Je všeobecne známe, že majiteľ Facebooku Mark Zuckerberg vyhlásil vojnu šíreniu extrémizmu a falošných správ v jeho sociálnej sieti. Najnovšie na to doplatila FB stránka „Kotleba – Ľudová stránka Naše Slovensko“, ktorá je momentálne zablokovaná.
Zablokovanie FB stránky kvôli obsahu
Kotlebovcom nejde ich facebooková stránka s vyše 80 tisíc fanúšikmi od piatkového rána. Nájdete tam len odkaz:
„Prepáčte, tento obsah práve nie je k dispozícii.“
Presné dôvody blokovania FB stránky kotlebovcov zatiaľ nie sú známe. K tomuto kroku pristúpil Facebook krátko potom, čo zablokoval stránku „Zomri“, ktorá parodovala kotlebovcov. Tá následne ohlásila odvetu a vyzvala svojich fanúšikov na blokovanie kotlebovských stránok a ohlasovanie falošných správ s extrémistickým obsahom. Zatiaľ funguje len FB stránka Mariana Kotlebu.
Zablokovaná stránka v skutočnosti stále existuje, k jej obsahu však majú prístup len jej administrátor a pre užívateľov je neviditeľná. Administrátor stránky sa môže voči zablokovaniu odvolať a Facebook následne vyhodnotí, či stránku obnoví alebo ju definitívne zruší.
Kotlebovci ovládajú na Facebooku desiatky fanúšikovských stránok. Rôzne odnože stránok ĽS NS nesú v názve väčšinou miesto ich pôvodu. Pomocou nich šíria svoje často extrémistické odkazy, čím sa sociálne siete stali pre túto stranu jedným z kľúčových prostriedkov vzájomnej komunikácie a propagandy. Šíria ich napokon aj samotní členovia či sympatizanti ĽS NS, ktorí sú veľmi aktívni na sociálnych sieťach.
Podľa posledných informácií Facebook nezablokoval len hlavnú stránku „Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko“, ale najmenej desiatku ďalších FB stránok prevádzkovaných kotlebovcami alebo ich sympatizantmi.
Facebook vyhlásil vojnu extrémizmu a šíreniu falošných správ
V praxi sa tak potvrdzujú slová majiteľa Facebooku Marka Zuckerberga, ktorý vyhlásil:
„Štartujeme testovanie nového mechanizmu, ktorý pomôže odhaľovať falošné správy.“
Používatelia Facebooku majú možnosť označovať nepravdivé správy a tímy expertov sociálnej siete preveria ich relevantnosť. Ak previerka potvrdí faktické nezrovnalosti, objaví sa pri správe označenie „sporné“ s preklikom na vysvetlenie výhrad.
Nepravdivá správa nebude úplne odstránená, aby sa sieť vyhla obvineniam z cenzúry. V zozname príspevkov sa ale posunie dole a nebude možné ju preposlať. Facebook chce zabrániť aj tomu, aby si sieťoví podvodníci privlastňovali doménové mená skutočných médií. V niektorých prípadoch, keď sa jedná o masové šírenie falošných správ, pristupuje Facebook aj k zablokovaniu stránky.
Zuckerbergova sociálna sieť bola nedávno vystavená kritike za benevolentný prístup k falošným správam, ktoré sa v stále väčšej miere na internete objavovali najmä počas kampane pred poslednými americkými prezidentskými voľbami.
Prekvapení Američania sa napríklad dozvedali, že kandidatúru Donalda Trumpa podporil pápež František alebo že federálny agent vyšetrujúci e – mailovú kauzu Hillary Clintonovej bol nájdený mŕtvy.
Podľa prieskumov Sociologickej spoločnosti Pew Research Center takmer štvrtina Američanov, či už vedome alebo nevedome, preposlala falošnú správu. Dve tretiny opýtaných tvrdili, že takéto informácie vyvolávajú zmätok o základných faktoch prebiehajúcich udalostí.
Podobných falošných správ často s extrémistickým obsahom nájdete dosť aj medzi slovenskými užívateľmi Facebooku. Teraz na to doplatila Kotlebova ĽS NS dočasným zablokovaním svojej FB stránky. Nie je to prvý ani posledný prípad…
Autor: (dem), Foto: ilustračné