FOTO: Aktívni Bystričania z BBSOO celé roky zveľaďujú Urpínske serpentíny

SPRÁVY
10 /

Serpentíny na Urpíne spájajú mestskú časť a národnú kultúrnu pamiatku Kalvária Schladiť sa po korunami stromov, len tak sa ísť prejsť náučnými chodníkmi, navštíviť hvezdáreň, zašportovať si a načerpať novú energiu. Aj to nám ponúkajú Urpínske serpentíny, ktoré sa nachádzajú len pár krokov od centra mesta.

Stredajšie  pracovné popoludnie strávil primátor Ján Nosko spolu s viceprimátormi Jakubom GajdošíkomMartinom Majlingom na serpentínach s aktívnym Banskobystričanom Vladom Bállekom. Ten sa spolu so svojou rodinou, priateľmi a ďalšími členmi z Banskobystrického spolku okrášľovacieho a ochranného (BBSOO) roky stará o to, aby boli Urpínske serpentíny atraktívnejšie a krajšie.

Zľava Martin Majling, Jakub Gajdošík, Ján Nosko a Vlado Bállek

Zľava Martin Majling, Jakub Gajdošík, Ján Nosko a Vlado Bállek

„Veľmi rád som im minulý rok udelil Cenu mesta za obnovu, zachovanie historických i kultúrnych hodnôt,“

povedal banskobystrický primátor  Ján Nosko.

Vďaka financiám z Participatívneho rozpočtu Banská Bystrica, v ktorom neraz so svojimi projektovými návrhmi uspeli, sa v uplynulom období postarali napríklad o obnovu zábradlí a promenády, opravy chodníkov či výsadbu kvetinového erbu.

Členovia BBSOO sa pravidelne starajú aj o čistotu chodníkov vedúcich z malej železničnej stanice až na banskobystrickú Kalváriu. Aktuálne môžete v tejto lokalite sledovať, ako vzniká oddychový altánok či vežička s výhľadmi na naše mesto.

Do konca roka plánujú opraviť a natrieť zábradlia, doplniť infotabule, lavičky, cyklostojan a pod. Rozsah prác je veľký a hoci často presahuje získanú sumu z participatívneho rozpočtu, vždy sa mesto snaží hľadať možnosti, ako tieto zmysluplné činnosti dofinancovať.

„Ďakujem všetkým ochotným ľuďom, ktorí sa na dobrovoľnej báze starajú o zveľaďovanie verejných priestorov. Ďakujem vám! Verím, že banskobystrické serpentíny budú stále vyhľadávaným miestom pre obyvateľov i návštevníkov Banskej Bystrice,“

uviedol primátor Nosko.

Zdroj: (tom) a mesto BB, Foto: FB a ilustračné