkou nestavalo a rozširuje ochranné pásmo mestskej pamiatkovej rezervácie, o túto barokovú stavbu z 18.storočia sa roky nestará nikto.

Štát nemá na to financie a katolícka cirkev zachránila aspoň Kalváriu. A tak sa ďalej nečinne prizeráme, ako opadávajúcu omietku hyzdia sprayeri, ako strešná krytina ustupuje prírode, ako schody do kaplnky vedú nikam, ako v interiéroch za hrdzavou železnou bránou je temno a bordel. Iba cestujúci na peróne malej železničnej stanice ešte môžu za rozrastajúcou sa vegetáciou vzhliadnuť zvyšky miznúcej kaplnky, vraj národnej kultúrnej pamiatky…

O pár rokov si už o možno neexistujúcej kaplnke budeme môcť len prečítať nasledovné riadky v Bystrickom Permone: „Pod Urpínom po roku 1760 postavili neskorobarokovú kaplnku svätého Jána Nepomuckého, ktorá mala na tomto mieste dominantné postavenie a bola vyhľadávaným pútnickým miestom. Kaplnka mala štvorcový pôdorys, vysoký vstupný portál uzatvorený rokokovou, bohato zdobenou kovanou mrežou. Po stranách boli dvojice pilastrov s korintskými hlavicami.

 

Na trojuholníkovom štíte s pestrými volutami bolo osadených päť hviezdičiek vzťahujúcich sa k patrocíniu kaplnky. Kupolovitá strecha mala vežičku s trojramenným krížom. Vo vnútri kaplnky bola socha sv. Jána Nepomuckého, lavice, luster a steny s iluzívnou rokokovou výmaľbou od A. Schmidta.

 

Pôvodne bola kaplnka ohradená nízkym kovaným oplotením. Po vybudovaní železničnej trate vedúcej popred kaplnku bola železničná stanica na druhej strane oproti a v Uhorsku niesla meno Szent János állomás, neskôr v prvej ČSR Stanica sv. Jána.

 

Na prelome 40.-50. rokov minulého storočia zvýšili násyp trate a úroveň terénu pre stanicu Banská Bystrica-mesto, ktorú preložili do tesnej blízkosti kaplnky. Tá sa tak s podlahou dostala pod nový terén v jej okolí. O kaplnku sa nedokázal postarať nikto ani po páde komunizmu v roku 1989…“ Amen.

Svätý Ján Nepomucký, po ktorom je pomenovaná bystrická kaplnka, bol generálnym vikárom pražského arcibiskupstva. Za panovania Václava IV. ho 20. marca 1393 umučili a jeho telo hodili do Vltavy. Stal sa z neho mučeník katolíckej cirkvi. Dnes sa po viac ako šiestich storočiach musí zhora iba smutne pozerať na nás, ako v meste pod Urpínom nechávame pomaly hynúť aj jeho kaplnku.

Je to smutná vizitka nášho mesta, ktoré má ambície stať sa stredoeurópskym centrom cestovného ruchu. Zdá sa však, že to nevadí ani pamiatkárom, ktorým to opakovane pripomíname. Škoda.

 

Zdroj: Bystricoviny.sk