Iniciatíva „Ďakujeme Slovensko“ pokračuje v sérii podujatí organizovaných ukrajinskou komunitou. Ich cieľom je odvďačiť sa Slovensku prostredníctvom dobrovoľníckej práce za prijatie a pomoc v čase núdze.
V poradí už tretie podujatie sa uskutočnilo v pondelok 12. februára 2024 v Banskej Bystrici, kde Ukrajinky a Ukrajinci dlhodobo pomáhajú miestnemu centru pre ľudí so zdravotným znevýhodnením.
Občianske združenie Creativas made spolupracuje s ukrajinskými dobrovoľníčkami a dobrovoľníkmi už takmer dva roky. Prostredníctvom podpory tvorivých aktivít pre ľudí s autizmom a inak znevýhodnených poskytuje centrum pomoc ľuďom s ťažkým životným osudom a ich rodinám.
„Sme radi, že sme ľudí z Ukrajiny mohli prijať medzi seba. Malo to veľký význam nielen pre nás, ale mám pocit, že aj oni sú viac usmiaty a spokojnejší,“
uviedla vedúca centra Katarína Solivajsová.
„Snažíme sa integrovať týchto ľudí do spoločnosti, aby sa cítili byť jej plnohodnotnou súčasťou. Za posledné dva roky vidíme, že jedna komunita pomáha druhej komunite. V tomto prípade sú to ľudia z Ukrajiny, ktorí pomáhajú ľuďom s rôznou formou hendikepu,“
doplnil predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter, ktorý v pondelok taktiež navštívil centrum Creativas made.
Dňa 24. februára 2024 to budú už dva roky, odkedy vojská Ruskej federácie napadli susednú Ukrajinu. Milióny Ukrajiniek a Ukrajincov boli po začiatku celoplošnej invázie nútení opustiť svoje domovy. Mnohí z nich našli útočisko na Slovensku, ktoré bolo jednou z prvých krajín, ktoré privítali ľudí z Ukrajiny s otvorenou náručou.
Už od prvých dní ruskej vojenskej invázie vyjadrovali Ukrajinci svoju vďačnosť obyvateľom slovenských miest a obcí rôznymi spôsobmi: zapojením sa do miestnych iniciatív, starostlivosťou o životné prostredie, organizovaním zhromaždení, pochodov vďaky a rôznymi udalosťami.
Počas tohtoročného februára sa ukrajinské komunity spojili v iniciatíve #ĎakujemeSlovensko a naplánovali sériu aktivít. Tie sú srdečným poďakovaním slovenskému ľudu za podporu počas krízy a odrazom vzájomnej pomoci medzi oboma komunitami.
„Ukrajinskí občania, hoci sú v cudzej krajine na úteku pred vojnou, chcú byť aktívnymi členmi spoločnosti, ktorá ich privítala a ochránila. Tieto aktivity ukazujú našu vďačnosť za rozsiahlu a rozmanitú pomoc, ktorú sme dostali od Slovenska a od Slovákov z celej krajiny, od Michaloviec po Bratislavu, od Nových Zámkov po Žilinu. Týmto spôsobom chcem povedať: Ďakujeme, Slovensko, ceníme si to spôsobom, ktorý nikdy naozaj nevieme opísať a na ktorý nikdy naozaj nezabudneme,“
povedal Myroslav Kastran, veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku.
Okrem dobrovoľníckej činnosti Banskej Bystrici sa desiatky Ukrajincov a Ukrajiniek zapojilo v Košiciach do upratovania verejných priestranstiev. V Galante zasa ukrajinská umelkyňa spestrila maľbou priestory strednej školy, v ktorej internáte našli počas uplynulých dvoch rokov útočisko desiatky utečencov z Ukrajiny. Záverečné podujatie sa bude konať v sobotu 17. februára v Bratislave, kde miestna ukrajinská komunita zasadí pamätný „strom vďaky“.
Pomoc poskytnutá Slovenskou republikou Ukrajincom zahŕňala materiálnu, finančnú a psychologickú podporu. Slováci nezabudli na obyvateľov, ktorí zostali vo svojej vlasti, neustále posielajú humanitárnu pomoc do krajiny zasiahnutej vojnou. Cyklus podpory a vďaky medzi Ukrajincami a Slovákmi, ktorý vidíme v posledných dvoch rokoch, je príkladom silných väzieb vytvorených v čase núdze, ukazuje vplyv kolektívneho úsilia a vzájomnej úcty.
Video z podujatia v Banskej Bystrici: https://www.facebook.com/MierUkrajine/videos/362428999940050
Zdroj: Tomáš Gelinder , Foto: Photomedia a ilustračné