COVID-19: Na Slovensku pribudli červené a oranžové okresy, Bystrica je oranžová

SPRÁVY
3 /

Svetová zdravotnícka organizácia WHO varuje, že bez globálnych opatrení proti koronavírusu mu môžu podľahnúť až dva milióny ľudí. V súčasnosti sa počet mŕtvych blíži k miliónu. Situácia nie je priaznivá ani na Slovensku, za piatok pribudlo 552 infikovaných a testovali 6 483 ľudí.

Matovič kára ľudí, Pellegrini ich prosí

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) po poslednom mimoriadnom dennom náraste infikovaných vyhlásil:

„Pokazili sme si to, máme nový rekord. Nerozvážnosť, ľahkovážnosť a egoizmus zvíťazili. Neustále útoky, spochybňovanie nebezpečnosti Covidu, teatrálne ignorovanie opatrení, vysmievanie sa z tých, ktorí ich dodržujú priniesli svoje výsledky. Veril som, že ľudia si budú väčšiu slobodu vážiť a budú sa správať rozumne. Bohužiaľ, sklamal som sa a evidentne sme zodpovednosť vo vlastných rukách neuniesli.“

A dodal:

Sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii a dnes sa sme na je počiatku. Počet pozitívnych prípadov raketovo rastie a keď si niekto myslí, že dovolím, aby nezodpovední ignoranti ohrozovali naďalej nevinných ľudí, tak nehrozí. Situácia je mimoriadne vážna, a preto po troch mesiacoch preberám vedenie boja voči COVID-19 do vlastných rúk s rovnakým cieľom ako počas prvej vlny.“

Bývalý premiér Peter Pellegrini (HLAS-SD), ktorý úspešne riadil opatrenia v prvej vlne pandémie, kritizuje rýchlosť, akou sa prijímajú opatrenia v boji proti pandémii, ale aj vyjadrovanie Igora Matoviča:

„Pandemická komisia zasadla v piatok a do pondelka sa nebude nič diať. Potom zasadne Ústredný krízový štáb. Nerozumiem, prečo nezasadá už teraz a neprijíma opatrenia, ktoré by mohli platiť od zajtra rána či od pondelka.“

Pellegrini kritizuje aj tón Igora Matoviča:

„To ani nehovorím, že sme sa od predsedu vlády dozvedeli, že sme si to pokazili my ako občania a stihne nás trest. To nie je niečo, čo pomôže ľudí zomknúť, keď sa k ľuďom predseda vlády prihovára tak, ako sa prihovára. Premiér by mal ľudí prosiť a žiadať, nie kárať a trestať.“

Stúpa počet červených a oranžových okresov

Epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 sa na Slovensku zhoršuje s narastajúcimi počtami pozitívnych prípadov, narastá počet rizikových okresov. Po minulotýždňovom zasadnutí Pandemickej komisia vlády SR za účasti premiéra Igora Matoviča. Počet červených okresov stúpol na 19, rovnako na 19 sa zvýšil aj počet oranžových okresov.

Na Slovensku zatiaľ ostáva 41 okresov v zelenom semafore. Semafor je aktualizovaný týždenne na základe údajov z regionálnych úradov verejného zdravotníctva a rozboru Inštitútu zdravotníckych analýz ministerstva zdravotníctvaKaždý piatok bude informácia o červených, oranžových a zelených regiónoch Slovenska publikovaná na stránke www.korona.gov.sk.

Aktuálne od minulého týždňa pribudlo medzi červené regióny 8 okresov. K okresom Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Bratislava IV, Bratislava V, Michalovce,  Nitra, Snina, Trenčín, Trnava a Tvrdošín aktuálne pribudli okresy Dolný Kubín, Komárno, Námestovo, Senec, Skalica, Sobrance, Stará Ľubovňa, a Veľký Krtíš. K piatku 25. septembra tak máme na Slovensku 19 rizikových okresov.

Medzi oranžové okresy pribudlo 12 okresov Banská Bystrica, Bardejov, Hlohovec, Ilava, Lučenec, Nové Zámky, Partizánske, Poprad, Prievidza, Púchov, Senica a Trebišov. Spolu s okresmi Dunajská Streda, Galanta, Liptovský Mikuláš, Malacky, Pezinok, Prešov a Sabinov tak máme na Slovensku 19 okresov, v ktorých narastá rizikovosť.

K oranžovým okresom pribudla aj Banská Bystrica, hoci v Banskobystrickom kraji aj po zvýšení denného prírastku nových prípadov máme najnižší počet pozitívne testovaných ľudí (493), pričom v okrese Banská Bystrica ich bolo do 26. septembra 139. Je nepochopiteľné, prečo práve v tomto čase minister zdravotníctva Marek Krajčí odvolal riaditeľku najúspešnejšej nemocnice na Slovensku Miriam Lapuníkovú z Rooseveltky…

Hlavný hygienik o šírení koronavírusu na Slovensku

Rizikovo narastá aj počet pozitívnych prípadov ochorenia u osôb nad 65 rokov, u ktorých je vyššie hrozba hospitalizácie. Súčasná epidemiologická situácia je podľa hlavného hygienika Jána Mikasa zlá a zhoršuje sa:

„Práve v najrizikovejšej skupine nad 65 rokov vidíme veľké riziko, lebo veľa z týchto osôb má chronické ochorenia, veľa z týchto osôb môže skončiť hospitalizovaných, na umelej pľúcnej ventilácii a časť z nich môže aj zomrieť.“

Komunitné šírenie nového koronavírusu na Slovensku, aj napriek tomu, že sa v niektorých prípadoch nevie dohľadať kontakt s nakazeným, nie je, potvrdil Mikas. Nevylučuje však, že ak sa bude situácia vyvíjať ako v týchto dňoch, o niekoľko týždňov alebo mesiacov komunitné šírenie bude:

Stále robíme všetko preto, aby nebolo. Stále sa snažíme dohľadať čo najviac prípadov, lebo tak vychytáme nakazených ľudí a vieme lepšie a trefnejšie spraviť opatrenia aj v rámci regiónu, pokiaľ vieme o konkrétnych prípadoch.“ 

Podľa aktuálnej situácie rastie priemerný počet pozitívnych prípadov za týždeň v priemere o 20 – 30 %, teda za posledný týždeň je to v priemere 230 prípadov denne. Narastá číslo incidencie, počet pozitívnych osôb na 100 tisíc obyvateľov za posledných 14 dní. K dnešnému dňu je incidencia 43,5. S narastajúcim počtom prípadov zákonite narastá aj vyťaženie regionálnych úradov verejného zdravotníctva (72%). Zároveň stúpa priemerný počet vykonaných testov za týždeň (4 400). 

Rastie aj efektívne reprodukčné číslo, ktoré je 1,206 (pred týždňom to bolo 1,156), ako aj denný priemerný nárast pozitívnych prípadov (GR), ktorý je v súčasnosti 5,28% (pred týždňom 3,91%).

Stúpa sedemdňový Test Positive Rate (TPR), dnes je 5,2%. Test Positive Rate (nie absolútny počet testov) je odpoveďou na otázku, či krajina testuje dostatočne. Čím vyššie je TPR, tým selektívnejší je systém testovania a tým viac pozitívnych prípadov vypadáva zo systému detekcie. Európska únia považuje za hraničné číslo 3%, zatiaľ čo WHO 5%. Dlhodobo trend na Slovensku rastie.

V pondelok zasadá Ústredný krízový štáb za účasti premiéra Matoviča a očakáva sa, že prijme tvrdšie opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Rizikové regióny (stav k 25.9.2020)

 

Zdroj: (tom) a ministerstvo zdravotníctva, Foto: ilustračné