FOTO: Autobusová stanica presne rok po zahájení výstavby

SPRÁVY
24 /

Vo štvrtok 16. marca 2017 uplynul presne rok od položenia základného kameňa stavby novej autobusovej stanice v Banskej Bystrici. Primátor Ján Nosko si pripomenul toto výročie kontrolným dňom na stavbe.

Keďže sledujeme postup výstavby tejto najväčšej bystrickej stavby prakticky od búracích prác tej starej – tri desaťročia rozostavanej autobusovej stanice, boli sme sa pozrieť aj dovnútra novostavby. Aj keď sa to zvonka až tak nezdá, vznikol tu jeden obrovský obostavaný priestor, ktorý sa aktuálne delí pre jednotlivé prevádzky. Zvonka ho zakrýva kompaktný obklad s oceľovo šedým až strieborným nádychom po obvode, prerušený miestami budúcimi presklenými výkladmi či výhľadmi.

Stavbári pracovali na stavbe aj počas zimy, keď práce prerušili iba počas najväčších mrazov. Teraz vládne na stavenisku čulý ruch a vidno to aj na dokončených častiach rozsiahleho komplexu.

Do dopravnej časti terminálu v polozapustenom prízemí budú vchádzať autobusy so zásobovacími vozidlami z kruhovej križovatky na Ceste k Smrečine, ktorá sa otvárala vlani pred Vianocami. Pre medzinárodné diaľkové linky bude k dispozícii zadný rozšírený priestor, kde je aj núdzový východ. Aktuálne sa pripravuje zhutnená podkladná vrstva štrku pre položenie izolácie a betónovej vrstvy pojazdnej plochy.

V prednej časti terminálu budú situované zastávky s nástupišťami a výstupišťami pre cestujúcich na vnútroštátnych linkách aj s administratívnou časťou. Autobusy sa budú pri výjazde vracať na kruhovú križovatku. K hlavnej ceste I/66 ešte pribudne odbočovací pruh povedľa čerpacej stanice Shell.

Cestujúci alebo návštevníci terminálu sa z dopravnej časti dostanú do horného podlažia s obchodnými pasážami eskalátorom alebo výťahom. Tu sa práve budujú priečky so vzduchotechnikou a ďalšími sieťami. Ide o rozsiahle priestory, ktoré už majú svojich budúcich nájomníkov. Sem sa budú môcť dostať ľudia aj vonkajším vchodom od nového parkoviska v prízemnej obchodnej časti. Táto dvojpodlažná časť je už zastrešená a kladú sa len posledné strešné vrstvy.

Smerom od železničnej stanice stojí zastrešený jednopodlažný skelet s obchodnými priestormi, v ktorých sa položili priečky so sieťami. Do obchodov sa bude dať vstupovať samostatne od vonkajšieho parkoviska, ktoré sa buduje medzi týmto objektom a I/66. Z  parkoviska sa bude môcť vychádzať aj rampou vedľa I/66 povedľa  dopravnej časti autobusovej stanice ku kruhovej križovatke tak, aby nedochádzalo ku kolíziám s vychádzajúcimi autobusmi.

Celá stavba pôsobí mohutným dojmom, najmä keď ste vo vnútri. Rovnako sa javí celý komplex aj zvonka. Vzhľadom na prichádzajúcu jar sa zintenzívnili aj stavebné práce. Reálne sa dá predpokladať, že celý objekt autobusovej stanice s obchodmi bude dokončený v lete a otvárať by sa mal začiatkom septembra.

Nazrite teda spolu s nami dovnútra novej s autobusovej stanice, ako to tam vyzerá po roku od položenia základného kameňa.

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová