FOTO: Barborská cesta 2017 je otvorená

SPRÁVY
4 /

_MG_1141

V pondelok ráno na 1. mája 2017 sa pri Barbakane na Námestí Š. Moysesa otváral 3. ročník Barborskej cesty. Po slávnostnom otvorení nasledovala túra pešo i na bicykloch na prvú etapu do Španej Doliny.

Tretia sezóna Barborskej cesty

Na otvorenie novej sezóny Barborskej cesty prišli jej dvaja ambasádori – herec Lukáš Latinák a pán Erich Kurim z Rakúska.  Spolu s nimi sa niekoľkým desiatkam turistických návštevníkov prihovorili autor myšlienky Barborskej cesty a predseda OZ Terra Montanae Juraj Slašťan, ktorý si pochvaľoval krásne počasie a predstavil hostí, ktorí pozdravili prítomných návštevníkov.

Boli nimi  druhý viceprimátor mesta Martin Turčan, riaditeľ OOOCR Stredné Slovensko Jiří Pěč, americký podporovateľ Barborskej cesty Guy de Balbine z Kalifornie spolu s univerzitným profesorom Pavlom Molnárom.

Barborská cesta znamená aj začiatok letnej turistickej sezóny v Banskej Bystrici. Lukáš Latinák na úvod povedal:

„Ako mediálny ambasádor som viac Horehronec ako Bratislavčan. Chcem sa poďakovať otcovi Barbarskej cesty Jurajovi Slašťanovi, ktorého to napadlo a urobil to podľa vzoru našich rakúskych priateľov. Budem Vás sprevádzať celou trasou prvej etapy do Španej doliny, teším sa na to.“

Druhý ambasádor  Barborskej cesty Erich Kurim, ktorý propaguje Barborskú cestu v celom Rakúsku, svojho slovenského kolegu doplnil slovami:

Pred piatimi rokmi vznikla myšlienka, ako preniesť naše skúsenosti z oblasti turizmu z Rakúska do Banskej Bystrice.  Teraz otvárame už tretiu sezónu, čo ma nesmierne teší. Minulý rok som so svojimi rakúskymi priateľmi absolvoval celú trasu a verím, že v Rakúsku jej robíme dobrú reklamu, aby sem tohto roku prišlo mnoho našich turistov.“

O kultúrnu podporu podujatia sa postarala Ľudová hudba FS Debnár z Ľubietovej pod vedením Jána Majera aj so sólistkou Barborou Holubovou  Na otvorenie Barborskej cesty prišiel aj poslanec a odborník na cestovný ruch Ľubomír Motyčka spolu s ďalšími osobnosťami nášho mesta.  Po otvorení nasledovala prvá 13 – kilometrová etapa tohtoročnej cesty do cieľovej stanice, ktorou bola Špania dolina. Tu bolo pre turistov pripravené občerstvenie a menšia zábava..

Barborská cesta

Cieľom tohto projektu je predstaviť a sprístupniť turisticky významné a originálne pozoruhodnosti na trase spájajúcej banské mestá a obce, ktorých spojením sa v pôdoryse vytvárajú obrysy svätej Barbory.. Dobudovaním, rozšírením a údržbou infraštruktúry dosiahnuť zvýšenie počtu návštevníkov, ubytovaných hostí a takto ešte viac zatraktívniť miesta a lokality tohto regiónu.

Pilotná trasa poznávacej cesty je pre pešiu turistiku a aj cykloturistiku. Barborská cesta má takmer 190 km. Je rozdelená na 9 etáp a po každej etape je možnosť na prenocovanie, načerpanie nových síl, oddych a relax. Cesta začína v Banskej Bystrici a ďalej prechádza významnými obcami a miestami, aby sa napokon vrátila do nášho mesta.

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová