Kto v dnešnej dynamickej dobe nemá na internete facebookového priateľa, aby sa pomaly . cítil ako menejcenný. Nie vždy však ide o skutočných priateľov, najmä keď ide o veľké veci.
O tom, čo môže spôsobiť virtuálne facebookové priateľstvo, sa nedávno presvedčila jedna mladá Češka Katarína, ktorej skutočný príbeh zverejnil portál idnes.cz. Neznámy podvodník sa nabúral do jej profilu na Facebooku a od jej dôverčivých priateľov vylákal ich telefónne čísla s ďalšími informáciami. Tie potom zneužil pri nákupe rôzneho tovaru a platbách cez mobil. Poškodeným tak stúplo vyúčtovanie za telefón o tisíce korún.
„Čááu, môžem ti skúsiť poslať SMS-ku? Len mi povieš, čo ti prišlo, na môj telefón sa to nedá odoslať, tak mi potom napíš.“
Takáto súkromná správa prišla Kataríne na jej facebookový profil od známeho. Bola noc, žena si išla ľahnúť a na druhý deň ráno predchádzajúcu správu bez povšimnutia zmazala.
Neskôr sa však dozvedela, že rovnaká správa odišla z jej profilu niekoľkým ďalším priateľom, čo si nedokázala vysvetliť. Z reakcie svojich známych jej došlo, že niečo asi nebude v poriadku.
„V domnienke, že je to ona, som jej dala svoje číslo. Naň mi prišla SMS-ka od O2 Active za nejaké m-platby a aj PIN kód. Nevedela som, o čo sa jedná, tak som cez Facebook preposlala kód, ktorý sa odo mňa požadoval,“
vysvetľovala príjemkyňa skopírovanej správy, čo sa vlastne dialo.
Táto nechcená komunikácia s podvodníkom sa facebookovej priateľke Kataríny vypomstila. Vzápätí jej totiž prišla ďalšia SMS-ka od O2, že platba bola prijatá. Podvodník s profilom jej priateľky ju upokojoval, že sa nemusí báť, lebo nič za ňu platiť nebude. Svoju neobvyklú žiadosť vysvetľoval tým, že vraj nemal signál, aby si to poslal sám. Až neskôr zistila, že vo vyúčtovaní za telefón jej kvôli m-platbám narástla faktúra o takmer 4-tisíc korún.
Facebooková priateľka nebola sama, ktorá doplatila na svoju dôveru vo virtuálnu realitu. Rovnako poškodených bolo viac a prípad rieši polícia. O lepšom zabezpečení svojho platobného systému rozmýšľa aj mobilný operátor…
Nie vždy však musí ísť o peniaze facebookových priateľov. Bežnou výbavou niektorých politikov alebo ich priaznivcov komunikujúcich na Facebooku sa najmä pred voľbami stávajú falošné profily. Cez ne sa zapájajú do rôznych diskusných skupín s cieľom ovplyvniť členov vo svoj prospech alebo jednoducho nabúrať ich vzájomnú komunikáciu.
Úplnou banálnosťou je zvolávanie facebookových priateľov na nejakú akciu. Často sa stáva, že na výzvu, či sa zúčastnia, drvivá väčšina z nich odpovie: „Prídem.“ Kto sa na to spoľahne, môže obanovať, pretože v skutočnosti je to presne naopak. Nie nadarmo sa trochu nadľahčene hovorí, že facebookoví priatelia sú takí, ktorých keď naozaj potrebujete, tak jednoducho neprídu.
Nikto nespochybňuje, že sociálne siete na internete sú skvelá vec na rýchlu a efektívnu komunikáciu, ale keď si nedáte pozor, môže vám niekto z virtuálnych priateľov až priveľmi vstúpiť do súkromia. Preto všetko s mierou a keď ide o veľa, klasický osobný rozhovor s priateľom pri káve je priam na nezaplatenie.
Autor: (mt), Foto: Zdroj: Facebook