Ďalšie plošné testovanie v našom okrese nebude, v polovici okresov však podľa Matoviča áno

SPRÁVY
15 /

V utorok končí ďalšie, z medicínskeho hľadiska nezmyselné plošné testovanie obyvateľov Slovenska nepresnými antigénovými testami, čo vláda nesprávne nazvala skríningom. Presadil si ho premiér Matovič zaťažiac mestá a obce, pričom 37 zo 79 okresov s najvyšším percentom beztak malého množstva pozitívnych prípadov si to ešte zopakuje.

Banská Bystrica by už mala byť mimo pokračovania Matovičovho experimentu

Podľa predbežných výsledkov celoplošného víkendového testovania (ešte sa testuje individuálne do utorka) figuroval okres Banská Bystrica s pozitivitou 0,88 percenta na 55. mieste, takže by sa mal ďalšiemu kolu celoplošného testovania vyhnúť. Horšie je na tom susedný okres Brezno, ktorý bol s pozitivitou 2,8 % v prvej desiatke poradia podľa dosiahnutých percent pozitívnych prípadov z testovaných osôb.

Mária Avdičová

Mária Avdičová

Epidemiologička Mária Avdičová z banskobystrického RÚVZ ešte pred celoplošným testovaním hovorila o zlepšujúcej sa pandemickej situácii v našom okrese:

„Došlo k stabilizácii výskytu ochorenia COVID-19 s poklesom o 23 percent oproti predchádzajúcemu 14-dňovému obdobiu, keď mala incidencia hodnotu 1 563 na 100 000 obyvateľov. Pri zachovaní uvedeného trendu budeme môcť byť zaradení z tretieho stupňa varovania do druhého stupňa varovania podľa kritérií regionálneho semaforu.“

Treba pripomenúť, že mesto Banská Bystrica cielene testovalo ľudí, ktorí chodia do práce, počas víkendu v dňoch 16. – 17. januára 2021, ale vláda uznáva len výsledky celoplošného testovania od 18. januára…

Banská Bystrica

Banská Bystrica

Do druhého kola pôjde 37 okresov

Podľa priebežných výsledkov spočítaných od 18. januára do 25. januára, sa skríningového testovania zúčastnilo 2 588 579 ľudí. Pozitívnych bolo 30 556, čo je pozitivita na úrovni 1,18 %.

Deliaca čiara medzi 37 horšími a tými lepšími okresmi je presne jedno percento. Tak to vyšlo,“ 

uviedol premiér.

Najlepším okresom je podľa premiéra zatiaľ Veľký Krtíš. Za ním nasleduje okres Tvrdošín a Svidník. Najhorším okresom sú zatiaľ Topoľčany, za nimi nasleduje okres Levice a Hlohovec (viď https://approvalbook.sk/COVID-19/Charts/dashboard).

Minister zdravotníctva Richard Krajčí bude o celkových výsledkoch prvého kola  testovania informovať v piatok 29. januára. Od stredy 27. januára do utorka 2. februára však do práce či do prírody možno ísť okrem výnimiek len s negatívnym certifikátom z plošného testovania, čo je podľa odborníkov ďalší nezmysel, keď tieto testy zachytávajú ochorenie COVID-19 len v rozvinutom štádiu a neodzrkadľujú skutočný stav v jednotlivých okresoch. Pre 37 okresov, ktoré sa dostanú do 2. kola celoplošného testovania,  budú prísnejšie podmienky pohybu ľudí s certifikátmi platiť  do 7. februára.

zľava Igor Matovič a Marek Krajčí

zľava Igor Matovič a Marek Krajčí

Pri antigénovom testovaní, ktoré sa vyhodnocuje hneď na mieste, totiž môže byť vo viacerých prípadoch  vykázaná falošná negativita i pozitivita, nehovoriac o neúmerne dlhej dobe ich platnosti účelovo stanovenej vládou SR.

Viacerí starostovia a primátori po prvom kole celoplošného testovania kritizovali postup vlády, keď napriek zlepšujúcej sa pandemickej situácie museli zabezpečiť opätovné pretestovanie obyvateľov, avšak vzhľadom na nižšiu účasť reálne hrozí, že náklady na vládou vyhlásené „povinné“ testovanie budú musieť uhradiť aj z vlastných komunálnych rozpočtov.

Premiér obhajuje neobhájiteľné

Hoci všetci vidia, že čísla z celoplošného testovania vykazujú v drvivej väčšine okresov nízku pozitivitu na úrovni niekoľkých percent, podľa vyjadrení premiéra Igora Matoviča sa budú musieť najhoršie okresy testovať dovtedy, kým pozitivita neklesne na prijateľnú mieru, ktorej  hranicu však doposiaľ nešpecifikoval.

Pritom premiér ako argument oprávnenosti celoplošného testovania antigénovými testami použil „objavenie nového ohniska“ zvýšenej pozitivity v doteraz bezproblémovom okrese Revúca z nášho kraja, hoci zhoršenie pandemickej situácie tu už predtým avizovali odborníci na základe predchádzajúceho nárastu pozitívnych prípadov z výsledkov PCR testov.

Platí totiž, že presné výsledky dokážu určiť iba PCR testy vyhodnocované laboratórne aj s trasovaním kontaktov pozitívne testovaných osôb, ibaže ich počet vládou preferovaným antigénovým testovaním, ktoré by sa malo využívať iba cielene v komunitách či ohniskách výskytu pandémie, dramaticky poklesol, čo znehodnocuje vykazované štatistiky a datové informácie.

Igor Matovič

Igor Matovič

Združenie „Dáta bez pátosu“ k systému vyhodnocovania relevantných dát z okresov uviedlo:

„Dáta sťahujeme aj z vládneho webu zdravotných dát, ktorý prevádzkuje Inštitút zdravotných analýz MZ SR. Deje sa to automaticky cez naprogramovaného robota. Do 22. januára 2021 boli dáta korektné, ale dnešné dáta zatiaľ presné nie sú. Neostáva nám nič iné, len na dobré dáta čakať a automatické sťahovanie ponechať.“

Je neuveriteľné, ako sa celé Slovensko musí podriaďovať nezmysleným rozhodnutiam premiéra, ktorý je priam posadnutý celoplošným testovaním a ktoré okrem jemu oddaného ministra zdravotníctva  a ďalších členov vlády neodporúčajú žiadni odborníci. Iba to  zbytočne stresuje dlhotrvajúcou pandémiou vyčerpaných zdravotníkov, ale aj samosprávy či samotných obyvateľov.

Akoby najdôležitejšie bolo minúť nepresné antigénové testy nakúpené za milióny eur, pričom na dostatočný počet účinných vakcín musíme čakať. Otázka znie, dokedy to máme znášať, keď okolitý svet počúva odborníkov a prijíma iné účinnejšie opatrenia, pohýna sa smerom k masovému očkovaniu či samotnej liečbe ochorenia COVID-19?

Autor: (tom), Foto: ilustračné